chavat-har-haruach-1 (צילום: חגית גלבר,  יחסי ציבור )
פיקניק גבינות ויין על רקע הנופים | צילום: חגית גלבר, יחסי ציבור

המוני בית ישראל, הנוהרים ליישוב "אבו גוש" בשבתות, מצוידים על־פי רוב בתשוקה אילמת לנגב צלחת חומוס טוב. אך מעטים יודעים שהיישוב הציורי וסביבתו, טומן בחובו הרבה מעבר לגרגרים חמימים. הוא מצפין בחצרו האחורית סיפורים מרתקים של אנשים - ערבים, יהודים, דתיים וחילוניים שמיישמים בחייהם את מלוא מובן המשפט "השלום מתחיל בתוכי".

זה יום טיול בחצרותיה האחוריות של היישוב אבו גוש, יום שבמהלכו תפגשו את אותם אנשים שפתחו את לבם ואת ביתם לאפשרות אמיתית לאהבה, לשלום ולדו־קיום; יום גדוש סיפורים מטלטלים, שזורים בנופים שכמו צוירו במכחול עדין, וכמובן, הרבה אוכל נהדר שניחוחותיו מיתמרים אל־על ומתמזגים להרמוניה של שלום, אהבה וסובלנות.

את הבוקר פצחו בבילוי מעורר השראה במרומי הטרסות של חוות "הר הרוח". אין תפאורה מושלמת יותר מפיקניק עצל של גבינות ויין על רקע הנופים הבראשיתיים של טרסות, ומראן הציורי של עזים מלחכות עשב. דליה וחיים הימלפרב, זוג מיוחד במינו שבחרו לקבוע את ביתם ביישוב החילוני - דתי נטף, מכינים סלסילות פיקניק אישיות ומפנקות, המבוססות על התוצרת הנהדרת של גבינות עזים המגובנות במקום. טעמן של הגבינות של חוות "הר הרוח", תלויות בעשבי העונה אותם לועסות העזים באחו. כל גבינה והטעם הייחודי לה. עם הגיעכם לחווה, תוכלו לבחור בין סלסילה רגילה, הכוללת 3 סוגי גבינות טריות, 4 סוגי גבינות בשלות, סלט ירקות קצוץ ברוטב וינגרט, לבנה חמצמצה בזעתר ובשמן זית, זיתים, ריבה של תותים או ריבת תפוחים וקינמון ויוגורטים מעשה ידיה של דליה. סלסילה גדולה יותר תכלול גם קישים מגבינות ומירקות, בקבוק יין מיקב בוטיק אזורי וכמובן את כל הסכו"ם, המפה והציוד הנדרש כדי לתפוס זולה קסומה מול ההרים. מפה של האזור והמלצות אישיות על פינות חמד שאף אחד לא מכיר, תוכלו לקבל באופן אישי מדליה. 

chavat-har-haruach-16 (צילום: חגית גלבר,  יחסי ציבור )
חוות "הר הרוח" | צילום: חגית גלבר, יחסי ציבור

אם תחפצו לבלות את המשך היום בבילוי מעורר השראה, תוכלו להתנסות בסדנת ציור בטבע או בסדנא לגיבון גבינות. אפשרות נוספת לארוחת בוקר בגינת בית אבן עתיק בלב אבו־גוש היא "לואיזה" - מקום קסום המגיש תקרובת בראנץ' משובחת באווירה משובחת עוד יותר. 

תחנתכם הבאה היא "בית ערבסק" - חנות מיוחדת לעתיקות ולשחזור רהיטים של דורית כהן אלורי וסמי איברהים. ד"ר דורית כהן לימדה קבלה באוניברסיטה עד שהחליטה לפתוח חנות קטנה במרכז ירושלים. את השיפוץ בחנות עשה עבורה סמי איברהים, תושב אבו־גוש, ובמהרה התיידדו השניים וחברו להקמת "בית ערבסק". כאן מוצגים בערבוביה קסומה עשרות כלים עדינים עטורי פרחים עדינים וקישוטי זהב, כורסאות וחפצים שכמותם ניתן לראות בשוקי הפשפשים של לונדון ופריז. את הרהיטים והחפצים אוספת דורית במהלך נסיעותיה בעולם וכן מבתי שגרירים בארץ, שעם חזרתם הביתה מוכרים את תכולת בתיהם. עבור חובבי האיסוף זו הזדמנות נדירה לגרום לבתיהם להיראות כמו העתק מוקטן של ארמון בקינגהם. 

oliviya-2 (צילום: חגית גלבר,  יחסי ציבור )
האב אוליבייה יצייד אתכם באופטימיות | צילום: חגית גלבר, יחסי ציבור

משם, במעבר מטלטל, אתם מוזמנים לפסוע בשבילי הכפר אל המנזר הבנדיקטיני היפהפה, ששלווה ויופי נחים עליו כענן נוצות. במקום תשמעו את סיפורו המרגש של האב אוליבייה - נזיר צרפתי הדובר עברית רהוטה, גדושה אמרות כנף וביטויי סלנג צבאי שלא מביישים את הצעירים שבחבורה. סיפורו של אוליבייה הוא סיפור סוחט התרגשות ודמעות, וספק אם יש סיפורים המשתווים לו בעצמתם. זה המקום להצטייד במלאי של אופטימיות לקראת המשך החיים בארץ הזאת.

Ramadan-12 (צילום: חגית גלבר,  יחסי ציבור )
עושים שלום בחצר האחורית | צילום: חגית גלבר, יחסי ציבור
משהו בקטנה...
סיור מודרך ומעניין הנקרא "שלום בחצר האחורית" יכניס אתכם אל נבכי הסיפורים האנושיים, אל תוככי הבתים ואל עמקי הסירים הניחוחיים האנשים באבו גוש. פנינה עין מור היא מדריכת טיולים המתמחה בטיולי חוויה שמשלבים סיפור, טיול ואוכל. טיול חווייתי במיוחד הוא זה הנערך בתקופת הרמאדאן. את הסיור מקנחים בארוחת שבירת צום הרמאדאן בביתה של נעמתי, מוסלמית שגדלה כנוצרייה, המספרת את סיפור חייה המרתק תוך כדי ארוחה המבוססת על מאכלי הרמאדאן.

חוות "הר הרוח", נטף. טלפונים: 02-5345660/054-4934566
בית "ערבאסק", אבו גוש. טלפונים: 050-5663549/ 050-7782212
המנזר הבנדיקטיני, אבו גוש. שעות ביקור: 11:30-08:30, 17:30-14:30. סגור בימי ראשון.
"לואיזה", אבו גוש. בראנץ' בימי שישי, ובשאר ימות השבוע בתיאום מראש. טלפון: 052-6337152

מתוך ספרה של חגית אברון "יום חופש - שפע המלצות לימים קסומים", הוצאת כנרת 

המלצות נוספות ליום חופש >>