עץ המשקיף להרים בגן היורד לואדי קלט (צילום: סתיו שפיר)
שרידים ארכיאולוגיים מעניינים. עץ המשקיף להרים בגן היורד לוואדי קלט | צילום: סתיו שפיר

אנחנו לא יודעים מה אתכם, אבל לנו קשה לעשות חשבון נפש במקומות עמוסים באנשים, או ברחובות מלאים בילדים המנסים לדרוס אותנו באופניים. אנחנו בעניין של מקומות מבודדים, בהם אפשר להעביר את היום שעבור רבים מאיתנו נחשב לקדוש בשנה.

לפניכם חמש נקודות מיוחדות בהן תוכלו להעביר את יום כיפור, לכפר על חטאים ואפילו לצום בשקט. מכירים מקומות נוספים שמתאימים? אתם מוזמנים לטקבק לנו.

צוק לעזאזל

מקובל לחשוב שמצוק לעזאזל היו משליכים בכל שנה את השעיר לעזאזל. שמו האזרחי, מה שנקרא, הוא הר מונטר (ג'בל מונטר). בערבית זה אומר 'הצופה'. מדובר בהר בגובה של 524 מטר מעל לפני הים, ממנו אפשר להשקיף לכל הכיוונים ובהחלט ייתכן שאין מקום סמלי ומתאים יותר מלעשות בו את מצוות חשבון הנפש.
החיסרון נמצא בעלייה שיש לעלות עד שמגיעים למעלה, אבל הנוף של ים המלח בהחלט יכול להצדיק אותה. שימו לב: המקום הוא שטח אש, כך שבימים רגילים - שהם לא יום כיפור או שבת - אסור לטייל בו.

איך מגיעים: ממעלה אדומים נוסעים מערבה לכיוון יישוב ערבי שנקרא אל עזריה. בתחנת דלק פונים שמאלה לכיוון הישוב קדר, שם יש שלט שמפנה לכיוון דרום (שמאלה). מגיעים לשער צהוב וחלוד. סימון שבילים אדום, שמתחלף לירוק, מוביל אותנו במסלול הנכון.

הר מונטר (צילום: דרור אבי)
בגובה 524 מטר. הר מונטר - צוק לעזאזל | צילום: דרור אבי


מערות בית גוברין

בית גוברין הוא מקום יפה, יש בו צל, יש בו מערות, וזה כבר עונה על ההגדרה של מקום ראוי להתבודד בו ביום כיפור - כך לפי סטודנט דתי שמספר שנהג להגיע לשם בעבר. באזור קיימות מאות מערות שנחצבו בעבר, מה שככל הנראה יאפשר התבודדות באחת מהמערות הקיימות והפתוחות כיום.
למקום גם יש רקע היסטורי - בזמן תקופתו של המלך רחבעם שכנה בו עיר ביהודה, אבל המקום פרח בעיקר בתקופה ההלניסטית בה כל התושבים גוירו בכפייה.

איך מגיעים: הכניסה נמצאת מול קיבוץ בית גוברין על כביש בית שמש - קריית גת.

מערת הפעמון- צילם דורון ניסים (צילום: דורון ניסים, רשות הטבע והגנים)
אפשר להתבודד בתוך המערות. מערת הפעמון בבית גוברין | צילום: דורון ניסים, רשות הטבע והגנים


מערת עלמה

מערת עלמה נחשבת לעמוקה ביותר בארץ והגדולה ביותר בארץ, אבל לא הרבה אנשים מבקרים בה. בתוך המערה חשוך לחלוטין, כך שמי ששומר מסורת עשוי להיתקל בבעיה עם הדלקת אור. מסלול הטיול שם נמשך מספר שעות, אך אפשר להיכנס למערה רק בתחילתה אחרי ירידה של 20 מטרים. זה יהווה מקום חשוך להתבודד בו.

איך מגיעים: ההגעה היא מאזור הכפר ריחניה. מהכפר יש מספר דרכי עפר - אחת מהן מסומנת בסימון שבילים אדם. משם יש נסיעה (או ביום כיפור, כאמור, רכיבת אופניים) של קילומטר וחצי ולאחר מכן עוד קילומטר שממנו צריך ללכת ואז מגיעים עד פתח המערה.

טיולים בגליל העליון: מערות עלמה
המערה העמוקה ביותר בארץ. מערת עלמה


ואדי קלט

ואדי קלט הוא אחד המקומות היפים בארץ. יש בו מים, הרבה שקט ומדבר. מדובר במקום עם שרידים ארכיאולוגיים מעניינים של מנזרים מהתקופה הביזנטית ושרידי מבצרים מבית הורדוס. אחד המנזרים שקיימים במקום הוא מנזר סנט ג'ורג, שנבנה במאה השישית לפני הספירה. לפי המסורת, מקובל לחשוב שבמערה שמצויה כיום בתחומי המנזר חי אליהו הנביא.
בעבר התמקמו בואדי קאלט נזירים מתבודדים - אם הם מצאו את המקום כמתאים להתבודדות, מי אנחנו שנחלוק עליהם. יש לשים לב שלפי הוראות הצבא דרוש אישור מראש למעבר במקום ואסור לטייל בו לבד.

איך מגיעים: נקודת הפתיחה של המסלול היא שמורת הטבע נחל פרת, מצפון לכביש ירושלים יריחו. הטיול מתחיל מרחבת החנייה, ואז הולכים עם שביל בגדה הדרומית של הואדי שמלווה אותנו.

שני מפלונים בואדי קלט
מים, הרבה שקט ומדבר. מפלונים בוואדי קלט


עין פיק

עין פיק הוא מעין לא מאוד מוכר ונסתר כי אין בו המון מים, אבל הוא מיוחד כי הוא מוצל. תחילת הירידה לנחל היא בתוך שרידי כפר סורי, בדרום רמת הגולן. עצי תאנה וצמחייה מגוונת יכולים לספק אווירה מתאימה למנוחה והרהורים. הנוף של הכינרת גם הוא יכול לתרום. מבחינת היסטוריה, אגב, לפניכם היו במקום קצינים סורים ואפילו המלך אחאב – כולם יכלו ליהנות מהזריחה במקום הקסום.

איך מגיעים: מצומת אפיק רוכבים באופניים דרומה קילומטר לכיוון חמת גדר, שם יש שילוט. משם מתחילה הליכה של עשרות מטרים עד הפיצול בשביל שבו פונים שמאלה. ממשיכים עוד כמה עשרות מטרים עד שמגיעים למצוק. שם יש שביל צר בו יורדים מטה עד לבריכה.

עין פיק
מעיין לא מוכר, מוצל ונסתר. עין פיק


>> לחופשת החגים: 5 טיולי אקסטרים לכל המשפחה