כשתגיעו לחופשה בגליל העליון, תדעו שיש מקומות נסתרים שההגעה אליהם קצרה במיוחד, כלומר עד 5 דקות הליכה מהאוטו. תוכלו ללכת בתוך נחל צלול, להשתכשך בבריכות רדודות, לעצור לפיקניק מושלם ולסיים את היום בתצפית מושלמת על ישראל ולבנון.

 

ארז דגן - טייל ויזם, הקים את אתר הטיולים "ארץ דגן", מוציא טיולי לוקיישנים למקומות נסתרים בארץ. להמלצות נוספות והזמנות ניתן ליצור קשר בפייסבוק ובאינסטגרם      

> אלה כל המעיינות הסודיים בישראל

 

הזולה בנחל עיון

פינה נסתרת שטרם כתבו עליה.

נחל עיון מגיע לישראל מעמק עיון שבלבנון ומשם קיבל את שמו. מחוץ לשמורת נחל עיון, בתוואי של שביל ישראל, יש פינה קטנה ונסתרת שבה ניתן להיכנס לנחל וליהנות מזרימה של מים קרים וצלולים.

הזולה נמצאת בין כביש 90 לבין מושב יובל וקיים סיכוי שעברתם במקום ולא ידעתם שמחת לגשר קיימת גישה לנחל שמימיו נקיים בכל ימות השנה. הפינה מתאימה לפיקניק בזכות צמחיית הנחלים הפראית שעוטפת את הנחל מכל כיוון ומשאירה לנו דרכי כניסה ויציאה מאוד ברורות. בתוך הנחל אפשר לצעוד כ-50 מטר עם כיוון הזרימה, עד שמגיעים לגשר תורכי.

הזולה בנחל עיון (צילום: ארז דגן)
צילום: ארז דגן

הזולה בנחל עיון (צילום: ארז דגן)
צילום: ארז דגן

איך מגיעים?

וויז: כפר יובל. הזולה נמצאת בין כביש 90 לבין הכניסה למושב, ליד דרך עפר שסמוכה לגשר.


פארק הנהר הנעלם

ליד חניית מלון הגושרים, ובמרחק 5 דקות מהרכב, יש נחל סודי, מלא צל, נביעות ומפלים שזורמים בכל ימות השנה. שמו של הנחל הנסתר, אליו קיבלתי הוראות הגעה מרשת מלונות מטיילים, הוא נחל קורן ויש סיכוי שתכירו אותו בשם "פארק הנהר הנעלם". בנחל יש מלא פינות מוצלות בתוך יער קסום ומימיו זורמים כל השנה מתוך נביעת עין קורן ונשפכים לנחל דן, ליד שדה נחמיה.

סיפור דרך

אחרי שחניתם בחניית המלון, תעברו את המחסום ברגל ותצעדו בכביש הפנימי כשמרפסות המלון משמאלכם. אחרי דקה פנו ימינה עם מדרגות לנחל הנסתר (למי שיש עגלה או רוצה לקצר, ממשיך ישר עד המפל והבריכות).

למטה בנחל תפנו שמאלה ותלכו בתוך חורש פראי וקסום, עד שתצאו בצדו השני ותגיעו לאגם יפהפה ומטופח של המלון ובצד שמאל תבחינו במפל קטן שעושה רעש גדול.

משם תמשיכו ישר עוד 2 דקות עד שתראו משמאלכם נחל נקי ורדוד וסביבו מדשאות מושלמות לפיקניק. יש גם גן משחקים מוצל ושווה לילדים.

פארק הנהר הנעלם (צילום: ארז דגן)
צילום: ארז דגן

פארק הנהר הנעלם (צילום: ארז דגן)
צילום: ארז דגן

שימו לב! במקום אסור מנגלים, להקים קמפינג, לשים מוזיקה רועשת, קבוצות גדולות. 

חשוב שתדעו שאת תוואי ההליכה תכנן והקים אורי דימנד בשנת 1990. אורי גם עושה טיולים מודרכים שם, מספר הטלפון שלו כפי שרשום בשלט הוא 054-6693165.

