כל מה שצריך לדעת על שביל הגולן:

1. 10 המקומות הכי יפים בשביל הגולן

2. מעיינות לאורך שביל הגולן

3. מקומות לאכול בהם לאורך שביל הגולן

4. טיפים לטיול בשביל הגולן

5. שירותי לוגיסטיקה לשביל הגולן


בשנים האחרונות הפך שביל הגולן לאחד המקומות המועדפים על טיילים בכל הגילאים ומכל שכבות האוכלוסיה. הטיול בשביל מספק נופים עוצרי נשימה של מרחבי הגולן, החל מהצפון עם רקע החרמון ועד לדרום מול נופי הכינרת.

אורכו של שביל הגולן כ-120 ק”מ מסומנים בכחול (כנרת) לבן (חרמון) וירוק (גולן) הוא מחולק ל-13 מקטעים באורך משתנה, בין 6 ל-13 ק”מ לקטע בודד. לכל קטע גישה בשני הקצוות עם רכב רגיל, כלומר - כל קטע הוא שביל טיול קווי וההולכים כל קטע בנפרד צריכים להשאיר את הרכב בסיום המסלול. עבור ההולכים לאורך כל תוואי השביל עם "הבית" על הגב, המסלול מסתכם ב-7-9 ימים, כאשר לאורך הדרך ניתן למצוא חניוני לילה חינמיים בהם ניתן ללון. 

> לכל הפרטים על השביל  - באתר הגולן


10 הנקודות הכי יפות בשביל הגולן

  1. נחל גובתה - שביל הגולן מתחיל מקופות החרמון ויורד בנחל גובתה (מקטע 1 של שביל הגולן). זו ההזדמנות לטעום מנופי החרמון. מומלץ לטייל במקטע זה בחודשים מאי-יוני , אז הפריחה בחרמון בשיאה.
  2. ברכת רם - שביל הגולן מטפס ומגיע לתצפית יפיפייה על העין הכחולה של ברכת רם (מקטע 2 של שביל הגולן)- מאגר מים טבעי הניזון ממי תהום ומי גשמים. הבריכה מוקפת במטעי התפוח והדובדבן של כפרי הדרוזים.
    ברכת רם (צילום: John Theodor, shutterstock)
    ברכת רם | צילום: John Theodor, shutterstock
  3. יער אודם - שביל הגולן עובר ביער אודם (מקטע 2 של שביל הגולן) -שמורת היער הגדולה בגולן ובה 3 מינים של עץ אלון. היער נראה לקוח מהאגדות. בחורף נוכל לגלות כאן את הרקפת היוונית העדינה והנדירה ובסתיו את פריחת הכרכומים.
  4. הרי הגעש אביטל ובנטל - קטע שביל הגולן ההולך ברום הרי הגעש בנטל ואביטל בגובה של כ1000 מ' (מקטע 4 של שביל הגולן) עם תצפית נהדרת על צפון הגולן, הגבול הסורי, טורבינות הרוח החדשות בעמק הבכא ומטעי התפוח והדובדבן של עמק קוניטרה.
    הר בנטל (צילום: תיירים)
    תצפית מהר בנטל | צילום: תיירים
  5. רכס בשנית - השביל מעפיל לרכס עסניה והולך מתחת לטורבינות רוח. הוא ממשיך בחורש טבעי של עצי אלון, אלה ולבנה רפואי. בחודשי הסתיו (אוקטובר- נובמבר) פורחות באזור החלמונית הגדולה וסיתוונית התשבץ.
  6. מעיינות הפאחם והכפר העתיק פארג' - מעיינות הפאחם (מקטע 7 של שביל הגולן) הם מעיינות הנובעים כל השנה ומזינים את הנחלים הגדולים דליות וגמלא. כדי לחצות את אזור המעיינות תצטרכו לחלוץ נעליים ולעבור במים הקרירים. המשך המסלול ייקח אתכם לכפר העתיק פארג' ובו בתים הבנויים לגובה שתי קומות עם קשתות אבן מרשימות.
  7. הגשר הסורי בנחל סמך - נחל סמך 'הגראנד קניון של הגולן'. שניים ממקטעי שביל הגולן עוברים בנחל ולכאן מומלץ להגיע בחודשי החורף כאשר הטמפרטורות נמוכות ופריחת הכלניות, הרקפות והנרקיסים בשיאה. הגשר על נחל סמך (מקטע 9 של שביל הגולן) נבנה בידי הסורים בשנות ה-60 של המאה ה-20 כחלק מניסיון להטות את מי הירדן. כיף לשבת תחת הגשר ולהנות מהמים הזורמים.
    נחל סמך (צילום: ימימה ארנון)
    נחל סמך | צילום: ימימה ארנון
  8. מפגש הנחלים בנחל סמך - בריכות מים בצל עצי דולב במפגש הנחלים סמך ואל-על (מקטע 10 של שביל הגולן). כדי לחצות את הבריכות תצטרכו לחצות נעליים ולעבור במים הקרירים. פינת חמד נעימה למנוחה ופיקניק. מומלץ לטייל במקטע זה בחודשי החורף.
  9. נחל מיצר - נחל מיצר מציע למטייל הצצה לנהר הירמוך ומפגש 3 הגבולות: ישראל-סוריה-ירדן (מקטע 12 של שביל הגולן). מומלץ לטייל במקטע זה בחודשי החורף (ינואר- פברואר) אז עומדים אלוני התבור המרשימים בשלכת . כדאי לסטות מעט משביל הגולן כדי להגיע למפל נחל מיצר ולהתרשם ממפל המים הזורמים מגובה 9 מ'.
  10. הר נמרון - זהו המקטע האחרון של שביל הגולן (מקטע 13) הכולל הליכה לאורך מצוקי האון ותצפית מרהיבה לכיוון הכנרת והגליל. המקום חביב על גולשי רוח ויתכן שתפגשו בהם, צונחים מהמצוק בגלשנים.
    נחל מיצר (צילום: ארז דגן)
    נחל מיצר | צילום: ארז דגן

