ראש הנקרה: רטוב ומרהיב

שעה: לקראת השקיעה.
מקום: רחבת החניון.

ראש הנקרה הוא הקצה הצפון מערבי של מדינת ישראל. בקצה הכביש תוכלו למצוא פינה רחוקה ומבודדת, לשבת על המעקה הצופה לים ולהתבונן בשמש השוקעת. בימים שהים סוער, רעש הגלים המתנפצים הם תוספת מבורכת. שווה להיכנס לאתר התיירותי בראש הנקרה ואחרי גלישה קצרצרה בקרונית הרכבל יתגלה הטבע המרהיב: נקרות משוננות וכוכים מעוגלים - פרי משחקם של המים והרוח על הסלעים - הממסגרים את הים כמו חלון. בכל יום ושעה המראות, הקולות והצבעים משתנים. כמו כן תוכלו לאכול במסעדה שבמקום ולנסוע ברכבת המיניאטורית.

אין תמונה
אוושת הגלים ושירת הרוח בראש הנקרה

מצפה רמון: מבודד ומרגיע

שעה: זריחה או שקיעה.
מקום: מצפה רמון, מעל המכתש.

מצפה רמון, העיירה המנומנמת בלב המדבר, נמצאת כשמונים קילומטרים דרומית לבאר שבע. מול אחד מפלאי הטבע הכבירים ביותר, לא צריך יותר מאשר קצת מצב רוח רומנטי, ואולי שק שינה כדי לתפוס פוזה נוחה מול הנוף המהמם. כשיחשיך, שכבו על הגב ותראו את המוני הכוכבים בשמיים הצבועים בכחול כהה. מתחילים את הטיול במרכז המבקרים, המבנה הבולט על שפת המצוק. משם יוצאים מערבה לכיוון הר גמל, לאורך שביל, שהוא למעשה טיילת הבנויה על שפת המכתש. כדאי לעצור במרפסות הנוף ולתצפת על המדבר הפרוש למטה במלוא הדרו, נוף מהנפלאים שיש. מקום מבודד ויפהפה נוסף הוא פארק הפיסול הטבעי. ממרכז המבקרים, הולכים מזרחה, חוצים את כביש אילת-מצפה רמון באמצעות הגשר שמעליו, ומגיעים אל חלקת אלוהים הקטנה של פסלים סביבתיים המשתלבים להפליא בנוף המכתש הקטן.

אין תמונה
אחד מפלאי הטבע הכבירים ביותר. מכתש רמון
מערת הקמח והר סדום: חשוך ומסנוור

שעה: שקיעה, ערב.
מקום: מדבר יהודה, מערת הקמח והר סדום.

המדבר תמיד שימש מפלט מהשגרה של היום-יום: שקט ושלווה אינסופיים בנוף קדום, שמיד מתחברים אליו בלי עכבות. כדי להגיע סעו לצומת זוהר, לאורך ים המלח בכביש מספר 34, מול מפעלי ים המלח, פנו לדרך נוחה שמסומנת בצבע אדום. הדרך מתפתלת כלפי מעלה עד לרחבת החניה הנוחה של מערת הקמח. השאירו את הרכב והתחילו לטייל מערבה על שפת ערוץ הנחל. המשיכו עד לנקודה בה נוח לרדת לתוך הוואדי והמשיכו במורד לכיוון מערת הקמח.

סלעי חוואר הלשון הרכים והנימוחים, הופכים במגע קל לאבקה קמחית, ומכאן שמו של האתר. כדי להיכנס למערה יש להצטייד מראש בנרות או בפנסים, ובדרך כלל יוצאים ממנה מקומחים לגמרי. חוויה של ממש. סביבת המערה אידיאלית למדורה קטנה, ארוחה קלה, או סתם מנוחה בלב מישורי השקט המדבריים. אחרי המערה שבים לרכב ונוסעים בדרך העפר המסומנת בצבע שחור, לכיוון מזרח, אל הר סדום. בעלייה לפסגת הר סדום רואים את כל הבקעה על יישוביה, ים המלח שצבעי מימיו מתחלפים מטורקיז לתכלת, והרים ורדרדים הממסגרים את האופק. חשוב להיזהר מבורות מאחר והקרקע לא יציבה בחלק מהאזור.

הר סדום (צילום: ויקיפדיה)
בלי סדום ועמורה. הר סדום | צילום: ויקיפדיה

חוף ניצנים: נוף וים

שעה: שקיעה, לילה.
מקום: חוף פראי אמיתי.

