טיולים בצפון: אלוני אבא בעמק יזרעאל (צילום: איל שפירא)
אלוני אבא. הכי קרוב לאירופה שתמצאו באיזור | צילום: איל שפירא

באחד מטיולי השבת, הפצירה בי זוגתי שנעבור דרך המקום בו העבירה את ימי ילדותה הפרועים: בית ישן וגדול, הצופה אל מרבדי הפריחה בפאתי היישוב הקטן והמקסים אלוני אבא, בלב עמק יזרעאל. מאז אנו מקפידים לשוב אל העמק בכל הזדמנות, כי מה שעבור מטיילים רבים מהווה בסך הכל מחלף בדרך לטיול צפונה, טומן בחובו אטרקציות, מסלולי טיול וסיפורי התיישבות מרתקים. בקיצור, אל תדלגו.

09:00 – ים של אלונים
הטורקים היו חובבי רכבות, והרכבות ששעטו בעמק לפני כמאה שנה היו חובבות עצים. התוצאה: רוב יערות האלונים בישראל הושמדו לטובת המיזם התחבורתי המעשן הזה, למעט כמה בודדים. שמורת אלוני אבא היא דוגמה ליער לא נגוע, בזכות הטמפלרים שגרו כאן ושמרו עליו מכל משמר. אז הסיפתח של היממה הזו תהיה אלף דונמים של עצי אלון - מפותלים, משורגים, קטנים, גדולים, קשישים יותר או פחות. והכל צומח על גבעות נמוכות, מעוגלות ופסטורליות, שממש דורשות שתעבירו עליהן פיקניק ממושך. ציפורי שיר שיעופפו בקרבתכם ישלימו את התמונה. באחריות.
הגעה: פונים צפונה בצומת אלונים שעל כביש מס' 75. מחפשים דרך עפר היוצאת מכביש אלונים-בית לחם הגלילית (מס' 7513), ליד הכניסה לאלוני אבא. במקום ישנו שביל טיול קליל, קצר ומשולט.

טיולים בצפון: בית לחם הגלילית, עמק יזרעאל (צילום: איל שפירא)
בית לחם הגלילית. ממלכה של צימרים ופינוקים | צילום: איל שפירא

11:30 – טמפלרים וקניות
היישובים אלוני אבא ובית לחם הגלילית הוקמו על ידי הטמפלרים, חברי זרם נוצרי שהגיעו לארץ לפני קצת יותר ממאה שנה. הראשון יפה אך מנומנם למדי, והשני הפך למיני-ממלכה של צימרים, פינוקים, קניות ואדריכלות מרשימה. בשביל הפרספקטיבה, בקרו בשניהם.
אלוני אבא היא לא אירופה, כפי שחלק מהברושורים נוטים לתאר אותה, אבל היא הדבר הכי קרוב לאירופה שתמצאו ברדיוס של כמה מאות קילומטרים. היא נעימה, שקטה ומפויסת. לאורך הדרך הראשית החוצה את היישוב תפגשו בבתים וחצרות מקסימים, בתי קפה וגלריות.

טיולים בצפון: חוות התבלינים, עמק יזרעאל (צילום: איל שפירא)
ניחוחות משכרים. חוות התבלינים | צילום: איל שפירא
חובבי השופינג ישמחו לגלות את "חוות דרך התבלינים", שמציעה מפגש אינטימי, צבעוני וגדוש ריחות עם תבלינים, צמחי מרפא ותערובות לכל מיחוש או חשק. מרכז המבקרים חביב למדי, ובתיאום מראש אפשר גם לקבל סיור מודרך קצר לצד השדות הצמודים. טלפון 04-9533405.
"הגלריה של נירהל'ה" היא שילוב של סטודיו לקרמיקה, גלריה ובית קפה, וניתן למצוא בה תערוכות מתחלפות מתחומי הפיסול, הציור והצילום (04-9931594). חובבי היגיינה אלטרנטיבית? בקרו ב"ספירולינה" - מפעל משפחתי וחנות בוטיק לסבונים טבעיים. בין השאר, מוצעים כאן הפעלות כהכנת סבון לילדים וסדנאות למבוגרים (04-9534842).

13:30 – ארוחת הצהריים: חובבי בשר או אוכל טבעוני?
ארבע אופציות חביבות ממתינות לכם באזור. הראשונה היא "הקדירה של נגה" בבית שערים. המסעדה הכפרית הוותיקה הזו משקיפה אל נופים יפים ומציעה מנות שמתאימות לכל טעם (04-9830730). בנהלל יש את "אוקטגון" – אף היא באווירה כפרית למהדרין. הטאפאסים טובים ומבחר הבשרים נאה (04-6415333). "לימוזין" (04-9533183) ברמת ישי היא מקדש לחובבי הבשר - קרניבורים מושבעים ימצאו כאן את מבוקשם בגדול. ומצד שני – "הרדוף" (04-9059229) ביישוב הרדוף, היא מסעדה אקולוגית, לחובבי הז'אנר.

