מה בעצם אנחנו מצפים מיציאה מהבית בשבת של סתיו, בואך החורף? שתהיה שמש טובה, שאפשר לצעוד תחתיה מבלי למות כמו באוגוסט, אבל שלא יהיה גשם או רוח פרצים. בתכלס, אם מזדמנת לכם במהלך נובמבר שבת מושלמת כזו, כל מה שאתם צריכים לעשות זה להתארגן על עצמכם ולצאת מהבית. לאן ללכת? לא חסרות אפשרויות. הנה כמה מוצלחות.

>> לפייסבוק של mako חופש

סתווניות וחלמוניות בנחל ראש פינה

טיול קצר של כשעתיים בפינת החן נחל ראש פינה, המשלבת בתוכה מים, טבע, עצים עתיקים, בוסתנים וסיפורים. תחילת המסלול בהר כנען שבצפת, והטיול יוביל אתכם בדרך מרוצפת בסתווניות לתצפית יפה, לשלושה מעיינות ולגדותיו של פלג קטן ונחמד, שבעונה זו מוקף בפרחי החלמונית הצהובים. לפרטים נוספים.

אין תמונה
נחל נעמן. טיול עגלות לעצלנים

עגלות בנחל נעמן

אם הקטע שלכם הוא טיול עגלות לעצלנים (או שפשוט יש לכם ילדים קטנים ואתם בכל זאת רוצים לצאת קצת אל האוויר הפתוח), השביל שלצד נחל נעמן מציע לכם הליכה קצרה ונינוחה, תצפית על עופות נודדים ומספר פינות נעימות לפיקניק. מתאים מאוד גם לרכיבה על אופניים. לפרטים נוספים.

קטיף קלמנטינות בביתן אהרון

בגינת אוכל – משק הלברכט שבמושב ביתן אהרון בעמק חפר נפתחה עונת הקלמנטינות, וילדים והורים מוזמנים אל הפרדס לקטוף קלמנטינות ישר מהעץ – וגם ירקות ועשבי תיבול עונתיים מגינת הירק והתבלין. כניסה לקטיף, כולל 5 קילו פירות וירקות, עולה 35 שקלים לאדם. לפרטים נוספים.

קטיף קלמנטינות בביתן אהרון (צילום: הגר נאור, יחסי ציבור)
קטיף קלמנטינות. זה בדיוק הזמן | צילום: הגר נאור, יחסי ציבור

מסיק בחוות דרך התבלינים בבית לחם הגלילית

מרכז התבלינים הגדול והגלילי מציע בימים אלה שני סיורים מיוחדים המותאמים לעונת המסיק – סיור מודרך ללא תשלום בשדות להכרת סוד קסמו של עץ הזית, וסיור אל עצי הזית בו מוסקים יחד זיתים ומכינים צנצנת זיתים מתובלת לכל משתתף, ב-30 שקלים לאדם. לפרטים נוספים.

חצבים בפארק המעיינות (צילום: אשחר בצר)
פארק המעיינות. הליכה סתווית נעימה | צילום: אשחר בצר

מים בפארק המעיינות

אמנם קצת קריר מכדי להשתכשך בהם (למרות שטמפרטורת המים היא 25 מעלות כל השנה, והאמיצים יכולים להיכנס גם בחורף), אבל המעיינות ונחל הקיבוצים מציעים בסתיו הליכה נעימה שבקושי מתאפשרת בעונה החמה, עקב תנאי מזג האוויר הקשים באזור. אפשר לשכור קלאבקרים, לרכב על אופניים או לשוטט רגלית בין התעלות, המעיינות והנחל, לחזות בבעלי כנף ועם קצת מזל גם בבעלי החיים הרבים המתגוררים בפארק. הכניסה הרגלית ללא תשלום. לפרטים נוספים.

נשרים בשמורת גמלא

הסתיו, מסתבר, היא עונת החיזור של הנשרים, וכדאי מאוד ללכת ולהציץ להם. בצוקי שמורת גמלא מקננים עשרת זוגות של נשרים, ובשעות הצהרים הם שבים לקניהם כשהם מרחפים מעל לראשי המטיילים ממש. במקום מצפור מיוחד שעומד על קצה המצוק - ממנו ניתן לצפות בתעופת הנשרים ובמחול החיזור שלהם. המטיילים שהציפורים בדמם יכולים להמשיך לשמורת החולה ולצפות בנדידת החסידות והשקנאים.

נוף בתל רקת ועינות רקת בכנרת

הטיול הבא מושלם לסתיו – בדיוק עכשיו, כשהסתיימה מערכת הגשמים הראשונה והמשמעותית לעונה. ניסים אסבן מרשות ניקוז ונחלים כינרת ממליץ על טיול רגלי בן שני קילומטרים, שייקח לכם כשעתיים-שלוש, ויעביר אתכם בין מעיינות חמימים, חצבים ותצפית מרהיבה לכינרת. לפרטים נוספים.

אין תמונה
בריכת עין צמד. מסלול לא מוכר לרכב או אופניים

ציפורים נודדות בנחל אבוקה

דוד גלזנר ממקור החסידה בכפר רופין מציע מסלול לא מוכר לרכב או לאופניים, שיכול להיות מושלם לשבת עם שמש של סתיו – לעומת הקיץ המהביל במיוחד באזור הזה. המסלול מתחיל מעין צמד ומסתיים במאגר נחל אבוקה – הנמצאים בעמק המעיינות, הוא עמק בית שאן, מרחק של כשעה וחצי נסיעה מהמרכז. הטיול ייקח אתכם דרך תצפיות יפות, בריכות דגים, בריכת שכשוך יפה ומוצלת (למקרה שיהיה ממש חם), פינות פיקניק נעימות ונקודות עניין היסטוריות, כמו למשל התיישבות הקיבוץ אבוקה שננטש בשנות החמישים. "אל תפספסו בעונה הזו תצפית על הציפורים הנודדות", ממליץ גלזנר. לפרטים נוספים: עמותת התיירות "הצפון הקרוב".

אטרקציות בחינם במלון כפר גלעדי

אפשר לשלם על כל אחת מהפעילויות האלה בנפרד, ואפשר גם להתארח במלון כפר גלעדי ולקבל במהלך החורף את כל ההצעות במחיר האירוח. המלון מציע יציאות לסיור יקבים בגליל, כניסה לאתר החרמון, סיור בעגלת מסתור באגמון החולה, ביקור במוזיאון השוקולד בדפנה, סיור עששיות בחצר תל חי וגם סיור בסליק הסודי מימי קום המדינה שנחשף בקיבוץ כפר גלעדי. לפרטים נוספים.

>> חופשה בחו"ל + הופעה: ככה תעשו את זה זול יותר
>> פנחס וגסטון: איך זה לישון באחד הצימרים היוקרתיים בארץ?