לחוף ניצנים מגיעים מכביש אשדוד-אשקלון. פונים מערבה בצומת כפר הנוער ניצנים, ונוסעים לפי השילוט לכיוון בית ספר שדה "שקמים". ניתן לראות מרחוק גבעת כורכר ולידה עצי אקליפטוס, ומצבת זיכרון. חוצים את כפר הנוער, עד לגבעת כורכר הממוקמת צפונית אליו, ובשיפוליה שדרת שקמים. כשממשיכים צפונה מגיעים אל "ים החולות" הנושק לים התיכון. זהו אזור הדיונות השמור ביותר של ישראל. החול הזהוב הנקי, שממלא את הנוף מקצה לקצה, נסחף אלינו מאפריקה. כשמבקרים כאן בשעות דמדומים, צבעי החול הרכים וצבעי המים מתחלפים עם כל משב רוח קל.

ממשיכים מערבה עד לדרך כורכר, ממנה יש תצפית על רצועת החוף כולה. יורדים אל בריכות המים ועולים שוב עד שמגיעים לחוף ניצנים. דקלים וסככות צל מכפות תמרים יקבלו את פניכם. חוף ניצנים, כמו סביבותיו נותר יפה, פראי ובתולי. כאן לא תמצאו את גלגלי הזפת, צווחות המצילים והבניינים שקוטעים את הנוף.

טיולים במישור החוף: חוף ניצנים (צילום: איציק מרום)
חול זהוב נקי, שממלא את הנוף מקצה לקצה. חולות ניצנים | צילום: איציק מרום
הגנים הבהאיים: קדושה ופרחים

מקום: הר הכרמל, חיפה.

שמונה עשר הגנים התלויים, המחברים את מרגלות ההר עם הפסגה הם מקום מאוד רומנטי. כל המפרץ נשקף לפניכם בזמן שאתם משוטטים בפינות החן המרהיבות של הגן. קרני השמש המרצדות על כיפת הזהב והשיש מלא ההדר מעניקים חוויה מעוררת השראה, במיוחד אם מצטיידים בקצת יין משובח. ממש למרגלות גן הבהאיים והמקדש, נמצאים בתיה הציוריים של המושבה הגרמנית, ושווה לטייל גם שם. השביל המרכזי של הגנים מוקף משני צדדיו בגנים מטופחים. הגינון הקפדני לאורך השביל מתחלף בהדרגה בצמחיה טבעית מגוונת של עצים ופרחי בר מקומיים, שנשתלו במיוחד כדי ליצור מחדש את הנוף הטבעי של האזור. הצמחייה המגוונת והעשירה המתפרשת על שטח נרחב של הר הכרמל יוצרת שמורת טבע קטנה המושכת אליה בעלי חיים ותורמת גם לאיכות הסביבה.

הגנים הבאהיים (צילום: משרד התיירות)
נוף פנורמי למפרץ חיפה מהגנים הבהאיים | צילום: משרד התיירות

יפו העתיקה והטיילת: סמטאות ואמנות

שעה: ערב, לילה.
מקום: סמטאות יפו העתיקה והטיילת, לכיוון תל אביב.

לשבת על המעקה, לראות את אורות תל אביב ולהריח את הים. יפו, עיר הנמל העתיקה, שנטוו בה אגדות ומיתוסים ושסמטאותיה הציוריות והצרות עדיין צופנות סודות עבר, וניחוחות ממרחקים. במרכז המבקרים שבלב כיכר העיר העתיקה ניתן לשוטט בחינם בתצוגה המגוללת את עלילותיה של העיר. מרכז המבקרים תת קרקעי אך השילוט אליו ברור. מומלץ לשוטט בין סמטאות המזלות רצופות הגלריות וחדרי הסטודיו המטופחים של אמנים מהשורה הראשונה. טיול נינוח בסמטאות האפלוליות מגלה שפע חנויות לממכר חפצי יודאיקה ואמנות, תכשיטים, ומסעדות דגים עמוסות. חוויה רומנטית ליד הבית. לזאת אפשר גם להוסיף את הנמל המרהיב שמתפתח ומשתדרג מדי יום.

טיולים בתל אביב: יפו העתיקה (צילום: עודד קרני)
הסמטאות העתיקות של יפו | צילום: עודד קרני

מצפה אופיר: נוף כנרת ונחל סמק

שעה: כל שעות היום, מומלץ בשעת השקיעה.
מקום: תצפית מבודדת נהדרת על הכנרת, על טבריה ועל צפת.

מצפה אופיר ממוקם כ-450 מטרים מעל הכנרת, בגדה המזרחית. נוסעים על כביש מזרח הכנרת מספר 92. עולים דרך צומת כורסי מזרחה על הכביש לאפיק. ליד אבן הקילומטר התשיעית פונים מערבה בדרך עפר נוחה לכל כלי הרכב. לאורך הדרך יש שילוט ברור למצפה. במידה ומחליטים לטייל ממצפה אופיר לקרן עין גב, יש להשאיר כלי רכב בסוף המסלול, שנמצא מול קיבוץ עין גב. 5 קילומטרים דרומית לצומת כורסי פונים מזרחה לדרך עפר נוחה שמובילה למין רחבת אחסון תבואה של הקיבוץ.

