מה הדבר הראשון שחייבים לעשות ברגע שמגיעים לגדרה?

בית מינץ, מוזיאון לתולדות גדרה והביל"ויים

בית עתיק בעל חזית מעוטרת (מבנה לשימור של המועצה לשימור אתרים), ששופץ והוסב למוזיאון. המבנה הוקם בשנת 1924 על ידי משפחת מינץ כבית העם של המושבה. בקומה הראשונה תצוגה של עתיקות שנחפרו במקום ואוספים נוסטלגיים של כלי עבודה וכלי מטבח מימיה הראשונים של המושבה. קירות המוזיאון מעוטרים בהיסטוריה של תנועת הבילויים. באולם הקטן מוקרן סרט אנימציה המשחזר את ימיהם הראשונים של המתיישבים מאז התארגנותם באירופה, דרך העלייה לקרקע ועד התלאות שעברו תחת הטורקים, הבריטים וכו'. בקומה השנייה מוצגות תערוכות אמנות מתחלפות. באולם התצוגה אייפדים המאפשרים למידה דרך משחק  המשלב אלמנטים היסטוריים. במקום מוצבת דמותו של משה מינץ, מוצגים מיצגים אור קוליים, ומשולבים חפצים ישנים המלמדים על ההיסטוריה ותמונותיהם של חברי הבילויים שעלו ארצה והקימו את המושבה.

רחוב הבילויים 29, גדרה | 08-8593316 | שעות פתיחה: ימים א' - ה' 13.30-08.30 ימים ב', ד' 18.00-16.00 יום ו' וערבי חג 12.30-08.30

הכניסה למוזאון לתולדות גדרה והבילויים
בית מינץ | צילום: יחצ

נוסעים לצפון? בטבריה מחכים לכם

הגיע הזמן לקחת את חולון בחשבון

מה חייבים לראות בעיר?

צריף הביל"ויים

הצריף ממוקם בליבו של רחוב הביל"ויים, היחיד ששרד מבין ששת הצריפים שהוקמו באותן שנים ושימשו למגורי המתיישבים. בנייתו החלה עוד לפני שניתנו אישורי הבנייה להתחלת בניית בתי האבן. בית עץ זה שימש למגורי משפחתו הצעירה של אליהו סברדלוב, (1854-1932) בן חייט מרוסיה, היה חבר בקבוצת הביל"ויים הראשונה שהגיע לארץ בשנת 1882 והצטרף למייסדי גדרה בשנת 1885. התחתן עם חיה במושבה והקים משפחה, בשנים הראשונות התגוררו בצריף עד שבנו את ביתם ועברו להתגורר בו. הצריף עמד במקור במרכז חצר משפחת סברדלוב, והועתק למקומו הנוכחי כשנבנה בית המגורים הקבוע. הצריף בנוי מלוחות עץ מבחוץ, מילוי אבני לקט מטויחות מבפנים ולו גג רעפים אדומים. הצריף השתמר על מרכיביו המקוריים ורצפתו עשויה ריצוף שחור-לבן. הצריף נשמר על-ידי צאצאי המשפחה – יגאל וחיה סברדלוב – נתרם לציבור ושופץ בידי המועצה המקומית גדרה. כיום הוא מהווה שלוחה של המוזיאון לתולדות גדרה והביל"ויים. בחזית הצריף ניצב פעמון מתכת גדול ששימש מעין "שעון ציבורי" בחיי שגרה, וכאזעקה בשעת סכנה. צריף זה ייחודי רק למושבה גדרה, וייחודו ההיסטורי והפיזי הביאו להכרתו ולהכרזתו כאתר לאומי לשימור.

הצריף ממוקם בליבו של המתחם המיועד לשימור "מתחם רחוב הביל"ויים" ומהווה אחד המרכיבים המרכזיים והאותנטיים המצויים בו. תהליך שימורו ושיקומו נעשה בהקפדה רבה בשל ייחודו של האתר.

