אנחנו אוהבים להגיד שיש לנו ארץ נהדרת, ובכל זאת לא מעט מאיתנו בוחרים להתעופף מכאן ביולי-אוגוסט. לטובת כל אלו שלא עלו על טיסה החופש, וגם עבור אלו שעדיין מחפשים איך לבלות בזמן שנותר בחופש הגדול ובמהלך השנה כולה, פנינו לאחת שממש יודעת כדי לקבל כמה טיפים. שיר אוחנה, רכזת פעילות של רשות הטבע והגנים, מכירה את המדינה טוב טוב וכשתשמעו מה יש לה להגיד, תבינו שהיא גם אוהבת אותה מאוד. ביקשנו ממנה המלצות ל-8 מסלולים ואתרים שנראים בדיוק כמו פרסומת של משרד נסיעות, והיא נרתמה למשימה בכיף. את הדרכון אגב, אפשר להשאיר בבית.

גן לאומי מצדה: הזריחה הכי יפה שיש

מה יש כאן? במעוז האחרון של לוחמי החירות הישראלים במלחמתם ברומאים תמצאו שרידים מפוארים של ארמונות ומבנים נוספים שמציתים את הדמיון, שעל בנייתם ניצח המלך הורדוס - והכל אל מול נופי הפרא של מדבר יהודה וים המלח.

מעבר להיסטוריה הדרמטית שניכרת בכל צעד, שעל ומבט – אם מזמן לא ביקרתם כאן, תופתעו לגלות רמת תחזוקה ומגוון המחשות שלא היו מביישות פארק לאומי אמריקאי. תזכו לקבל כאן שילוב של עבר קדום מלא הוד לצד מתקנים ועזרים מתקדמים: מהרכבל המפורסם בגרסתו המעודכנת, מוזיאון היסטורי היוצר חוויה רב-חושית ובקרוב יפתח מופע אורקולי חדש שמוקרן בשעות הערב למרגלות ההר.

למי שרוצה להפוך את החוויה לבת יומיים, הוכשר חניון לילה מאובזר במערב, שוחזרו מוצגים רבים ועוד. וכמובן, הגן הלאומי מונגש לאנשים בעלי מוגבלויות בתנועה, בראייה ובשמיעה. מוזמנים להמשיך את החוויה ההיסטורית והעוצרת נשימה וללון בחניון הלילה מצדה מערב ולקום עם שחר, לטפס אל המצדה לראות את הזריחה מהמצדה.

שמורת טבע המכתש הגדול: בין אוסטרליה לסהרה

מה יש כאן? יש מדבר, ויש מדבר. יש את המדבר האוסטרלי השטוח ורווי הצבעים ויש את מדבר הסהרה הגדוש בתחושת סוף העולם. ובאמצע – יש את מי שלוקח את הטוב משניהם: המכתש הגדול.

כאן, סמוך לירוחם, נוצר לפני עידן ועידנים מכתש אדיר ממדים שמציע נוף דרמטי, לעיתים מטלטל, המנוקד בכתמים יפים של חולות צבעוניים – מבורדו-מדברי דרך ירוק-נחושת ועד צהוב-חרדל. עד כדי כך יפה פה. אפשר לערוך ביקור לא מחייב באתר החולות הצבעוניים המפורסם ואפשר להתחייב למסלול של ממש, הקרוי "סנפיר קטן", המתחיל ומסתיים באתר זה. מומלץ גם לבקר בעין ירקעם, שבו מסתתרים גבי מים יפהפיים.

אל תפספסו השנה את ליל המטאורים המרהיב בשמורת הטבע הבינלאומית אור כוכבים בתאריך 12.8, אתם מוזמנים להצטרף לחוויה של פעם בחיים.

הר ארדון מכתש רמון (צילום: דורון ניסים)
שמורת טבע המכתש הגדול | צילום: דורון ניסים

גן לאומי בית שאן: רומא זה כאן

מה יש כאן? אתם מבקרים בבית מרחץ רומאי ומריחים ניחוחות של שמנים עתיקים, פוגשים בדמויות בנות אלפיים שנה בשוק העיר, ניצבים על במת התיאטרון מול קהל מריע ואפילו חשים ברעידת האדמה הגדולה שהחריבה את בית שאן העתיקה - חוויות אלו ממתינות למי שיפקדו את "לילות שאן", מיצג אורקולי פנטסטי שעושה שימוש באמצעים וירטואליים ומוצג בגן לאומי בית שאן לאחר רדת החשיכה.

גם במשך היום, האתר הייחודי הזה מציג לראווה היסטוריה שנראית חיה מתמיד – מהתיאטרון הרומי ובית המרחץ ועד המתחם הפולחני והקרדו ששוחזר לעילא. הפיתוח הנופי של האתר ניכר לעין ובמקום אמצעי המחשה ידידותיים לצד ממצאים ארכיאולוגיים ששוחזרו ביד אומן.

גן לאומי בית שערים: אירופה זה כאן

מה יש כאן? לפעמים, בימי החורף המאוחר והאביב המוקדם, בתצפית מראש הגבעה המתנשאת בראש גן לאומי זה, נראה עמק יזרעאל כמו אחו אירופאי קלאסי. עם פנורמה של 360 מעלות, ירוק מלוא העין, נקודות יישוב קטנות ואוויר נקי אה-לה פרובאנס. אך למרות הניחוח של חו"ל, הכינוי המוכר יותר של אתר מורשת בינלאומית זה הוא "הר הזיתים של העולם היהודי הקדום". במקום מושבו של רבי יהודה הנשיא, שבו ערך את המשנה, תגלו עולם סבוך, מופלא ומסתורי של מערות קבורה שהוכשרו לביקור חוויתי בזכות אמצעי המחשה ותאורה קפדניים. כל מערה מתהדרת באופי משלה, ובחלקן תגלו אוצרות כגון ארונות קבורה מעוטרים, כתובות מרתקות, תבליטי מנורות קדומים ועוד. במקום נעשה פיתוח סביבתי בדמות פינות ישיבה הנטועות בגן קסום, הנדמה כלקוח אף הוא ממחוזות אחרים, שבו עצי נוי ושבילים נעימים.