מצפה אופיר הוקם על ידי תושב גבעת יואב, לזכר בנו. מהמצפה נשקפים נחל סמק והכנרת כולה ובמקום חניון דרך מטופח ומוצל שכולל גם שולחנות ומקומות ישיבה מאבן. מסלול ההליכה דרך בני יהודה לקרן עין גב מתחיל קצת מעל מצפה אופיר. השביל מסומן בכחול והמסלול אורך לפחות שלוש שעות הליכה.

קיסריה: היסטוריה ושקיעה

שעה: בין ערביים.
מקום: אמת המים העתיקה בקיסריה.

לבילוי רומנטי במיוחד תוכלו להתנחל בין הקשתות של אמת המים ולהשקיף אל הים, ללכת יחפים על חוף הים ולהביט אל שקיעה צבעונית. לחוף קיסריה מגיעים מהכביש המהיר לחיפה. פונים במחלף קיסריה, ליד תחנת הכוח "אורות רבין". גם מהכביש הישן ניתן להגיע למחלף זה, או לנסוע דרך אור עקיבא. כיום קיסריה היא אתר תיירותי לכל דבר: מוזיאון ארכיאולוגי בשדות ים, חוף רחצה רצוף מסעדות וגלריות, אתר צלילה במעגן, ותחזוקה מלאה של רשות הגנים הלאומיים. לכן הכניסה לאתר העיר העתיקה כרוכה בתשלום.

קיסריה 2 (צילום: דורון ניסים, רשות הטבע והגנים)
אמת המים העתיקה בקיסריה | צילום: דורון ניסים, רשות הטבע והגנים
מערת קשת: פיקניק בשקט המופלא

שעה: לקראת השקיעה.
מקום: הקשת של מערת הקשת.

שבו בזהירות רבה על הקשת ותגלו נוף מדהים. לפניכם ייפרשו הישובים מסביב ותחושו בשקט המופלא. אפשר לקנח בצימר חביב באזור ורצוי מאוד להביא יין או אפילו סל פיקניק מדוגם. מגיעים למערת קשת מכביש הצפון שלומי-סאסא, קצת אחרי הקילומטר השישי, מערבית למושב יערה. בצומת פונים צפונה, לעבר כביש המטפס אל רמת אדמית. אחרי כשני קילומטרים מגיעים לרחבה קטנה ובה שילוט המפנה למערה. כאן משאירים רכב אחד וממשיכים לתחילת המסלול. נוסעים כקילומטר וחצי עד דרך עפר רחבה שמסומנת בשלט "שביל אמיר". פונים דרומה, ונוסעים עד רחבת החנייה - זוהי נקודת ההתחלה של המסלול. מרחבת החנייה צריך לעבור דרך שער שבגדר לשביל המסומן באדום. במרחק הליכה של כמה דקות כבר נגלית קשת הסלע הענקית. הקשת עצומה והיא שריד למערה שלמה שהתמוטטה. בסביבתה מתרוצצים שפני הסלע, בין עצי האלון והאלה. התיישבו בעדינות וצפו בתהום המרהיב. נחל בצת, שמתפתל למטה, ויישובי הגליל המערבי - מנהרייה בצפון, והחופים שנמתחים עד חיפה בדרום. היישובים יערה ואילון, והעיירה שלומי, נראים מכאן ציוריים במיוחד. אחרי שתיהנו מהנוף בפינת החמד הזו, המשיכו בשביל האדום, לאורך המצוק. אורך המסלול כקילומטר - כשעה טיול.

טיולים בצפון: מערת הקשת בגליל המערבי (צילום: איל שפירא)
תהום מרהיבה ונוף עוצר נשימה. מערת הקשת | צילום: איל שפירא

טיילת הר הצופים: אוויר הרים על המרפסת

שעה: ערב.
מקום: הטיילת של הר הצופים, ירושלים.

כל העיר העתיקה נשקפת באוויר הקריר של הטיילת. הזדמנות מצוינת לעמוד מחובקים ולהביט בנוף. אפשר לטייל בכנסיה המורמונית שנמצאת ליד ולבקש לצאת למרפסת המדהימה. למורמונים יש חולשה לזוגות אוהבים. כדי להגיע, סעו בעקבות השילוט בעיר לאוניברסיטה העברית, הר הצופים. בסמוך לאוניברסיטה נמצא מרכז הלמידה של המורמונים, שנפתח בשנות השמונים. דיון סוער על הכוונות המיסיונריות של המורמונים גרם לדחיקת המבנה אל שולי העיר. כך הוקם קומפלקס אדיר ומגוון המורכב מקשתות, חצרות פנימיות, וחלונות ענק המשקיפים אל כל נופי העיר, העתיקה והחדשה. הגנים והמבנה משולבים בצלע ההר. המראה של ירושלים, רווית החן והמסתורין, טעונת שלל הניגודים והשלמות מרעיד מיתר בלבו של כל מתבונן.

_OBJ

>> למה להסתפק בטיול? יש לנו המלצות על צימרים שווים