ראש פינה, בירת הגליל, היא מושבה קסומה לה שמור מקום של כבוד ברשימת האתרים ושכיות החמדה שיש לישראל להציע למטילים הישראלים וגם לכאלה שהגיעו מחו"ל. באווירה פסטורלית, שקטה ומרגיעה תמצאו אטרקציות ואירועי תרבות, אתרים היסטוריים וכמובן נוף עוצר נשימה. המושבה הצפונית הקטנה מזמינה אתכם לטיול עשיר ומרתק ברחובותיה, וסיכוי טוב שתפגשו בהם תיירים מרחבי העולם, שבאו, כמוכם, ללמוד ולחוות את המקום המיוחד הזה.

לא פשוט לבנות מסלול בראש פינה, אבל מסיבות טובות. המושבה עשירה באתרים, מוזיאונים, גלריות, פסטיבלים ומסעדות – וקשה להחליט לאן ללכת ומה לשמור לפעם הבאה. למרות זאת, הכנו עבורכם סיור קלאסי ברחובותיה הציוריים של ראש פינה, שבוודאי ישאיר אתכם עם טעם של עוד:

את המסלול נתחיל ברחוב החלמוניות באתר השחזור. תוכלו להשאיר את הרכב בחנייה סמוכה ולהתחיל לצעוד. אתר השחזור מספר על מושבת הראשונים, וממחיש את החיים בראשית הציונות בגליל ובארץ ישראל. סיפור הקמת המושבה מתחיל אי שם בשנת 1878, אז ירדו 17 אברכים מצפת סמוך לכפר הערבי ג'עוני, והקימו את הישוב גיא אוני.

ראש פינה (צילום: Shimon Bar, Shutterstock)
פעם היה כאן גיא אוני | צילום: Shimon Bar, Shutterstockההתיישבות כשלה בשל מצוקות פיננסיות, מחלות, מזג אוויר בעייתי וחוסר ניסיון בעבודת אדמה, והאברכים חזרו לצפת. בשנת 1882 הגיעו למקום קבוצת המתיישבים חובבי ציון מרומניה, שהקימו מושבה חקלאית לה קראו ראש פינה. בפעם הזו ההתיישבות הצליחה ומאפייניה של המושבה – עבודת אדמה, חינוך עברי-לאומי, מחקר המלריה, הגנה ועוד – ילוו את הסיור באתר השחזור.

משם נמשיך לגני הברון, ששימשו בעיקר את חצר פקידי הברון רוטשילד, שלקח את ראש פינה תחת חסותו. בגנים שני בתים, הם בתי הפקידות - האחד למגורים והשני לעבודה. הבניין הדרומי הוא בית פיק"א, אשר נבנה לפני 133 שנים. שם, כדאי לצפות בחזיון אור קולי על תולדות הישוב ואף לסייר בארכיון ההיסטורי והספרייה. בבית פיק"א תחשפו לסיפורים מרגשים מימי הקמת המדינה והמנדט הבריטי, וכן תולדותיהם של האנשים המרכזיים שלקחו חלק במאבק לעצמאות ישראל כמו שלמה בן יוסף.

הבית השני והצפוני בצמד בתי הפקידות, הוא ביתו של פרופ' גדעון מר, שניהל במקום מעבדה לחקר המלריה. הפרופ' נשלח על-ידי הממשלה הבריטית למצוא תרופה למלריה, וכנראה שהיה מאוד מחויב לעבודתו, אחרת אין איך להסביר את העובדה שהדביק אותו ואת אשתו במחלה. לשמחתנו היה למחקר המעשי שלו סוף טוב, ופרופ' מר מצא תרופה למחלה ואף זכה בדרגת קולונל.

ראש פינה (צילום: ChameleonsEye, Shutterstock)
מעוררת השראה | צילום: ChameleonsEye, Shutterstockאנו מציעים להמשיך ולבקר בבית הכנסת הנושן של ראש פינה, התלוי כמעט על פי תהום. הוא ממוקם מעל לערוצו של נחל ראש פינה. אם בית הכנסת פתוח, הרווחתם סיור רוחני בהיכל התפילה, שתקרתו צבועה בתכלת ומרחבו כולו מעורר השראה. בצד השני של הרחוב נמצא מה שנותר ממלון אלתר שוורץ, שהוקם במאה ה-19 ואותו פקדו אורחים מכובדים שפקדו כמו טרומפלדור והרב קוק.

את המשך הסיור במושבה הקסומה אנו ממליצים להקדיש לביקור במסעדות המצוינות, בגלריות האמנות ואולי אפילו לעבור סדנה חווייתית באחת מהן. למיטיבי הלכת נמליץ להמשיך לטיולים רגליים באגמון החולה הסמוך ולצפות בלהקות ציפורים נודדות, בנחל ראש פינה, המתפתל בין מורדותיו המזרחיים של הר כנען ונשפך לנהר הירדן, או בנחל ג'ילבון, שמציע מסלול קצר וארוך – בהתאם לרצונכם. מה שבטוח, שראש פינה, שמרגישה כמו עיירה אירופית טיפוסית, תשאיר אתכם עם טעם של עוד, ועם אוסף תמונות מרהיב שיראה לכם כאילו חזרתם אחורה במסע בזמן.