5 מעיינות מומלצים בשביל הגולן

  1. עין טורבינה - מקטע 5
    מעיין הנמצא צפונית לישוב אלוני הבשן נמצא בסמיכות לטורבינות ומכאן שמו. המעיין מתקופת הצ'רקסים שחיו באזור, נובע לבריכה מלבנית המתמלאת במים צוננים מהנביעה הסמוכה אליה. אורכה של הבריכה כ-  10 מטרים ורוחבה כ-4 מטרים , עומקם של המים בבריכה הוא כ- 2 מטר לערך. מקום מושלם לטבילה אל מול נוף מרהיב.
  2. מעיינות הפאחם – מקטע מס' 7 בין חושנייה לאום דנניר
    שמורת עינות פחם כוללת אזור מישורי ובו עשרות נביעות, השופעות מים במשך כל השנה. ליד שרידי הכפר פרג’ ובו מבנים עתיקים (מהתקופה הביזנטית) שהשתמרו לגובה שתי קומות כולל קשתות אבן הנושאות את הקומה השנייה. בסמוך לחורבות הכפר- בריכת חורף המהווה כר לצמחי מים נדירים. המסלול עובר במעיינות הפאחם השופעים. המעבר במים הכרחי (עד הברכיים) וכדאי להצטייד בנעליים להליכה במים.
  3. מעיין אום דנניר – מקטע מס' 7 בין חושנייה לאום דנניר
    נמצא בחורשת האקליפטוס של ‘אום אל דנניר’. במקום מעיין המנוקז לבריכת שכשוך מבטון ונדנדת ישיבה לצידה.
  4. נחל סמך הגשר הסורי עין קשתות דליות – מקטע מס' 9
    נחל סמך הוא הארוך שבנחלי הגולן. זהו שמו הערבי של הנחל שמשמעו ‘נחל הדגים’. הוא נקרא כך על שום הדגה העשירה במוצא הנחל אל הכנרת. בדרך לנחל עוברים על גבי שרידי דרך רומית מרוצפת אבן. יתכן שזוהי הדרך שחיברה את אזור הכנרת עם דמשק. המסלול מטפס אל סוללת מאגר רוויה ומאפשר תצפית על המאגר ועל האזור לפני הירידה אל הנחל. בחורף ובאביב הנחל פורח בשלל צבעים מרהיבים. מומלץ לעצור למנוחה תחת הגשר הסורי שמי הנחל הרעננים זורמים תחתיו. הגשר הסורי נבנה כחלק מניסיונות הטיית מי הירדן עי הסורים בשנות ה60 של המאה ה-20.
  5. עין תאופיק – יער מבוא חמה מקטע מס' 13
    עין תאופיק – נביעת מים הזורמת לתעלה נחמדה שאפשר ללכת בתוכה. עין תאופיק נמצא  ביער קק"ל-מבוא חמה. במקום צל ושולחנות פיקניק.
    עין תאופיק (צילום: ארז דגן)
    עין תאופיק | צילום: ארז דגן