הרחוב שחייבים ללכת בו

רחוב הביל"ויים

ה-רחוב של גדרה. מתחם המיועד לשימור שתהליך שימורו ושיקומו נעשה בהקפדה רבה בשל ייחודו. זהו הרחוב הראשון בגדרה שנפתח ב-1887, לפני 133 שנה. בשנים האחרונות זוכה הרחוב לעדנה מחודשת. ברחוב בתים מקוריים ששומרו, חצרות איכרים, מבני משק וחומות כוכרכר ויש בו גלריות, חנויות ובתי קפה. בתי עסק ברחוב נקראים על שם שמות עבריים כמחווה לביל"ויים, מקימיק המושבה גדרה שביקשו להחיות את השפה העברית. ברחוב הביל"ויים ממוקם בית הכנסת "ישורון" שנבנה ב-1912. שלום סברדלוב, בנו של אליהו סברדלוב מקבוצת הביל"ויים, סיפר כי בשטח עליו בנוי כיום בית הכנסת היה קודם לכן צריף גדול ששימש כבית כנסת, חדר תלמוד תורה, מרכז קהילתי לתושבי המקום ומקום אסיפה כללית לביל"ויים. ליד צריף בית הכנסת היה תלוי פעמון המושבה. בוקר וערב צלצלו בפעמון כאות להתחלת העבודה וסיומה. צלילי הפעמון ליוו את המושבה ביגון, בשמחה ובעת סכנה. ליד בית הכנסת, מדרום לו, עמדה בריכה שמימיה באו מן הבאר הראשונה, באר בנימין.  באחת מחגיגות הספורט, בראשית המאה, הכריזו חגיגית על תרומה גדולה שנתקבלה מהנדבן לצורך הקמת בית הכנסת הנוכחי.

רחוב הבילויים
רחוב הבילויים | צילום: יחצ
בית כנסת ישורון
בית כנסת ישורון | צילום: יחצ

באיזו מסעדה חייבים לאכול?

"פרליטה"

מסעדה איטלקית, סוג של פנינה בנוף פסטורלי שוכנת ברחוב הביל"ויים 12, במתחם משוחזר ומשומר מתקופת הביל"ויים, במרכזה של המושבה ושומרת על הצביון הכפרי הייחודי של חיי הבילויים. המסעדה תציע אוכל מהמטבח האיטלקי בשפע ובטוב לב, מוזיקה מצוינת באווירה חמימה וביתית. המסעדה ממוקמת בסביבת רוח אנשי הבוהמה, בתי קפה קטנים, בוטיקים אופנתיים, גלריות אמנות וצורפות. מבנה המסעדה מחולק לארבעה חללים המותאמים לסוגים שונים של בילויים: קומת המסעדה (70 אנשים), חדר vip המתאים לאירועים אינטימיים (30 אנשים), קומת כניסה ממוקמת בתוך חצר 'צ'יל אאוט' נעימה (100 אנשים), שכיף לשבת בה בימים עם מזג אוויר נוח ומרפסת שצופה לנוף פסטורלי של שדות ופרדסים. המקום מאפשר לכל לקוח ליהנות מסוג הבילוי המועדף עליו בכל שעה שנוחה לו.

שעות פתיחה: א-ה' - 12:00-23:00, יום שישי 8:00-13:00 ושבת- שעה אחרי צאת שבת עד 23:00.

פרליטה פיצה שוק
מסעדת פרליטה | צילום: בן יוסטר
מסעדת פרליטה בגדרה
מסעדת פרליטה | צילום: יחצ

"מעדניית פאפו"

'פאפו' במושבת גדרה היא מקום אינטימי, שכונתי, ציורי ברחוב הביל"ויים 23. שילוב אידיאלי בין מעדניה לבית אוכל. במעדניה גבינות מהארץ ומרחבי העולם, יינות, בירות, הרינג, גרבלקס ומטיאס, לחמי מחמצת, ממרחים, זיתים ושמן זית. בישיבה ניתן להזמין ממבחר המעדנים שבמעדניה, סלטים, פלטות גבינות ופלטות דגים. סנדביצ'ים שווים במיוחד, לצד יינות ובירות.

