אין חופשה ישראלית בלי "אגדודו" בבריכה, נסיכה שמסתובבת בלובי ומצטלמת עם הילדים או מופע קאברים בערב. צוות בידור הוא חלק בלתי נפרד מהווי החופשה הישראלית, אבל מסתבר שמאחורי הקלעים מדובר בעבודה לא פשוטה בכלל. מורן אמון עבדה בצוות בידור במלון באילת במשך כשלוש שנים ונחשפה לצדדים הזוהרים והפחות זוהרים שיש למקצוע הזה להציע.

אחרי שבשבוע שעבר פגשנו בסדרת מערכונים חדשה של ארץ נהדרת את עובדי בית המלון גרנד רילקס, כולל המצילים, פקידי הקבלה, הטבחים ואנשי צוות הבידור, שוחחנו עם מורן כדי ללמוד קצת יותר על העבודה התובענית. "להיות בצוות בידור זה להיות העבד של המלון. את עושה הכל – מלהיות מפעילת ילדים בבוקר ועד להעלות מופע ברמה של הוליווד בערב", מספרת אמון. "מצד אחד, את מתעסקת עם ילדים ואת מרגישה סופרסטאר, אבל מצד שני זו עבודה מאוד קשה. מתחילים בשעה תשע בבוקר ומסיימים בשתיים עשרה בלילה בתקופה רגועה. בתקופת חזרות, זה יכול להגיע גם לארבע בבוקר. ישנים שעה בלילה וקמים בבוקר לחייך מול הילדים. העיניים נעצמות ואת בתוך הבריכה, נרדמת מתחת למים".

מורן אמון
"כולם באים עם חלומות ועם הרגשה שאם הם התקבלו לצוות בידור, הם הולכים לכבוש את העולם". מורן אמון | צילום: צילום פרטי

למרות שהם רוב הזמן מחייכים וצוחקים, אנשי צוות הבידור מסתירים לא פעם את הרגשות האמיתיים שלהם, כך מסבירה אמון. "צוות בידור זה לשים על עצמך מסכה ולהתנתק מההרגשה האמיתית שלך. גם אם עבר עלייך היום הכי רע בעולם, את חייבת לשחק את המשחק, וגם אם הרגע חבר שלך זרק אותך או שאת בצרות, את עדיין חייבת להמשיך לחייך".

בפן החברתי, מורן מסבירה שגם אם על הבמה נראה שכל חברי הצוות הם חברים טובים, מאחורי הקלעים יש לא מעט אינטריגות. "יש תחרות קטנה בין החברים בצוות, 'למה הוא קיבל את התפקיד הזה ואני לא'. כשמעלים הופעה חדשה, בוחרים אנשים שיהיו קאסט ראשון, שזה נחשב לכבוד גדול. הקאסט הראשון אחראי ללמוד את התנועות וללמד את שאר הצוות. כל שאר החברים בצוות מקנאים בהם, אבל גם מפרגנים. הם מחייכים ומשחקים אותה החברים הכי טובים, למרות שהם מרגישים בפנים מועקה". ועם זאת, מבקשת אמון להדגיש, חברויות שנוצרו בצוות הבידור ממשיכות ללוות אותה עד היום.

אז מה בכל זאת מלכד ומחבר בין כל החברים בצוות, והופך אותם מחבורת זרים לגוף אחד? מורן מסבירה שהצוות מורכב לרוב מאנשים שמגיעים מכל קצוות הארץ עם חלום משותף – לנצל את הבמה שניתנה להם כדי לקדם את הקריירה המקצועית שלהם. "כולם באים עם חלומות ועם הרגשה שאם הם התקבלו לצוות בידור, הם הולכים לכבוש את העולם. תמיד יש את החלום הקטן הזה שמישהו בקהל יראה אותך ויגיד 'אני רוצה להשקיע בך', שאיזה מפיק גדול יחליט שהוא רוצה לקדם אותך. זה לא באמת קורה, את תמיד מתאכזבת וחוזרת להרגשה של 'אני לא מספיק טובה'".

גם כלפי חוץ, מורן מסבירה שהחברים בצוות נוטים שלא להתחבר ליתר עובדי המלון, מה שמבודד אותם עוד יותר. "צוות בידור הוא קצת מתנשא", היא מסבירה, "לא מתאים לו להתחבר לעובדי המטבח, נגיד. הם לא ברמה שלהם. יש בודדים שכן מתחברים אליהם, אבל בגדול, ההווי הוא מאוד מתנשא. ההרגשה היא ש'אני בצוות בידור, אז אני הכוכב של המלון'".

קרה לך שאורח התחיל איתך?

"האורחים במלון יתחילו עם כל מה שזז. צוות בידור, בגלל התלבושות הפרובוקטיביות ובגלל שהם תמיד באור הזרקורים, יותר חשופים לאורחים אז בהתאם גם יותר מתחילים איתם. אורח אחד אמר לבן הזוג שלי, שהיה באותה תקופה איתי בצוות, שלא יהיה איתי כדי שהוא יוכל להתחיל איתי. זה באמת קרה בדיעבד – נפרדנו, ואז האורח, שגם עקב אחריי בפייסבוק, הבין את זה וניצל את ההזדמנות. היינו ביחד חצי שנה".

לסיכום, היית ממליצה לאנשים לעבוד בצוות בידור?

"ברור, זו חוויה לא נורמלית. אני ממליצה לכל מי שיש לו תשוקה לעולם הבמה, לעולם הילדים או סתם רצון לעבור חוויה קצת אחרת, להגיע לצוות בידור. עם כל הקושי והלחץ הנפשי שכרוך בזה, לא יכולתי לעזוב את הצוות. זו בועה שאת מרגישה בה הכי טוב בעולם".