5 מקומות לאכול בהם בשביל הגולן

  1. מג'דל שאמס – מקטע מס' 1 מהחרמון לעמק יעפורי
    במג'דל שאמס לאורך הרחוב הראשי ניתן לינות משפע של מסעדות, בארים ומקומות להתפנק עם קפה משובח וכנאפה מתוק. מסעדות: ניסאן, XO, גרין אפל (בר מסעדה) Why  (בר), ממתקי אבו ג'בל, בורגר פלייס ועוד. בסוף המקטע
  2. עין זיוון - מקטע מס' 4
    בקיבוץ עין זיוון יש שפע של אפשרויות להתפנק עם אוכל טוב ממש על השביל. החל מקפה משובח או שוקולטה ופרלינים בדה קרינה, מטרלו – מאפייה עם מגוון של מאפים מושחתים, סלטים וקפה משובח, החומוסייה מעל מטרלו, פיצה דה קווליטה, Raisu סושי (משלוחים), המבורגר עין זיוון, ימי חמישי בטנא (בית קפה עם מאפים משובחים), יקב בהט ויקב פלטר
  3. נטור – מקטע מס' 9 מחניון דליות לעין קשתות
    ההמלצות הבאות דורשות סטיה קלה מהשביל וכניסה למושב נטור אבל בהחלט שוות את זה. במושב נטור יש כמה מקומות הסעדה מומלצים כולם כשרים ולא פתוחים בשבת. במתחם האומנות של סטודיו מנדרינה נמצא "דורא" פודטראק פטיסרי, לידו מחלבת נטור המייצרת גבינות ומגישה ארוחות חלביות מפנקות, במוסנזון פודטראק שבלב היישוב אפשר ליהנות מחומוס משובח וסלטים מפנקים וביקב מיקה לטעום יין מקומי ולהתפנק בימי שישי על מאפים וגבינות באווירה קסומה.
  4. גבעת יואב – מקטע מספר 11 ממצפה אופיר לאמפי גולן
     
    בישוב גבעת יואב  מספר אפשרויות להתפנק עם אוכל טוב על השביל. מולאן פטיסרי מציע מאפים מוקפדים לצד סלטים וקפה משובח, מסעדת דודיס ביסטרו בר עם אווירה נינוחה, ומגוון בירות מרשים ובמועדים מיוחדים הופעות חיות, ערבי קוקטיילים וטאפאס, ממאג'דה עם אוכל טבעוני, הופעות חיות וסדנאות מגוונות, לימונטו עם ארוחות בוקר ומטעמים מיוחדים, לימונצ'לו ומשקאות על טהרת הלימון, טעמים בטבע הגולן שאורזים סלי פיקניק וארוחות לדרך, המחלבה הישנה עם אוכל בייתי מזין ומנחם.
  5. מבוא חמה – מקטע מס' 13 ממבוא חמה לעין עקוב / עין תאופיק
    בסופי השבוע ניתן ליהנות מסנדוויצ'ים יצירתיים, מאפים, קפה משובח, בירה קרה ומוצי קפוא בקפה חמה, פודטראק הממוקם ממש על קצה הצוק, משקיף לנוף הכינרת המרהיב. במועדים מיוחדים ניתן ליהנות ממוזיקה חיה. האוכל הטוב ומראה מצנחי הרחיפה שצונחים ממש ליד, משלים את אווירת החופש.

View this post on Instagram

A post shared by קפה חמה (@cafe_hamma)


5 טיפים לטיול בשביל הגולן

  1. שביל הגולן הוא שביל הליכה המתאים למיטיבי לכת. אם אתם מתכוונים לעשות את כולו וודאו שאתם כאלה. אם לא - אתם מוזמנים לבחור מקטע אחד של השביל על פי רמת הקושי וההעדפה האישית שלכם.
  2. הצטיידו במפת סימון שבילים מעודכנת (1:50,000) או באפליקציית טיולים עדכנית. עקבו אחר הסימון בשטח ואם אבדתם אותו, חזרו על עקבותיכם עד לסימון האחרון.
  3. אל תסטו מהשביל. היזהרו במיוחד משדות מוקשים המסומנים בשלטים צהובים עם הכיתוב "מוקשים הזהר". אל תכנסו לשטחי אש.
    שביל הגולן (צילום: יאנה סוטיל)
    שביל הגולן | צילום: יאנה סוטיל
  4. לאורך שביל הגולן שטחי בקר רבים. הקפידו לעבור רק במקומות המיועדים. פתחו את השער וסגרו אחריכם. אין לטפס על גדרות או לחתוך גדרות.
  5. את כל המידע על שביל הגולן תוכלו למצוא באתר

