אוקטובר 2017, שדרות חן הרצליה, שעת צהריים. תושב העיר כבן 70, נכנס לסניף בנק ומושך 120 אלף שקלים. בעודו צועד לעבר מכוניתו שחנתה לא הרחק מהמקום, פנתה אליו אישה בהריון בשנות השלושים לחייה וביקשה ממנו לסייע לה לאסוף שטרות כסף שנפלו מידיה. הקשיש התמים התכופף להרים את השטרות מהמדרכה, באותו הזמן שלושה גברים התקרבו אליו מאחור, חטפו את התיק עמוס המזומנים שלו ונמלטו.

מדובר ב"עוקץ האישה בהריון" בו נוקטים תיירים מקולומביה שבאים לגנוב מאזרחים ישראליים תמימים לפני הכריסמס. זו לא הפעם הראשונה שהכנופיה מקולומביה משתמשת בעוקץ הזה, והוא עבד לאחרונה כמה פעמים וגרם לכך שחברי הכנופיה המתוחכמת שלשלו לכיסם מאות אלפי שקלים, שאת רובם הספיקו לשלוח בחזרה למדינתם באמצעות חברת השליחויות ווסטרן יוניון .

"היא דיברה אליי במבטא זר אבל בחביבות", שיחזר הקשיש בעדותו. "לא חשדתי בכלום, ממש לא חשבתי שהיא חלק מאותם תיירים עבריינים".

כך נתפסה "הכנופיה הקולומביאנית" (צילום: מצלמות אבטחה)
אחד מחברי הכנופייה בזמן העוקץ | צילום: מצלמות אבטחה

"שיטת העוקץ של האישה בהריון, התמימה למראה שמבקשת עזרה, כבר פעלה פעמים רבות בשנים האחרונות והצליחה לעקוץ עשרות אם לא מאות ישראליים", גילה קצין חקירות במשטרה. "חלק מהמקרים בכלל לא דווחו למשטרה. מדובר בכנופיות של תיירים שנכנסים לישראל עם דרכונים מזויפים ועוקצים ישראלים בכל מיני שיטות מתוחכמות. בשלוש השנים האחרונות נגרם נזק של עשרות מיליוני שקלים לבנקים ולאזרחים. לרוב מדובר באנשים קשישים, חסרי אונים, שנופלים קורבן לאותם תיירים".

כעבור כמה ימים חברי הכנופיה היכו שוב. הפעם הם עקבו אחרי קשישה מרמת גן, באמצע שנות השבעים לחייה, בעת שמשכה כסף מסניף בנק מקומי, התיירים הסתערו עליה מאחור, חטפו את התיק שהכיל כמה עשרות אלפי שקלים ונמלטו. כעבור שבוע, הם עקבו אחר קשיש בן 73, תושב רמת גן שיצא מהבנק. אחד מחברי הכנופיה ריסס לעברו "בטעות" תרסיס שלכלכך את בגדיו, הוא התנצל ובעת שניקה לו את החולצה שני חברי כנופיה אחרים חטפו לו את התיק ונמלטו.

חברי הכנופיה פעלו בכל חלקי הארץ. אחרי רמת גן והרצליה, הכנופיה הקולומביאנית שקיבלה סיוע מתייר מקסיקני, עברה גם לחולון.  בתחילת נובמבר השנה הם עקבו אחרי קשישה שמשכה אלפי שקלים מהבנק והכניסה את הכסף לתוך מעטפה. חברת הכנופיה ביימה נפילה ליד הקשישה. באופן טבעי הקשישה ניגשה לסייע לה ואז הגיע חבר כנופיה מאחור וחטף לה את המעטפה. בנוסף, הם שדדו שני קשישים בנתיבות בשיטות דומות.

כמו כן, הם נהגו לתפור לעצמם כיסים רבים בתוך המכנסיים והחולצות אשר סייעו להם לגנוב מוצרים שונים כמו בשמים, פריטי מזון וסכיני גילוח, מבתי כלבו ורשתות הפארם והשתמשו במכשיר מיוחד אשר באמצעותו הוציאו את הפס המגנטי מהמוצרים כדי שלא יצפצפו להם בעת היציאה מהחנויות.

