הורים שוכבים ומחייכים על הדשא ותינוק ביניהם (צילום: kevinruss, Istock)
תכירו לתינוק שלכם נופים חדשים | צילום: kevinruss, Istock

העובדה שנולד לכם תינוק קטן לא אומר שאתם צריכים לוותר על טיולים בחיק הטבע, ואנחנו לא מתכוונים רק לטיולים שמגיעים מקסימום לפארק הקרוב או לגינה שליד הבית. ארצנו הקטנטונת מציעה מעט מסלולים קצרים, קלים ונעימים שמתאימים להורים עם עגלת תינוק. הנה כמה הצעות לבילוי ארבע על ארבע מסוג אחר.

מחפשים טיסה זולה לחו"ל? היכנסו ל-smartair

שמורת תל דן: גן עדן פראי

שמורת תל דן היא ג'ונגל אמיתי של מים, זרימה וצמחייה שופעת וסבוכה. בשמורה ארבעה מסלולי טיול, אבל רק חלק מהמסלול הקצר – המסומן בירוק – הוכשר למשפחות עם עגלות תינוק ולנכים. המסלול המעגלי עובר על גבי שביל עץ לצד נהר הדן ובין פלגי מים, אבל לא מגיע לעתיקות. תאנה ים תיכונית, מילה סורית, דולב, צפצפה ועצים נוספים מצלים על המסלול, שנעים לטייל בו בכל עונה בשנה. הנביעה של עין דן קבועה לאורך כל חודשי השנה, וטמפרטורת המים קבועה בדרך כלל על 15 מעלות - קריר ומומלץ בקיץ. חפשו עם הילדים את הסלמנדרות השחורות עם הכתמים הצהובים.
הגעה: נוסעים על כביש 99 מקריית שמונה מזרחה, חולפים על פני הכניסה לקיבוץ דן וממשיכים לשמורה לפי השילוט עד לחניון. אורך מסלול: כשעה. כניסה: 25 שקל למבוגר, 13 שקל לילד. פרטים נוספים

נחל שניר (צילום: wikipedia)
ג'ונגל אמיתי. שמורת תל דן | צילום: wikipedia

נחל השופט: מים צלולים כל השנה

ראשית מדובר במים זורמים ובחינם בכל ימות השנה וזו כבר סיבה מספיק טובה לארוז את הצאצא ולצאת לדרך. נחל השופט הוא פינת חמד הנמצאת לא רחוק מיקנעם. המסלול סלול באספלט ונמתח לאורך הנחל השוצף, כשבדרך גם מפלים קטנים, כוכים ומערות, בריכות שכשוך וצמחיה רבה. מסלול ההליכה המעגלי שאורכו כקילומטר וחצי מתחיל בחניון מסודר – חניון החרובים. כבר בהתחלה תראו את מעיין עין סנין. לאחר מכן ממשיך המסלול לאורך הנחל ופוגשים גם מפל קטן וחביב ובהמשך כמה מערות נטיפים קטנות שמתאימות לילדים מעט יותר גדולים. המים צלולים ונעימים ומומלץ לטבול את הרגליים (גם של התינוק) ביום קיץ חם.

הגעה: נוסעים על כביש 66 מצומת התשבי לכיוון מגידו, כשישה ק"מ אחרי הצומת פונים ימינה לדרך נוף רמות מנשה ונוסעים לפי השילוט לנחל השופט (שנמצא בגב של קיבוץ הזורע) עד שמגיעים לחניון החרובים. אורך המסלול: כקילומטר וחצי, כשעה הליכה. כניסה: בחינם.

שמורת עין אפק: גשר צף מעל הביצה

שביל עץ (זהירות, אין מעקה) עובר מעל לנוף הביצות בשמורת עין אפק, מזרחית לקריית ביאליק. בשמורה, אולי השריד האחרון לביצות באזור, אפשר לראות צמחי מים רבים וגם לא מעט ציפורים (בעיקר בחורף), בהם שקנאים, קורמורנים, עגורים, סיקסקים, שלדגים, עגורים, אנפות ואגמיות. אם יתמזל מזלכם, תוכלו להראות לפעוט ג'מוס, אחד משבעה שהובאו לשמורה. בטוח שהוא לא יראה אחד כזה בגינה העירונית שליד הבית.
עם עגלה תוכלו לטייל בחלקו הראשון של המסלול ולראות בריכות, את אפיק נחל הנעמן, צמחים וציפורים. בשמורה גם טחנת קמח מימי הצלבנים ומהגג שלה יש תצפית נהדרת על כל הסביבה.