שירותי לוגיסטיקה בשביל הגולן

באגף תיירות בחברה כלכלית גולן זיהו את הטרנד הגדל ואת הפופולריות של השביל ומציעים כעת אופציות של סיוע בלוגיסטיקה עבור המטיילים.

"הבנו שאנשים רבים שאינם טיילים מנוסים, חוששים לטייל בשטח מאחר ואינם מורגלים בטיולים שכאלו ושנושא סחיבת הציוד והלוגיסטיקה יכול להוות מחסום", אומרת דפנה מאיר אחראית טיילות ופיתוח התיירות בגולן באגף התיירות של החברה הכלכלית גולן. "על מנת לתת פתרון יצרנו קשר עם חברות ייעודיות שיספקו שירותי  לוגיסטיקה למטיילים בשביל הגולן". 

כך, המעוניינים לטייל בשביל יכולים לתכנן טיול עצמאי או לקבל שירותים מאחת מהחברות שמספקות לוגיסטיקה על שביל הגולן על פי העדפות אישיות.

Walk about love

שביל הגולן (צילום: Walk about love)
צילום: Walk about love

מציעה את כל שירותי הלוגיסטיקה והעזרה למטיילים  לינה, הסעות ומזון הכולל צידה לדרך וארוחות מסודרות בבוקר ובערב. המסע בשביל הגולן יוצא בתאריכים נבחרים מהחרמון, ההרשמה היא מראש והמקום בקבוצה מוגבל ל 35 אנשים בכל מסע.

תכנון המקטעים והחניונים נעשו על ידי הצוות המנוסה של החברה. החברה דואגת להביא מדי בוקר ומדי ערב מצרכים טריים לחניון הלינה, המטיילים אורזים את ציודם האישי ומניחים ברכב שמשנע את הציוד מחניון לחניון.

הצעידה בשביל היא עצמאית, ללא מדריך, כשהחברה זמינה ותומכת טלפונית במקרה הצורך. החל משעות אחר הצהריים ממתין צוות החברה בחניון הלילה עם הציוד האישי של המטיילים, עם מקלחות חמות ותאי שירותים ניידים.

מחיר: החל מ-640 שקלים ליומיים, ועד 2,420 למסלול של 11 יום .

לעוד פרטים


בשביל הגולן

שביל הגולן (צילום: יאנה סוטיל)
צילום: יאנה סוטיל

בשביל הגולן,  תופרים באופן אישי ובמקצועיות רבה את הטיול המושלם בשביל הגולן. לינה, לוגיסטיקה, אטרקציות והדרכה. עבור קבוצות ופרטיים, למטיילים מתפנקים, למטיילי שטח ולמשפחות מטיילות.
בחברה מציעים אפשרות להזמנת צימרים, מלונות, אטרקציות וארוחות שטח לכל סגנון.

המחיר נקבע בהתאם לסוג השירות המבוקש.

לעוד פרטים


מאסעות

שביל הגולן (צילום: יחסי ציבור, פייסבוק. צילום: שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
צילום: יחסי ציבור, פייסבוק. צילום: שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

החברה מספקת שירותי  ניוד ושינוע לוגיסטי למטיילים בגולן ובגליל. הובלה והטמנה בשטח של מים, ציוד לינה וציוד בישול, הובלה בשטח של ציוד לאופניים וכלי תיקון, איסוף מוצרי מזון והבאה לנקודת מפגש, ניוד טיול לטיולים נודדים – שינוע ציוד אישי פריסות קייטרינג שטח חלבי מפנק, הסעה לנקודת התחלה, איסוף מנקודת סיום, שירותי SOS לנתקעים בשטח – השלמת ציוד חסר או פגום, חילוץ בשטח. השינוע והניוד באמצעות רכב 4X4 מקצועי, בטיחותי ומאובזר, מתאים גם לניוד בשטחים קשים. השירות מיועד למשפחות, קבוצות חברים ובודדים.

מחיר: החל מ -150 שקלים. משתנה על פי סוג השירות המבוקש.

לעוד פרטים