"מדובר בתיירים שחלקם עבריינים שמגיעים לטייל בישראל ועל הדרך מבצעים מעשי שוד מתוחכמים", טוען גורם במשטרה. "הם בדרך כלל מגיעים לכאן באוקטובר-נובמבר לפני הכריסמס ולקראת הסילבסטר, מבצעים מעשי שוד והונאות במיליוני שקלים כדי לשפר את מצבם הכלכלי הרעוע וברוב המקרים מצליחים לברוח מהארץ לפני שאנחנו עוצרים אותם".

"לא בוחלים בשום אמצעי"

במקרה זה, שמונה מחברי הכנופיה הקולומביאנית שפעלה לאחרונה, נעצרה על ידי  חוקרי משטרת מרחב דן שעקבו אחריהם במשך תקופה ארוכה והוגשו נגדם כתבי אישום. בחיפוש בבתיהם תפסו השוטרים סכינים ששימשו אותם כדי לחתוך את התיקים של הקשישים, פריטי מזון רבים וכמה אלפי יורו ושקלים. את מרבית הכסף ששדדו הספיקו לשלוח לבני משפחותיהם בקולומביה ובמקסיקו.

ישראל משמשת גן עדן לאותם תיירים-עבריינים ובחמש השנים האחרונות נכנסו לישראל מאות תיירים שביצעו פה פשעים חמורים ודי מתוחכמים שהותירו גם את חוקרי המשטרה הוותיקים המומים, ולא פעם גם חסרי אונים. המצב הכלכלי הגרוע במדינות דרום אמריקה ובמזרח אירופה גורם לרבים מהם לנסות את מזלם במעשי נוכלות והונאות כדי לשפר את רמת החיים שלהם.

"לקח לנו הרבה זמן להבין שמדובר בתיירים שכל מטרתם היא לעקוץ את הישראלים", התוודה קצין משטרה. "חלקם אפילו ישבו בבתי כלא בארץ, הוצאו נגדם צווי גירוש והם הוכנסו לרשימה השחורה שכניסתם לישראל אסורה, אבל הם מזייפים דרכונים ומגיעים שוב. הם לא בוחלים בשום אמצעי כדי לבצע הונאות".

בשנים האחרונות משטרת ישראל עצרה עשרות תיירים מקולומביה ומקסיקו, חלקם מבוגרים ללא עבר פלילי, שביצעו את מה שמוכר יותר כ"עוקץ הקולומביאני". לפני כשנה וחצי תיירת מקולומביה בת 61 שדדה מתושב מפתח תקווה 15 אלף שקלים בעת שיצא ממסעדה. היא חתכה לו את רצועת התיק בסכין ונמלטה איתו מהמקום. עשרות אחרים, אם לא יותר, שפעלו בשיטות דומות, הצליחו לחמוק ממעצרים ונמלטו מישראל עם מיליוני שקלים.

עוקץ נוסף זכה לשם "עוקץ הקטשופ". אחד מחברי הכנופיה מאתר קשיש או קשישה שיצאו מהבנק ומעיף לעברם "בלי כוונה" קטשופ מבקבוק ובעת ניקוי החולצה חברי הכנופיה מכייסים וגונבים להם את התיקים והארנקים. חלק מהקורבנות הם קשישות שנשדדו מהם כספי הפנסיה שהוציאו מהבנק.

"משתלם להם לבצע פשעים בישראל", הסביר קצין המודיעין לשעבר במשטרת ישראל, סנ"צ בדימוס, ישראל אריאלי. "לחבר'ה האלה אין באמת מה להפסיד. הם גונבים מיליונים ויושבים במקרה הטוב שנתיים שלוש בכלא. אחרי כמה עקיצות כאלה הם מסודרים לכל החיים".

"לא מלשינים ולא נעזרים בישראלים"

התופעה המכוערת לא נעצרת רק אצל התיירים מקולומביה. ישנם גם תיירים מפרו ובוליביה שמעורבים בסגנון עוקץ הדומה לכנופיות הקולומביאניות. הם מעורבים גם בהברחות סמים (קוקאין נוזלי) באמצעות בליעת קפסולות וקונדומים והעברתם לידי סוחרי סמים ישראליים ממרכז הארץ.