הגעה: מכביש עכו-חיפה (כביש 4) פונים בצומת כורדני (ליד קריית ביאליק) מזרחה. השמורה נמצאת כשני ק"מ מזרחית לצומת. אורך מסלול: כקילומטר, כשעה הליכה. כניסה: 20 שקל למבוגר, 9 שקל לילד. פרטים נוספים 

טיולים בגליל המערבי: עין אפק (יח``צ: דורון ניסים,  יחסי ציבור )
בחורף חגים כאן שקנאים וקורמורנים. שמורת עין אפק | יח``צ: דורון ניסים, יחסי ציבור

נאות קדומים: להתגלגל בארץ כנען

טיול לנאות קדומים הוא לא רק מסע, הוא מסע בזמן. בשמורת נאות קדומים ליד יער בן שמן, שמשתרעת על שטח ענקי ומציעה שלל מסלולים ופעילויות, משחזרים את החיים של ימי קדם, כמו שחיו אבות אבותינו בתקופת התנ"ך. הרבה לפני המצאת הפלייסטיישן וה-Wii.
בשמורה שלושה מסלולים מאספלט שמתאימים למשפחות עם עגלות. המסלולים הסלולים עוברים בין עצים וצמחים שהיו קיימים בארץ כנען בתקופת התנ"ך (כמו ארבעת המינים ושבעת המינים), גתות, טחנות קמח, בורות מים, בתי בד, תעלות השקיה, פסיפס מעניין שמחולק לפי חודשי השנה העברית, פינות חמד מוצלות ועוד. בשמורה גם בעלי חיים ידידותיים לילדים כמו איילים, כבשים ועזים. אפשר לבלות במקום שעות רבות, לטייל ולקבל הסברים מרתקים.

הגעה: נוסעים בכביש 443 מכיוון נתב"ג ופונים לשמורה קצת אחרי מודיעין לפי השילוט. אורך המסלול: 5-2 ק"מ, בין שעה וחצי לשלוש שעות הליכה. כניסה: 25 שקל למבוגר. פרטים נוספים

טיולי משפחות: קשת אבן בנאות קדומים (צילום: איל שפירא)
יוצאים למסע בזמן. נאות קדומים | צילום: איל שפירא

רמת הנדיב: לו הייתי רוטשילד

גן גדול ומטופח שמשתרע על שטח של 70 דונם דרומית לזכרון יעקב הוא הנצחה מכובדת לברון רוטשילד, שאחוזת קברו ניצבת במקום. מדשאות מטופחות רחבות ידיים, מפלי מים קטנים, נוף מרהיב על הכרמל והים, צמחים ופרחים שכאילו נלקחו מקטלוג ועצים בני אלף שנים תמצאו בין שבילי הגן המקסים הזה. השבילים סלולים ומיועדים לעגלות, אבל שלא תחשבו אפילו לפרוש שמיכה על הדשא ולתת לבייבי לזחול. כאן אסור לדרוך על הדשא, ובטח שלא לשבת עליו (גם למנגל אסור, אם תהיתם).
אפשרות נוספת ומאתגרת מעט יותר תמצאו במסלול מעגלי בן ק"מ וחצי שיוצא מזרחית לגנים ועובר בניקבת עין צור, שרידים של חווה חקלאית, שרידי הרמון מתקופת הורדוס, חורשת אורנים חביבה ועוד.
הגעה: נוסעים בכביש 652 בין זכרון יעקב לבנימינה, כקילומטר וחצי לפני זכרון פונים שמאלה לרמת הנדיב אורך המסלול: תלוי בכם, בגנים אפשר לטייל כמה דקות וגם כמה שעות; המסלול אורך כשעה וחצי הליכה לאורך כקילומטר וחצי. כניסה: בחינם. פרטים נוספים

טיול בזיכרון יעקב: גן וורדים בפארק יד הנדיב (צילום: עמית גרון)
להרגיש אירופה. רמת הנדיב | צילום: עמית גרון

גן לאומי שיבטה: היה פה שמח לפני אלפיים שנה

העיר הנבטית העתיקה הזו הייתה קיימת הרבה לפני הבסיס הצבאי של התותחנים המזוהה מאוד עם השם שיבטה. השרידים העתיקים, רובם לפני כ-2,000 שנה, עדיין נראים טוב היום: כנסיות ושרידי מסגד, גתות עתיקות (גידלו פה גפנים וענבים כבר אז), חווה משוחזרת, בתים, כיכר העיר, מערכת ניקוז ורחובות של ממש שבהם אפשר לשוטט עם צאצא רתום לעגלה כמעט בכל ימות השנה, חוץ מבשעות החמות בקיץ, ולדמיין איך פעם המו הרחובות באנשים ובחיי מסחר וחברה תוססים.
מסלול מעגלי באורך של קילומטר יוצא מחניון הגן הלאומי שיבטה, רובו מתאים למעבר עם עגלה.
הגעה: מצומת טללים נוסעים לכביש 211 וממשיכים כ-15 ק"מ מזרחה, פונים לכביש צר ליד תחנת הדלק ונוסעים לפי השילוט לשיבטה עד לחניון הגן הלאומי. אורך המסלול: כקילומטר, כשעה וחצי הליכה. כניסה: חינם. פרטים נוספים

