בשעה טובה: אחרי חודשים של המתנה, עומאן אישרה היום לחברות ישראליות לטוס מעל המרחב האווירי שלה. הדבר עשוי לקצר באופן משמעותי את זמני הטיסות מהארץ למזרח, זאת לאחר שסעודיה כבר אישרה מעבר במרחב האווירי שלה, ורק עומאן חסמה את הדרך.

שר החוץ כתב בטוויטר: "החלטה היסטורית! עומאן הודיעה על אישור מעבר טיסות חברות ישראליות בשטח שלה. זה יקצר את זמן הטיסות מישראל לאסיה ויוזיל את מחירי הכרטיסים. אני מודה לרה"מ, למל"ל ולמנכ"ל המשרד, לעובדי המשרד, לידידנו סולטן עומאן ולידידינו בארה"ב".

כך, טיסות לתאילנד, הפיליפינים ואוסטרליה יתקצרו בשלוש שעות ואף יותר. הטיסה להודו למשל תיקח כחמש שעות, זמן טיסה דומה לזה שבין ישראל ללונדון. בנוסף, כעת אל על עשויה להפעיל טיסות לאוסטרליה.

הסיבה לכך היא שעד היום חברות תעופה שהמריאו משדה התעופה בן-גוריון לכיוון אסיה, נאלצו לטוס דרך מסלול "עוקף", בו המטוס חג בגובה נמוך ובמהירות נמוכה מעל ים סוף, עד נקודת החיבור לאוקיינוס ההודי. מסלול זה האריך את משך הטיסות למזרח וגרם לתוספת של עשרות אחוזים במחיר הטיסה בשל צריכת הדלק הגבוהה.

ניר מזור, סמנכ"ל קשרי תעופה, אמר בעקבות האישור: "אישור הטיסות מעל עומאן זוהי בשורה משמעותית מאד לנופש הישראלי. חיסכון בזמן הטיסה למגוון רחב של יעדים, מה שמקל מאד את ההגעה ליעד בזמן קצר יותר ומנגד עשוי להוזיל גם את מחירי הטיסות בשל עלויות מופחתות בצריכת הדלק. אין ספק שזה עשוי להגביר את הביקושים ליעדי המזרח בדגש על תאילנד והודו הפופולאריות מאד".

אז איך תראה מפת הטיסות בקרוב? עשינו סדר:

בתוך כך, חברות תעופה ישראליות וזרות צפויות לפתוח בחודשים הקרובים קווי תעופה חדשים וקצרים יותר למזרח אסיה, וככל הנראה יגדל מספר הטיסות הישירות היוצאות מישראל לאסיה מדי שבוע, ומחירן כאמור יפחת. 

בתוך כך, ארקיע כבר הודיעה על פתיחת קווים חדשים בעקבות המהלך: "לאור הבשורה על פתיחת המעבר מעל עומאן, חברת ארקיע מברכת את משרד החוץ וכל הגורמים שעמלו להישג מדהים זה. ארקיע נערכת לחדש את טיסותיה לגואה, לקוצי'ן ותשקול להוסיף יעד חדש למומביי. בנוסף, ארקיע נערכת להפעלת טיסות ישירות לסרי-לנקה. קיצור הנתיב יביא לקיצור זמן הטיסה בכשעתיים, כך שממוצע זמן הטיסה להודו יתקצר ל-5.5 שעות טיסה בלבד, במקום 7.5 שעות".

מאל על נמסר: "חברת אל על מברכת את ממשלת ישראל על ההישג הגדול והמשמעותי עבור עם ישראל וחברות התעופה הישראליות. הסכמי אברהם ממשיכים להביא בשורות מצוינות ואנו שמחים להיות חברת התעופה שתישא את דגל ישראל מעל שמי סעודיה ועומאן.

"מתן קבלת האישור ממדינת עומאן יאפשר לחברה לקצר חלק מנתיבי הטיסה למזרח הרחוק וכן יאפשרו לחברה לבחון פתיחת נתיבים חדשים כגון אוסטרליה, ואף לשוב ולטוס להודו".