אין תמונה
לא באים לטייל. אילוסטרציה

היו גם כמה מקרים בודדים של תיירים קנדיים שנכנסו לישראל ונהגו לאתר צעירים וקשישים שהיו בדרכם לבנק, ובאיומי סכין אילצו אותם למסור להם את הקוד הסודי, או לסירוגין להוציא עבורם סכומי כסף גדולים. במקרה נוסף וחמור, הם חטפו צעיר מתל אביב ואילצו אותו להוציא עבורם כמה עשרות אלפי שקלים מחשבון הבנק שלו. חלקם היו נוהגים להגיע לכניסות של בנקים, לאתר קשישים שאינם יודעים כיצד להוציא כסף, מתחזים לעובדי בנק, מסייעים להם לבצע פעולות בנקאיות בכספומט ועל הדרך מכייסים להם את הכסף.

גם התיירים מצרפת לא נשארים מאחור ויש הטוענים שהם בדרג הכי גבוה. הצרפתים עוסקים לרוב בהלבנת הון, הונאות בנקאיות ועוקצים בתחום הנדל"ן. הם משתפים פעולה עם עבריינים ישראליים, חלקם עולים לשעבר מצרפת בעצמם.

"הם העבריינים הכי מתוחכמים בעיקר בתחום הצווארון הלבן", טוען גורם בכיר במשטרה. "לכאורה, הם באים לבלות חודשיים של נופש ביולי-אוגוסט, אבל בין לבין רוקמים עסקאות קש במטרה להלבין הון ולהבריחו מצרפת לישראל ולמדינות אחרות באירופה".

כמו כן, על פי הערכות של גורמי משטרה, בחמש השנים האחרונות נכנסו לישראל גם מאות תיירים-עבריינים מרומניה, שבין טיול במקומות הקדושים לנצרות, מצאו שיטות לעקוץ אלפי לקוחות של בנקים בשיטת "השפתיים". התיירים מגיעים לכספומטים, מצמידים לשפתיים הקוראות את הכרטיסים מצלמות זעירות שמתעדות את מספרי הכרטיסים שלקוחות מכניסים, ואת הקוד הסודי שמקלידים הלקוחות.

לאחר מכן, התיירים הרומנים אוספים את המצלמות, מטביעים על גבי כרטיסים ריקים את מספרי כרטיסי האשראי ורושמים את מספר הקוד הסודי. הם מקימים בבית המלון או בבית ששכרו במרכז הארץ, מעבדה משוכללת שמסייעת להם לזייף כרטיסי אשראי וכך הם יכולים למשוך בלי בעיות מיליוני שקלים מסניפי בנקים ברחבי הארץ. לקוחות רבים של בנקים ברחבי הארץ דיווחו על כך שרוקנו להם את החשבונות.

משטרת ישראל עצרה בשלוש השנים האחרונות כ-50 תיירים רומניים שביצעו את העוקץ. אחת הכנופיות הכי גדולות, נתפסה לפני כשנתיים על ידי יחידת ההונאה של משטרת המחוז הדרומי, כאשר החוקרים תפסו על חם את התיירים בעת שהתקינו את קורא השפתיים וצילמו את הכרטיסים של הלקוחות.

"מדובר בעבריינים מקצוענים. הם לא חושפים אף פעם מי שלח אותם ולא יפלילו אחד את השני, דבר שמקשה להגיע לשאר חברי הכנופיה", הסביר קצין משטרה במחוז הדרומי. "כמו כן, הם לא נעזרים בישראלים ויעדיפו לסמוך רק על עצמם. העונשים שבית המשפט גוזר עליהם מאוד קלים - עד שנתיים מאסר. ענישה יותר קשה תסייע להילחם בתופעה ואולי תרתיע אותם מלהגיע לישראל ולבצע פשעים חמורים".

"אין למשטרה יכולות לעקוב אחר כל תייר ותייר", טוען סנ"צ בדימוס אריאלי. "אני מעריך שמתוך כלל מעורבות מעשי הפשיעה של התיירים, המשטרה מצליחה לפענח רק כ-25 אחוזים מכלל התיקים, שזה לא רע יחסית לשלושה מיליון תיירים שנכנסים לישראל ורובם לא מעורבים בעבירות פליליות".

>>לעוד עדכונים היכנסו לעמוד הפייסבוק של mako חופש