יש יתרון גדול וחסרון גדול להיות "באמצע הדרך". היתרון – כולם עוברים דרכך בדרך לאנשהוא. החסרון – הם עוברים מבלי לעצור ממש. אז הנה הזדמנות ראויה להקדיש יממה (מינימום) לעמק חרוד, השוכן בין עפולה לבית שאן.

09:00 – בוקר לצד הנחל

טיולים בצפון: נחל הקיבוצים (צילום: איל שפירא)
נחל הקיבוצים | צילום: איל שפירא
נצא מוקדם, ונתחיל בחילוץ עצמות בטבע, שהרי אין כמו מים זורמים, הר גבוה ושדות ירוקים על הבוקר כדי להתחיל חופשה כמו שצריך. המקום הנבחר: נחל הקיבוצים ועין שוקק – מסלול נוח של שעתיים מקסימום.
בנקודת ההתחלה נמצאות בריכות מים, ומכאן היצמדו לדרך העפר הרחבה המובילה מערבה. מצדכם האחד מטע זיתים, ובשני – גדותיו של נחל קיבוצים. חצו את הגשר שמעל לנחל, כאשר תעברו את בית השאיבה הגדול המוקף בגדר ברזל משוננת. מכאן ואילך המגמה הכללית היא דרומה, לכיוון הגלבוע. צינור מים חלוד למחצה ילווה את דרככם, העוברת בלב שדות ירוקים, ויסמן לכם שאתם בכיוון הנכון. יורדים לעבר עמק זעיר, בו מסתתרת בריכת המים של עין שוקק. מדובר באחד מכמה עשרות מעיינות הנובעים מקרביו של הגלבוע, ומים צלולים כאלה מזמן לא ראיתם. פונים לכיוון מתקני שאיבה ועולים לעבר תעלת בטון המובילה את מי המעיין אל האופק. לכו לצד התעלה עד שתגיעו לטחנת קמח עתיקה שצמחייה עבותה מכסה את קירותיה. עץ דומים יחיד יסמן לכם לפנות צפונה, אל שביל שיחזיר אתכם אל הרכב.
הגעה: בצומת השיטה פונים דרומה לכביש מס' 669, חולפים על פני קיבוץ ניר דוד ובצומת הראשון פונים דרומה (שילוט לירושלים). לאחר כעשרים מטרים תופיע בצד ימין דרך עפר רחבה המובילה אל חורשת אקליפטוס שבה מחנים.

11:00 - זמן קניות
שעתיים הליכה מצריכות פינוק, והפעם נלך על האופציה הקפיטליסטית: "דון קישוּט" בעין חרוד איחוד הוא סטודיו לתכשיטים, מוביילים ומתנות מקוריות (04-6486526). באותו קיבוץ, מומלץ מאוד לבקר ב"יד אחרת", שבה אוסף עצום ומדהים של ענתיקות שכבר שכחתם מקיומם: טלפוני חוגה, בובות עתיקות לילדים, מכונות כתיבה ועוד. אם הגעתם ביום חול, יש לתאם מראש (052-3700973). בקיבוץ בית השיטה יש לא רק מלפפונים חמוצים אלא גם חנות ספרים בשם "מחר", המציעה אלפי ספרים במגוון תחומים (04-6536347). ולסיום, בחנות של המשכן לאמנות עין חרוד, בו תבקרו בעוד זמן קצר, תמצאו קטלוגים ספרי אמנות, תקליטורים, כרזות וגלויות (04-6485701).

12:30 - אוכל
באזור זה, המסעדה, בה"א הידיעה, היא חוות תבליני הגלבוע: מטבח ים-תיכוני ליד היישוב נורית. המסעדה המבודדת מספקת נוף מרהיב של העמק ומנות מצוינות (04-6531093). אופציות צנועות יותר: "סגפרדו" - בית קפה בצומת בית השיטה (04-6531181), "מוזה על המים" - מסעדה לארוחות קלות בגן לאומי גן השלושה (04-6488097), "דג דגן" - מסעדת דגים בקיבוץ חפציבה (04-6534359).