15:00 – פסיפסים או מערות קבורה?
שני הגנים הלאומיים היפים בעמק הם גן לאומי ציפורי וגן לאומי בית שערים.
בימי המרד ברומאים, כאשר הגליל כולו בער סביבם, המשיכו תושבי ציפורי לקדש את תענוגות החיים הטובים, לצפות בהצגות, להתפנק באמבטיות ולערוך משתים מפוארים. כיום, מה שנשאר הוא בעיקר רצפות פסיפס מדהימות ביופיין, שמציתות את הדמיון. המפורסמת שבהן היא זו המכונה "מונה ליזה של הגליל". לא ידוע למי שייכות הפנים היפות האלה, ומשערים כי היתה זו בסך הכל דוגמנית מקומית. בכל מקרה, פסיפס זה מורכב ממיליון וחצי אבנים (!) ב-23 צבעים טבעיים שונים.
הגעה: נכנסים למושב ציפורי הנמצא כ-4 ק"מ מזרחית לצומת המוביל וממשיכים במעלה הכביש. טלפון 04-6568272.

טיולים בצפון: הגן הלאומי בציפורי
המונה ליזה של הגליל


בית שערים היא מעט יותר מורבידית. למעשה, העיקר כאן הוא מערות הקבורה. הן אמנם מרשימות, מפתיעות ומסתוריות, אך עדיין – מערות קבורה. בעת הביקור תעברו דרך חצרות קדומות, מסדרונות ומדרגות לתוך אולמות גדולים, שבהם חצובים תאי קבורה ולצדם ארונות קבורה מאבן. החדרים וארונות המתים משופעים בתבליטים, בכתובות ובציורי קיר. דלתות חצובות באבן, המחקות בצורתן דלתות עץ, סוגרות על חלק מפתחי המערות.
הגעה: לבאים מהמרכז, נוסעים בכביש 70 וממשיכים בצומת יוקנעם שמאלה (צפונה) ומיד ימינה, בצומת התשבי, לכביש מס' 722. מכאן על פי השילוט. טלפון 04-9831643.

טיולים בצפון: בית שערים (צילום: איל שפירא)
בית שערים. חוויה מורבידית | צילום: איל שפירא16:30 – נאחז באוויר
הנה משהו שרוב המטיילים באזור לא טורחים לעשות, וחבל, כי מדובר בכיף גדול וגם – באופן מפתיע – לא יקר כפי שחשבתם. מדובר בטיסת בין ערביים מעל שדות העמק. תודו שזו דרך מצוינת לסגור את היום הארוך הזה. ב"מגידו תעופה" מציעים טיסה של 30 דקות בשמי העמק במחיר של 550 שקל לשלושה טסים (או 700 שקל לחמישה פלוס ילד). ניתן לשדרג לטיסות ארוכות יותר, כמו למשל מגידו-עפולה-הר תבור-גלבוע-מגידו, מגידו-גן השלושה-עין חרוד-גבעת המורה-מגידו, ואף טיסה רומנטית לראש פינה. פרטים בטלפון 04-6528847.

18:00 - נפלאות המגע
מאחר שחופשה ללא פינוק גוף-נפש אינה באמת חופשה, נסו את "קסם המגע", מרכז ספא ותיק ומומלץ בבית לחם הגלילית. מעבר לטיפולים הרגילים, מציעים כאן חבילת ספא מיוחדת לזוגות עם מוזיקה רגועה, נרות, קטורת ושאר מעוררי אווירה. הטיפול כולל עיסוי בארבע ידיים וארוחה כפרית רומנטית. חבילה נוספת היא "מהמזרח באהבה" - חבילת ספא ומדיטציה זוגית.

21:00 – כיבוי אורות
אם כבר התחלנו בבית לחם הגלילית, עם הכמעט-אירופה שלה, מומלץ להמשיך איתה לתוך הלילה. במקום תמצאו את אירוח כפרי "בית לחם הגלילית", המומלץ בעיקר בזכות ההיסטוריה השמורה בין כתלי הבית, וכן בזכות הבעלים, קובי פליישמן, איש צבעוני ומסקרן שמעביר גם סיורים מודרכים. יותר פינוק ופחות היסטוריה תמצאו בבקתות של "אצל אבנר". אווירה של אחוזה כפרית תמתין לכם ב"נווה הגר". אופציות לינה נוספות ניתן למצוא באתר המועצה האזורית.

09:00 – בחזרה לעבר
קצת קשה להאמין, אבל השיא העולמי בנסיעה ברכבת במסילות צרות הושג בימי מלחמת העולם הראשונה על מסילת העמקים. כן ממש כאן. חיילים גרמנים שהוצבו ליד מרחביה קיבלו ממפקדיהם חופשה קצרה וביקשו לבלות את שעות הפנאי היקרות בחיפה. מהנדס יהודי בשם ברוך קטינקא נחלץ לעזרתם וחיבר לקרון שטוח מנוע ומדחף של מטוס "דיימלר" בן 160 כוחות סוס. וכך, "טסו" החיילים הגרמנים לחיפה במהירות שיא, אל האפטר המיוחל.
מבין כל התחנות של רכבת העמק, אחת היפות היא זו שבכפר יהושע. מה גם שהיא שוחזרה לאחרונה ונוסף לה מרכז מבקרים המספר את סיפור הרכבת, שהחלה לפעול בשנת 1905. אמצעי התצוגה כוללים מסמכים, תמונות, סרט ואפילו רכבת מיניאטורית. אל תפספסו. יש לתאם את הביקור מראש בטלפון 04-9534226.

עוד טיולים של 24 שעות