עין עקוב (עין תאופיק)

ביער "מבוא חמה" רמת הגולן, ישנו פלג מים אשר זורם דרך בריכת בטון ומפלס את דרכו במורד ההר ויוצר מפלונים זעירים. חניון עין עקוב נמצא בגובה של 200 מטרים מעל פני הים בלב יער מבוא חמה. ממנו משתפל המצוק מערבה בתלילות של 400 מטרים עם תצפית נוף אל הכנרת ועמק הירדן. יער מבוא חמה ניטע על ידי קק"ל והוא משתרע על פני כ-1,200 דונם. ניטעו בו עצי אורן, ברוש, איקליפטוס, אלות ושיטה. עצי בוסתן מעניקים למטיילים מקומות מוצלים לפיקניק.

חניון עין עקוב (צילום: כאמל עליאן, קק"ל)
צילום: כאמל עליאן, קק"ל

מעיינות הסטף בהרי ירושלים

מעיינות סטף נובעים מערבית לירושלים, בצדו המזרחי של הר איתן. שילוב של נופי יער הררי ובתוכם מעיינות נקבה, בריכות אגירה, אתרים ארכיאולוגיים, חקלאות הררית עתיקה, בוסתנים, טרסות ותעלות מים. המים בשני המעיינות בוקעים מתוך נקבה בסלע, זורמים לבריכות אגירה ומהן לתעלות ולעצי הבוסתן וגינות הירק שבמקום. עין ביכורה ועין סטף, שהיה המעיין המרכזי של הכפר הקדום. עין סטף נובע מתוך מערה טבעית. אפשר לרדת למערה ולזחול בנקבה הבנויה עד מוצא המים, ליד בריכת האיגום. גם עין ביכורה, המעיין התחתון, נובע מתוך נקבה חצובה בסלע, שגם אליה ניתן להיכנס ולהיעזר בפנסים. במערה נטיפים וזקיפים, המים נובעים מהקירות ונאגרים בבריכות איגום.

נופים בסטף (צילום: יוסי זמיר, קק"ל)
צילום: יוסי זמיר, קק"ל

נחל חרוד

הנחל מתחיל את דרכו מפסגות גבעת המורה וחוצה את עמק חרוד מזרחה. הנחל זורם לירדן באורך של כ-32 ק"מ, אפשר ליהנות מבריכות דגים מרהיבות, מאגרי מים ושטחים חקלאיים גדולים. לאורך כל הנחל נסלל שביל להולכי רגל ולרוכבי אופניים שמקשר בין פינות חמד ואתרי מים וטבע ומותאם גם לאוכלוסיות המוגבלות בתנועה. זרימת הנחל משתנה - בחלקו המערבי הזרימה הינה מתונה ובחלקו המזרחי הוא גולש למפלים, זרימתו מהירה ויפה לצפייה. ישנן טחנות קמח בקרבתו ששימשו לניצול המים בתקופת קדם.

נחל חרוד (צילום: כאמל עליאן, ארכיון הצילומים של קק"ל)
צילום: כאמל עליאן, ארכיון הצילומים של קק"ל

פארק המעיין במטולה

במרכז המושבה הוותיקה מטולה, בין בתי אבן כפריים עם גגות רעפים אדומים וסמטאות צרות עטופות פרחים, נובע מעיין הראשונים. הוא מוקף בפארק ירוק, מדשאה רחבת ידיים ואמפיתיאטרון. מי המעיין משקים עצי תות רחבי נוף מצלים שניטעו במקום על פי בקשתו של הברון דה רוטשילד שתכנן להקים מפעל לייצור בדי משי. במשך השנים נוספו למעיין בריכת אגירה ותעלות זרימה ורק בשלב מאוחר יותר הותקנה גם משאבה. בשטח תוכננו שבילים מרוצפים עם נגישות לבעלי מוגבלויות, רחבות מצפורים ופינות מנוחה.

פארק המעיין (צילום: סוכנות גני, ארכיון הצילומים של קק"ל)
צילום: סוכנות גני, ארכיון הצילומים של קק"ל

עין פוריה

נמצא מעט מדרום ליער שווייץ והדרך אליו נוחה לרכב פרטי. קק"ל ניקזה את המדרון הבוצי ששכן כאן ועתה מי המעיין זורמים לבריכה נחמדה, השוכנת בין עצי דקל. בצל הפרגולה הסמוכה למעיין מוצבים שני שולחנות פיקניק הצופים על הכנרת. כחצי ק"מ מצפון למעיין מתנוסס תל קדש. המקום מזוהה עם קדש נפתלי המקראית, אחת מערי המקלט של ישראל ועירו של השופט ברק בן אבינעם, שיצא מכאן עם 10,000 איש למלחמה ביבין מלך חצור. בסמוך למעיין נערך בראשית שנות ה-20 של המאה ה-20 ניסיון התיישבות של קבוצה שקראה למקום "הר כנרת". החלוצים, צעירי ציון משפטובקה שבאוקראינה, עסקו בעיקר בסיקול השדות בהר ובעקירת סדריות (עצי שיזף). תמורת עבודתם קיבלו שכר מקק"ל, אך תנאי החיים הקשים הביאו לנטישת המקום.

עין פוריה (צילום: כאמל עליאן )
צילום: כאמל עליאן

פארק עמק התכלת

משתרע על כ-580 דונם במבואות הצפוניים של צפת, ובו מעיינות ובוסתנים לנוכח נוף הר מירון הנשקף כמעט מכל פינה בפארק שבין שביליו רועים איילים ויעלים ובברכותיו רוחצים עופות מים. קק"ל בשיתוף עם עיריית צפת, הכשירה בפארק שבילים, שיקמה את המעיינות, יצרה בריכות מים וטיפחה את הבוסתנים. מטיילים מרחבי הארץ יכולים לנצל את הפארק כתוספת מרעננת לצד ביקור בעיר צפת.

פארק עמק התכלת (צילום: יעקב שקולניק, קק"ל)
צילום: יעקב שקולניק, קק"ל

 

"חג השבועות הוא גם חג המים ואנחנו בקק"ל מזמינים אתכם לצאת אל מסלולי טיול חווייתיים ורטובים במיוחד ברחבי הארץ. תטיילו, תהנו ותירטבו ואל תשכחו לשמור על הטבע שלנו נקי", אומר אלי ידיד, מנהל קליטת קהל בקק״ל. "שיהיה חג ביכורים שמח."

 

 

לפני צאתכם למסלולי הטיול יש להתעדכן בהוראות משרד הבריאות. לעוד מידע ניתן לפנות למוקד "קו יער" במספר: 1-800-350-550 או באתר קק"ל.