שעות פתיחה: א' 16:00 - 20:00 | ב', ד', 8:00 - 20:00 | ג' 8:00 - 14:00 | ה' 8:00 - 24:00 | ו' 8:00 - 14:00

המקום לצאת אליו בערב?

קטרה בר

בר-פאב בסגנון חמארה משפחתית שממוקם גם הוא ברחוב הביל״ויים המיוחד של גדרה וספוג באווירת המושבה. נקרא על שם תל קטרה, שכונה ערבית עתיקה שהתקיימה באזור ואף מעוצב ברוחה בסגנון אתני-מזרחי. ניתן להגיע למקום בכל לבוש ובכל מצב רוח. בקטרה בר יש בכל שבוע ערבי קונספט: יווני, שנות ה-80, ישראלי ועוד. המקום מתמחה בקוקטיילים ומציע למבלים תפריט משקאות עשיר. בגזרת האוכל ניתן להנות מתפריט מגוון הכולל בין השאר פיצות, קרפצ׳יו, לחמעג׳ון ועוד.

שעות פעילות: כל ערב מ-20:00 ועד אחרון הלקוחות. בימי שישי משעות הצהריים.

רח׳ הביל״ויים 10.

קטרה בר
קטרה בר | צילום: יחצ

איפה כדאי לשים את הראש?

מלון ״ליר סנס״

מלון ספא בוטיק שנפתח לפני כשנה וחצי בלב המושבה, והוא המלון הראשון והיחיד בה. מיומו הראשון משך המלון את עיני הנופשים, ביניהם גם לא מעט ידוענים ואנשי עסקים שחיפשו אלטרנטיבת נופש ומרגוע במרחק של כ-40 דקות מתל אביב. במלון 24 חדרים בגדלים שונים שכל אחד שונה מהאחר, החל מחדרי פלייר בסיסיים ועד 3 סוויטות מפנקות ורחבות ידיים שבכל אחת מהן ג׳קוזי וסאונה אישיים במרפסת פרטית. מעבר למסעדת ״אברטו״ הממוקמת בחלל הכניסה של המלון, בגג המלון פועל מתחם ספא מפואר עם חמאם טורקי, וגם פועל בר אלכוהול תוסס על רחבת הדק לצד בריכת האינפינטי של המלון הפועל בשעות הערב. 

בחודשי הקיץ, יציעו במלון חבילת אירוח חדשה - ״חבילת פינוק חושים״ – הכוללת אירוח בחדר פלייר עם ארוחת בוקר, עיסוי זוגי ל40 דקות, וביקור ביקב סמוך. מחיר החבילה:  באמצע שבוע – 1,290 שקלים. בסוף שבוע 1,490 ש״ח.

מלון ליר סנס | שכביץ 5, גדרה | טלפון 08-6680088

מלון ליר סנס
מלון ליר סנס | צילום: סימפלקס 360
חדר לופט
מלון ליר סנס | צילום: יחסי ציבור

התמונה שאתם חייבים לצלם למזכרת

גן הפסלים של יומה שגב

ברחוב פייבל, בחצר רחבה שבמרכזה בית של פעם, מוקף דקלים מוצבים אלפי פסלים שהפסל יומה שגב פיסל  מחומרי גלם שהציוד החקלאי שבמושבה זימן לו - צמיגים, מושבי טרקטורים ישנים, שרשראות, עמודי ברזל. שגב, בשנות ה-80 ליוון, בן לאחת ממשפחות המייסדים. מקבל את פני המבקרים בגן, בשיער פרוע ומלא מרץ. מומלץ להצטלם עם יומה ועם יצירותיו.

גן הפסלים של יומה שגב
גן הפסלים של יומה שגב | צילום: אבישי טייכר, ויקיפדיה