מעטים הפעמים בהם נחשף מקור מים חדש ונקי בארצנו הקטנה. כשזה קורה במרכז הארץ זה על גבול הבלתי ייאמן וכשנודע לי לראשונה על המקום הזה, עזבתי הכל ונסעתי לראות אותו בעצמי. ואני לא מתבלבל, לא מדובר ב"מפל הנסתר", שכבר הפך להיות מאוד מוכר, אלא בתוואי חדש לגמרי, שיצר בריכות שכשוך ממש כאן, בלב הארץ.

ארז דגן - טייל ויזם, הקים את אתר הטיולים "ארץ דגן", המנגיש טיולים ואטרקציות לכל מי שמעוניין לצאת החוצה ולעשות הפסקה מהנטפליקס. להמלצות נוספות עקבו אחריו גם בפייסבוק ובאינסטגרם     

האפיק הוקם מזרחית למפגש הנחלים של הירקון עם נחל קנה, ליד המקום שבו נמצא "המפל הנסתר". האפיק החדש עדיין לא מוכר לאיש מלבד לרשויות ולקבלן המבצע, שלקחו חלק בפרויקט האקולוגי להצלת חיי הדגים ששוחים בירקון.

הרבה מחשבה היתה סביב האפיק החדש שנפתח לאחרונה, ואורכו כ-100 מטרים. כך, בתוואי נבנה "סולם דגים", סוג של סכר קטן, המאפשר לדגים לדלג בשחייה וקפיצה במעלה מדרגות נמוכות בזרם הנחל, תוך הימנעות משחייה באפיק הראשי והגעה לסכרים שמהווים מכשול וגורמים למותם.

בריכה נקיה סמוך למפל הנסתר (צילום: ארז דגן)
בריכה החדשה שנוצרה | צילום: ארז דגן
סולם דגים באפיק החדש (צילום: ארז דגן)
"סולם הדגים" בתוואי החדש | צילום: ארז דגן

תוואי חדש (צילום: גל טוויג)
צילום: גל טוויג

הפרויקט התחיל ממש לאחרונה וצפוי להימשך עוד שבועות אחדים, אך כבר כעת תוכלו להגיע ולטבול בו ואף להבחין בצמחייה מקומית עם מאות שתילים של צמחיית קנים וכ-80 עצי ערבות, הכל צמחייה מקומית שהובאה ממקומות אחרים בשמורה.

לפי דבריו של מנהל העבודה בשטח, מחמוד מזאריב, קצב הצמיחה של הקנים מהיר מאוד וכבר באוגוסט הקרוב צמחיית הקנים שמהווים סבך טבעי בנחל יקלטו באופן מלא. עוד הוא מעדכן "שהמים פה הכי נקיים שיש" מכיוון ומקורם במי תהום ובעזרת במשאבות של חברת מקורות מוזרם בין 1,200-1,500 קוב של מים נקיים בשעה, שעושים את דרכם לנחל וסוחפים איתם גם אדמת חרצית ולכן צבעו של הנהר בצבע חום.

תוואי חדש 3 (צילום: ארז דגן)
התוואי החדש | צילום: ארז דגן

שתילת עצים באפיק החדש (צילום: ארז דגן)
העצים שנשתלו בתוואי החדש | צילום: ארז דגן

דרכי הגעה ופרטים נוספים:

 1. יש להקליד בוויז "גני ליאל" שנמצאים בקצה הדרומי של מחלף ירקון ליד פתח תקוה.
 2. משם יש להמשיך ישר בדרך כורכר ואז לפנות ימינה מתחת לגשר הראשון ומיד בסיומו לפנות שמאלה בין עמודי החשמל ולהמשיך ישר בדרך שמתעקלת שמאלה ומגיעה עד למחסום שם מחנים.
  הדרך מתחת לעמוד החשמל (צילום: ארז דגן)
  עוברים מתחת לעמוד החשמל | צילום: ארז דגן
  חניה (צילום: ארז דגן)
  וכאן מחנים | צילום: ארז דגן
 3. את האפיק החדש תראו מולכם ואם תרצו להיכנס למים, תוכלו לעשות זאת בחלק החדש של הנחל או בחלק "הוותיק" יותר שמוביל למפל הנסתר.
 4. אפשר גם להקליד בוויז "המפל הנסתר", אך תצטרכו לחצות את הנהר בשביל להגיע לאפיק החדש.
  שתילת עצים באפיק החדש (צילום: ארז דגן)
  מפת הגעה | צילום: ארז דגן

לשמור על הסביבה

אורכו של נהר הירקון כ-27 ק"מ. הוא מתחיל בבריכת הנופרים, כחלק ממעיינות ראש העין ומסתיים בבסיס הניקוז, הים התיכון. הנהר מתפתל בין היישובים פתח תקווה, הוד השרון, רמת גן ותל אביב ולאורכו נקודות טבע והיסטוריה שונות ביניהם טחנות קמח עתיקות, בריכות נסתרות, צמחייה עשירה וסבוכה, מיני דגים וחיות בר.

בתוך המים חיים דגי קרפיון, אמנון, שפמנונים וצלופח אירופי, שמגיע לנהר ממשולש ברמודה שבאוקיאנוס האטלנטי וחי בנהר כ-5 שנים עד שחוזר לים התיכון. הצמחייה הנפוצה בשמורה היא קנה מצוי, אקליפטוס, פטל ולאחרונה חזיתי בשתילת נופר צהוב ליד טחנת הקמח אבו רבאח, שבסמוך אליה יש בריכה.

בסמוך לאבו רבאח (צילום: ארז דגן)
הבריכה בסמוך לאבו רבאח | צילום: ארז דגן

עוד צמחיית מים נדירה שקיימת בנחל הן נימפאות, שהובאו מהגן הבוטני של אוניברסיטת תל אביב במטרה לשחזר את הנימפאות האחרונות היו בשנות ה-70 וצפו מעל פני הנהר.

מבחינת אכיפה, רק השבוע המשרד להגנת הסביבה קנס ב-6000 שקלים את עיריית הוד השרון, האחראית המוניציפלית על אחד הקניונים שהזרימו שפכים סניטריים לנחל קנה שנשפך לירקון, סמוך למפל הנסתר.

שמורת נחל הירקון הוא משאב לאומי ומהווה את אחת הריאות הירוקות הגדולות במרכז הארץ. אפיקו של הנהר והמים שבו בעלי איכויות טבעיות, שראויות להיות מוקד משיכה לשטחי נופש וטבע עבור תושבי מרכז הארץ.

תוואי חדש (צילום: גל טוויג)
צילום: גל טוויג

אני שמח על התוואי החדש שגיליתי ורוצה לקוות שיפסיקו להזרים מי שפכים לירקון, אלא ימשיכו לשמר את המערכת האקולוגית של הנחל, לשפר את איכות המים ולהפוך את הנהר למוקד משיכה לכולם.  

שימו לב!

 1. אין לפגוע בצמחייה שנשתלה בגדות הנחל.
 2. יש לשמור על הניקיון.
 3. אין איסור על שחייה או לינה במקום.

 

ארז דגן - טייל ויזם, הקים את אתר הטיולים "ארץ דגן", המנגיש טיולים ואטרקציות לכל מי שמעוניין לצאת החוצה ולעשות הפסקה מהנטפליקס. להמלצות נוספות עקבו אחריו גם בפייסבוק ובאינסטגרם