איך מגיעים?

וויז: הגושרים מלון בטבע. מחנים בחניה הגדולה של המלון ליד המחסום בצד ימין.


פארק המעיין

פינת טבע המתאימה לפיקניק קסום ומוצל בתוך המושבה מטולה

במרכז המושבה' בין הבתים הוותיקים' שוכן פארק גדול, שלאחרונה שודרג ע"י קק"ל בלגיה. במרכז הפארק מעיין הנובע לשתי בריכות שכשוך קטנות, ששימש את מתיישבי מטולה כמקור מים בראשית הקמתה. מי המעיין משקים עצי תאנה, רימון ועץ תות אחד ענקי שנמצא מעל המעיין ליד ספסל פינתי ומוצל. מסביב למעיין נשתלה מדשאה ענקית, המשמשת את תושבי האזור כאמפיתיאטרון לאירועים.

פארק המעיין (צילום: ארז דגן)
צילום: ארז דגן

פארק המעיין (צילום: ארז דגן)
צילום: ארז דגן

איך מגיעים?

וויז: פארק המעיין (מומלץ לחנות למעלה בחנייה המסודרת)


עין תאו

ברוכים הבאים לשמורת עין תאו, שמורה מוכרזת בעמק החולה, שבה זורם מעיין הנובע ממרגלות הרי נפתלי. במעיין היפה הזה לא תמצאו תאו, אך כן תמצאו בריכה פסטורלית ומוצלת.

טמפרטורת המים בבריכה קבועה ונעה בין 21-23 מעלות ומאפשרת לצמחים נדירים כגון נופר צהוב לצמוח בתוך המים ללא הפרעה. מחוץ למים תזהו (או שלא) את צמח הפטל קדוש שצבעו בורדו, שנית גדולה שצבעה סגלגל וכמה עצי תאנה שנותנים צל לאורך כל שעות היום.

חשוב לדעת - בקצה הצפוני של השמורה ישנה בריכה נוספת שמוקפת בצמחייה פראית והכניסה אליה אסורה כדי לשמר את החי והצומח שגדל שם.

עין תאו (צילום: חן יוסף)
צילום: חן יוסף

עין תאו (צילום: חן יוסף)
צילום: חן יוסף

איך מגיעים?

וויז: עין תאו (בגליל העליון, ליד תחנת האוטובוס של צומת כח). יש להמשיך מהחניה כ-5 דקות בשביל צר וקוצני עד לבריכה הנסתרת.


מצפה דדו

תצפית על לבנון והסביבה שמשאירה אבק לתצפיות אחרות

מצפה דדו נמצא במטולה על הר הצפייה בגובה של 600 מטר מעל פני הים ונקרא על שמו של רב-אלוף דוד אלעזר, הרמטכ"ל במלחמת יום הכיפורים. הנופים הנשקפים מהתצפית עוצרי נשימה: מדרום עמק החולה, ממזרח הרי הגולן והחרמון ומצפון עמק עיון והרי הלבנון.

ממש מתחת להר תזהו את מטולה, המושבה הצפונית והיפה, שמוקפת משלושת צדיה בגבול הלבנון. מטולה קרויה על שם הכפר הערבי אומטלה, שפירושו "משקיף על הסביבה".

בסמוך למצפה' על הגבול בין ישראל ללבנון' נמצאת "הגדר הטובה" אותה יזם שר הביטחון שמעון פרס ז"ל ודרכה עברו סיוע אזרחי, רפואי וכלכלי לתושבי דרום הלבנון. בשנת 2000, בעקבות נסיגת צה"ל מלבנון, השתנתה המדיניות והגדר הטובה כבר לא טובה וגם סגורה למעבר.

מצפה דדו (צילום: ארז דגן)
צילום: ארז דגן

איך מגיעים?

וויז: מצפה דדו

 

ארז דגן - טייל ויזם, הקים את אתר הטיולים "ארץ דגן", מוציא טיולי לוקיישנים למקומות נסתרים בארץ. להמלצות נוספות והזמנות ניתן ליצור קשר בפייסבוק ובאינסטגרם