בימים אלו מיצג אורקולי חדש ומרגש במיוחד מציג את סיפורה של מנורת שבעת הקנים מאז ועד היום. אל תחמיצו את זה.

בית שערים (צילום: מנו גרינשפן)
גן לאומי בית שערים | צילום: מנו גרינשפן

גן לאומי קומראן: 21,000 סינים לא טועים

מה יש כאן? לפעמים חבוי לנו מתחת לאף אתר שמרגש את העולם כולו. תשאלו למשל את 21,000 התיירים הסינים שהגיעו לכאן רק בשנה שעברה.

במקום שבו מצוקי מדבר יהודי מתמזגים עם ים המלח, מצוי אתר היסטורי קטן ומרתק, שמסעיר גם את דמיונם של חוקרים מהעולם כולו, בזכות מה שהתגלה בסמוך לו: המגילות הגנוזות - הממצא הארכיאולוגי החשוב שהתגלה במאה העשרים. המגילות הללו מבארות את הסיפורים המרתקים שמאחורי המבנים והשרידים המצויים בגן לאומי קומראן. כאן התיישבו במאה השנייה לפנה"ס בני כת המדבר, שכתבו את המגילות, וכאן תוכלו ללמוד מקרוב על אורח החיים הבלתי שגרתי של תושבי המקום הקדומים. האתר מתחדש כל העת ונוספות לו תשתיות רבות.

אל תוותרו על התצוגה הארכיאולוגית היפה (שימו לב לסנדלים הקדומים) ועל המיצג האורקולי שבמבואת הכניסה. במקום הוכשר מסלול טיול נגיש.

אם כבר הגעתם אז בואו גם ליל העטלף ב-23.8 בקומראן ובשמורת הטבע עיינות צוקים, שם תשמעו על חיי העטלף ותקנחו עם סדנה מוזיקלית חווייתית לכל המשפחה ושכשוך בבריכות המרעננות. כיף אמיתי בקיץ.

שמורת טבע נחל עיון: וואו

מה יש כאן? מסלול הטיול בשמורת נחל עיון עושה שימוש נהדר בטופוגרפיה המקומית – מה שיגרום לכם להעפיל אל מרפסות תצפית מהסוג שגורם לקריאות "וואו". ועוד "וואו". ועוד אחד. למעשה, ארבע קריאות "וואו" ייפלטו מכם בשמורה הזו.

שמורת טבע נחל עיון מתהדרת בקניון חתור במצוקים זקופים, ארבעה מפלים ועולם טבע עשיר. תחילת המסלול בחניון העליון של השמורה (חורשת האיקליפטוסים) וסיומו בחניון התחתון (יש לארגן רכב אוסף בסופו או לחזור באותה דרך). הדרך תפגיש אתכם עם מפל עיון, מפל הטחנה, מפלי האשד,  וכמובן – מפל התנור המפורסם, הניתך על הקרקע מגובה כ-30 מטר בתוך ארובתו. ותצפיות הנוף? ישנה התצפית מהחניון העליון על מבצר בופור ועל עמק עיון שבלבנון והכפרים המקיפים אותו, וישנו מצפור מפל האשד – שנוטה להפתיע בדרמה הנופית שמתחוללת סביבו. תצפית גבוהה במיוחד נערכת על מפל התנור ממרפסת קצת מפחידה, ולסיום - מצפור התנור (גפני), הצופה על מפל התנור ועל עמק החולה והרי נפתלי.

נחל עיון (צילום: מנו גרינשפן)
שמורת טבע נחל עיון | צילום: מנו גרינשפן

גן לאומי אפולוניה

אם טיילתם באנגליה, סקוטלנד, אירלנד, ושאר מדינות אירופה אתם בוודאי זוכרים את המבצרים המרשימים, עם הקמרונות והקשתות, החדרים האפלוליים והקרירים והתחושה של העוצמה שבאבן. תתפלאו אבל יש לכם אחד כזה, כאן קרוב לבית.

גן לאומי אפולוניה שוכן על רכס כורכר המתנשא מעל חוף הים. באתר יש שרידים של מבצר צלבני ובראשו תצפית מרהיבה על צוקי החוף התלולים במרחב שבין הרצליה לנתניה. מעבר לעובדה שמדובר במקום רומנטי במיוחד, הוא צופן בחובו המון סודות ועתיקות. התקופות השונות שחלפו פה, מימי הממלוכים והצלבנים ועד לתקפה הרומית ביזנטית, כל דור השאיר את החותם שלו. במסגרת פעילות האתר, תתקיים כל יום פעילות שונה ומסקרנת, ובימי ראשון במיוחד- חווית חפירה ארכיאולוגית לכל המשפחה. אל תחמיצו.

עם מנוי מטמון משתלם יותר, לכל המשפחה! רוצים לדעת עוד על כל פעילויות הקיץ שלנו בגנים הלאומיים ובשמורות הטבע? בבקשה.