14:00 – היסטוריה ואמנות

טיולים בצפון: בית שטורמן, עין חרוד (צילום: איל שפירא)
בית שטורמן | צילום: איל שפירא
בקיבוצים הצמודים עין חרוד איחוד ועין חרוד מאוחד, תמצאו (בהתאמה) משכן יפהפה לאמנות ומוזיאון צנוע הסוקר את תולדות העמק. הראשון הוא אחד ממוזיאוני האמנות המשובחים בצפון, ובו מספר רב של אולמות תצוגה שבהם תערוכות קבועות ומתחלפות של ציירים, פסלים וצלמים. בימים אלו, ועד אמצע אפריל, מוצגת התערוכה "כרטיס עלייה לגן עדן" – מבט מקיף ומעניין על מסעה של ספינת המעפילים "אטלנטיק" לארץ-ישראל. פרטים באתר המוזיאון. "בית שטורמן" הסמוך מציג תצוגות צנועות אך מעניינות על ההיסטוריה והטבע של העמק, בעזרת פוחלצים, כרזות, תמונות ומה שביניהם. שימו לב: המקום פתוח עד 15:00, לכן מומלץ להתחיל בו (04-6486337).

16:30 – פיקניק על הגלבוע
הר הגלבוע מספק לא רק תצפיות נוף, אלא גם דרך נופית שעושה כיף לא רק בעיניים אלא גם במרכז המוטורי של המוח. זהו כביש מס' 667, ומומלץ להתחיל מקצהו המערבי. אפשר לעצור לפיקניק מושקע באחד ממצפורי הנוף שבדרך, או אף לסטות מעט לפי השילוט לפסגת הר שאול. כאן יחכו לכם שולחנות פיקניק ואפשרות לטיול רגלי קצר על הפסגה, כדי לקבל את האפקט הפנורמי של הנוף.

18:30 – קינוח יפני

טיולים בצפון: משכן לאומנות עין חרוד (צילום: איל שפירא)
משכן לאומנויות עין חרוד | צילום: איל שפירא
את היום הארוך מומלץ לסיים בגן היפני שבקיבוץ חפציבה. זהו גן קטן ומטופח, כמיטב המסורת היפנית, שהוקם על ידי חברי כת המקויה: פגודה מעץ, בריכת דגים, בית תפילה בתוך מערה ושיחים גזומים למשעי. בשעות הערב הגן מואר באור קלוש בלבד, מה שמוסיף לו נופך מסתורי. שימו לב: אי אפשר להגיע עם הרכב עד לגן, אלא לחנות בחניה מוסדרת בקיבוץ ולשאול כיצד להגיע.

21:30 – לילה טוב
אחרי ארוחת הערב (ראו רשימת המסעדות מהצהריים), הגיע הזמן לשים את הראש. מה גם שהיום התחיל די מוקדם. אנחנו אהבנו במיוחד את "חווית נופש למרגלות הגלבוע" – אירוח קיבוצי בעין חרוד. יש כאן סוויטות ובקתות משפחתיות מול הגלבוע כאשר העמק כולו פרוש תחתיכם, היישר מהמרפסת הפרטית. בנוסף, מוצעים כאן חדרי אירוח פשוטים, צנועים וזולים יותר. אופציה מומלצת נוספת היא "וילה בכפר", בכפר יחזקאל, המציע ארבע סוויטות מעוצבות ומפנקות.

09:00 – קנגורו או מעיינות חמים?
את הבוקר פותחים עם גן השלושה (הסחנה), אחד מסמלי האזור, או עם גן גורו. אם אתם עם ילדים, גן גורו יתאים. אם אתם מגיעים ביום חול – הסחנה יהיה כמעט כמו מתחם פרטי עבורכם. את הסחנה אין מה להציג, אבל זכרו את אחד היתרונות הגדולים שלו – מי הבריכות שבו עומדים תמיד, בכל עונה, על 28 מעלות. מה שאומר שתוכלו לשכשך כאן גם במזג אוויר סוער. הגן נמצא על כביש מס' 669 והכניסה בתשלום (04-6586219). אופציית גן גורו חביבה אף היא. המקום – הנמצא בסמוך לגן השלושה - מציע מפגש עם טבע אוסטרלי (לא רק קנגורו, אלא גם קואלות ושאר חברים), הסברים מאירי עיניים, מאות אקליפטוסים וגן מבוכים שמזמין ללכת לאיבוד. הכניסה בתשלום (04-6488060).

עוד טיולים של 24 שעות