טיולים בנגב: רחוב בעתיקות שבטה
שרידים מלפני 2000 שנה. גן לאומי שיבטה

שמורת החולה: דגים במים, ציפורים בשמיים

אל תתבלבלו עם אגמון החולה. הם קרובים, אבל שונים. לא נלאה אתכם בסיפור הייבוש, בחרטה ובהצפה מחדש של האזור המדהים הזה שמשמש תחנת תדלוק חשובה ליותר מ-200 מינים של בעלי כנף בעונות הנדידה. מסלול נעים וחביב על גבי שביל עץ "צף" על פני המים יוביל אתכם ברחבי השמורה הזו, שרק חלק קטן ממנה פתוח לציבור. מלבד ציפורים אפשר לראות בשמורה צמחי מים רבים, דגים, ג'מוסים, נוטריות ועוד.
כדי להימלט מהחום מומלץ להיכנס למרכז המבקרים, שם יש מיצג של בעלי חיים מפוחלצים שחיו פה בעבר ונכחדו וגולת הכותרת – "עופוריה" - סרט תלת מימדי רב חושי על נדידת הציפורים שמיועד לילדים אבל לא לתינוקות.
הגעה: נוסעים צפונה על כביש 90 (ראש פינה - קריית שמונה), שלושה ק"מ לאחר צומת יסוד המעלה פונים מזרחה עד לכניסה לשמורה. אורך המסלול: תלוי בכמה שבא לכם ללכת. כניסה: 20 שקל למבוגר, 9 שקל לילד; כרטיס משולב גם לעופוריה 33 למבוגר, 10-23 לילד, תלוי בגיל. פרטים נוספים

אין תמונה
דגים במים, ציפורים בשמיים. שמורת החולה

גן לאומי נחל אלכסנדר: אמא, הנה צב

צבי ענק רכים שיוצאים ונכנסים למים הם הכוכבים של המסלול החביב בנחל אלכסנדר, ליד כפר ויתקין. כל פעוט או ילד ישמחו להתחיל את הטיול בגשר הצבים ולהמשיך אחר כך לטייל בטיילת מסודרת וירוקה לצד הנחל. הצאצאים יוכלו לראות (אבל לא לגעת) בצבים רכים שחיים בנהרות, בנחלים ובאגמים ועשויים להגיע עד 50 ק"ג (רך רך אבל טורף כמו ענק). על אף הפיתוי, אסור להאכיל את הצבים, גם לא בקצת במבה.
בעבר היו הצבים הרכים דיירים בנחלים רבים בקרבת החוף, אבל הזיהום חיסל אותם והיום אפשר לראות אותם רק בנחל אלכסנדר שעבר שיקום.
אחרי התצפית על הצבים תוכלו לצאת להליכה נעימה בטיילת לכיוון מזרח, לצד הנחל. כמעט בכל מקום אפשר לעצור לפיקניק או סתם למנוחה ורביצה. יש אפילו כמה מתקני שעשועים לילדים. הטיילת נמתחת לאורך כ-2.5 ק"מ ומגיעה עד כביש 4. המסלול לא מעגלי ובכל נקודה שתבחרו תוכלו להסתובב ולחזור עד לחנייה שליד גשר הצבים.

_OBJהגעה: נוסעים על כביש 4, פונים בצומת חפר לכיוון כפר ויתקין, אחרי כשני ק"מ פונים ימינה (לפני מסילת הרכבת) ונוסעים עד חנייה מאולתרת שנמצאת ליד גן אירועים. אורך המסלול: תלוי בכמה שתרצו ללכת, מקסימום 5 ק"מ, כשלוש שעות הליכה. כניסה: בחינם. פרטים נוספים 

עוד הצעות לבילוי עם ילדים:

אטרקציות לילדים עם תעסוקה למבוגרים

מרכזי מבקרים: בילוי מומלץ לימי הקיץ

מסלולי טיול בכל הארץ

מחפשים טיסה זולה לחו"ל? היכנסו ל-smartair