ת.ז.

שם: אייראס מרה (Airas Mera)

גיל: 22

מאיפה אתה? מהעיר אורנסה, בגליציה שבספרד (אבל לומד בפורטוגל).

במה אתה עוסק? אני סטודנט בשנה ג' לשיווק ופרסום בפורטו, פורטוגל. בנוסף, אני מפעיל ערוץ יו-טיוב בנושא טיולים, שבו אני משתף בטיפים ובחוויות שלי.  

מה התוכניות שלך לטיול בישראל? אני רוצה לראות כאן הכל, ממש הכל. אני אהיה בתל אביב, ירושלים, חיפה, עכו, ראש הנקרה, טבריה, נצרת, באר שבע, מצפה רמון, קיסריה, וגם חברון, בית לחם, יריחו, ים המלח, מצדה, עין גדי. באילת כנראה שלא.

מה הפז"ם שלך בארץ? הגעתי לפני בערך חודש ואהיה כאן סך הכל שישה שבועות.

איפה אתה שם את הראש? בספוט הוסטל בתל אביב, כאן אני נמצא במהלך רוב הטיול ואני יוצא לטיולי יום וחוזר. 

תייר מזדמן - 2019 (צילום: אייראס מרה​)
"אני רוצה לראות כאן הכל". מרה בשדרות רוטשילד | צילום: אייראס מרה​

בידוק בטחוני מקיף

למה דווקא ישראל?
"רציתי מאוד לראות מקום שונה מאירופה, חשבתי בהתחלה על אסיה אבל היא יותר מדי רחוקה ואני מעדיף לא לנסוע לשם לבד. התחלתי לברר על ישראל וזה פשוט נכנס לי לראש ולא יצא. החלטתי שאני רוצה לנסוע רק לישראל. אין לי חברים שהיו כאן ובכלל לא מדובר ביעד נפוץ בספרד עבור בני גילי, אולי עבור אנשים מבוגרים יותר".

מה היה הדבר הראשון שחשבת כשיצאת משדה התעופה?
"חששתי מעט מביקורת הגבולות כי אני לא רגיל לזה, באיחוד האירופי אנחנו יכולים לעבור באופן חופשי בין מדינות. אבל בסופו של דבר הם בכלל לא היו קשים ולא בדקו אותי ממש, רק שאלו מה התוכניות שלי בישראל. כשיצאתי משדה התעופה, הדבר הראשון שחשבתי עליו הוא כמה שחם כאן. אמנם גם בספרד חם, אבל לא עד כדי כך".

מה היה הדבר הכי טוב בטיול שלך עד כה?
"ים המלח, ההרגשה שם הייתה מדהימה. וגם ירושלים, שהיא ללא ספק הייתה המקום הכי שונה שהייתי בו. החוויה שם ממש מיסטית, למרות שאני בכלל חילוני. הייתי שם יומיים וזה הרגיש אחרת מכל מקום אחר שהייתי בו עד היום".

תייר מזדמן - 2019 (צילום: אייראס מרה​)
לא הייתי בעיר כזאת עד היום". מרה בביקור בכותל | צילום: אייראס מרה​

מה החוויה הכי גרועה עד עכשיו?
"בטבריה היה לי מאוד חם, עד כדי כך שממש לא הייתי מסוגל לסבול את החום, וגם לא היה שם הרבה מה לעשות".

אילו מילים בעברית כבר אימצת?
"סבבה, בלגאן, יאללה, תודה, כן, לא, "תחנה-חנה" (תחנה). מאוד קשה לי עם האלפבית, כי האותיות אחרות. אבל גם כשאני כבר מצליח ללמוד אותיות, אני לא מבין כלום כי אתם כותבים הפוך, מימין לשמאל"!

במה ישראל צריכה להשתפר?
"קודם כל התחבורה הציבורית קשה מאוד. בשבת הכל סגור, אין תחבורה ציבורית ואין לי דרך להגיע למקומות חוץ מקורקינט חשמלי ומיניבוס בתל אביב. מעבר לזה, מאוד מבלבל לנסוע באוטובוס לבד - בתל אביב יש המון תחנות אוטובוס והמון קווים, ולתייר בלתי אפשרי להבין את זה. גוגל מפס מדהים, אבל זה לא מספיק, ובמקומות אחרים בעולם קל יותר. בנוסף, אין מטרו, למרות שהערים כאן די גדולות. אני מחכה לרכבת הקלה בתל אביב. זה יהיה ב-2024"?

תייר מזדמן - 2019 (צילום: אייראס מרה​)
"התחבורה הציבורית מאוד קשה" | צילום: אייראס מרה​

"כמו כן, מאוד מוזר לי איך שמשלמים בישראל, אני חייב להביא את כרטיס האשראי שלי בחנויות ולחתום על קבלה. אני מרגיש כאילו חזרתי 15 שנה אחורה. בספרד לכולם יש אפליקציה עם הפרטים של כרטיס האשראי, אנחנו מצמידים לשנייה את הטלפון למכשיר וזה נגמר. באופן כללי שיטות תשלום מעניינות אותי. וכמובן שישראל יקרה מאוד. ידעתי שהיה תהיה יקרה, אבל לא ציפיתי שעד כדי כך. היא יקרה כמו שווייץ".

מה היית לוקח איתך חזרה למדינה שלך?
"כשמגיעים לישראל מגלים שהיא שונה מאוד מהתדמית שלה, ואני מתכוון לספר על כך לחבריי בספרד. הדבר הראשון שאנשים אומרים לך כשאתה מספר שאתה נוסע לישראל, הוא 'תשמור על עצמך' או 'תיזהר'. עכשיו, כשאני כאן, אני חושב לעצמי 'להיזהר ממה'?. אני מרגיש בטוח. למעשה, באף מקום בעולם, גם לא בספרד או בפורטוגל, לא הרגשתי בטוח כמו שאני מרגיש בתל אביב. כאן אני יכול ללכת ברחוב ב-4 בבוקר וזה נורמלי, אני לא פוחד מאנשים".

מה הציון שלך לישראל מ-1 עד 10?
"8, כי אני אוהב מאוד את המדינה, אבל היא יקרה והתחבורה כאן קשה".