אטרקציות בצפון: חצר תל חי (צילום: איל שפירא)
גם בזה הצרפתים אשמים. חצר תל חי | צילום: איל שפירא

כל כך הרבה מיתוסים נקשרו באיש הזה, יוסף טרומפלדור. מעבר לעובדה שהאיש סיפק לנו את האמרה האלמותית "טוב למות בעד ארצנו" (אמר? לא אמר?), הזין טרומפלדור אינספור מיתוסים ואגדות. כך למשל, מספרים שיום אחד הגיע לראש פינה והתאכסן במלון דרכים מקומי. באחד הבקרים, בזמן שהוא יושב על אדן החלון שבחדרו בקומה הראשונה ועוסק בגילוח, מתקרבת אליו חנג'ולה – פרה נגחנית וידועה לשמצה. היא ניסתה את מזלה עם טרומפלדור והכינה עצמה לנגיחה מכאיבה. הבחור לא התבלבל. בידו האחת אחז באוזנה, לחץ, סובב והפך אותה על גבה. ככה חזק הוא היה. אבל מספיק עם האגדות. בואו נגיע לת'כלס.
בתחילת שנת 1920, בעת שהאזור כולו היה בשליטה צרפתית (כן, עוד משהו שלא רבים יודעים), החלו כנופיות ערביות לתקוף יישובים יהודיים מקומיים, בהם כפר גלעדי, תל חי ומטולה, שננטשה באופן זמני. הם גם ניסו לגרש את הכוחות הצרפתיים שישבו באזור.
קריאה נשלחה למרכז הארץ, ותוך זמן קצר הגיעו מתנדבים להגנת היישובים, שבראשם עמד יוסף טרומפלדור. בתחילת מרץ של אותה שנה, הגיעה אל חצר תל חי קבוצה גדולה של ערבים חמושים שדרשו להיכנס ולבדוק אם לא מוסתרים בה חיילים צרפתיים. מכאן הכול התרחש מהר. הכוחות שחדרו פנימה עלו לקומה השנייה, ולפתע תקפו את מגיני תל חי. קרב יריות אכזרי התנהל בין הכוחות. כמה ממגיני היישוב נהרגו בקרב, טרומפלדור נפצע קשה. החבורה החליטה לנטוש ולעבור לכפר גלעדי הסמוך. בדרך לשם מת טרומפלדור מפצעיו, לא לפני שאמר את מה שאמר לרופאו, דוקטור גרי.

עושים: מאז הקרב המפורסם, בחודש מארס 1920, הפכה חצר תל חי לאחד מסמלי מורשת הקרב החשובים בתולדות הארץ. כיום תמצאו בחדרים השונים שבמתחם המטופח מגוון מוצגים היוצרים חוויה היסטורית כוללת, שמתאימה גם לכל המשפחה: חדרו של יוסף טרומפלדור, שבו התגורר בהיותו מפקד תל חי, חדר האוכל והמטבח, חדר ששימש למגורים ומציג חדר מגורים טיפוסי, חדר זיכרון לנופלים, חדר ובו תיאור הקרב על תל חי, הרפת, המשמשת כיום כאולם הקרנת חיזיון אורקולי המספר את סיפור המקום, ועוד. בחצר מוצגים כלי עבודה חקלאיים מתחילת המאה העשרים.
עוד במקום: גנים ומדשאות, חניון פיקניק ושאר פינות מוצלות. להשלמת החוויה, סעו כמה דקות לכפר גלעדי, אל פסל האריה השואג, המתנשא לגובה של שישה מטרים.

אוכלים: מומלץ לנסוע עד למסעדת "דג על הדן" בקיבוץ דן (טלפון 04-6959008). המיקום, לצד פלגי מים, מנצח והאוכל חביב.

שירותים: כן.

מגיעים: נוסעים צפונה על כביש 90, חולפים על פני קריית שמונה, ופונים מערבה (שמאלה) לכיוון מנרה, ומיד שוב שמאלה לחצר תל חי (השוכנת בסמוך למכללת תל חי).

ברוכים הבאים: בעיקר חובבי מורשת קרב.

פתוחים: ראשון-חמישי 16:00-8:00, שישי 16:00-10:00 (בשבת: לקבוצות בלבד ובתיאום מראש). בכל מקרה כדאי לוודא מראש, מאחר ששעות הפתיחה עלולות להשתנות.

מדברים: טלפון 04-6951333.

גולשים: אתר חצר תל חי

משלמים: כן.