מחשבות פוליטיות מילאו אותנו בזמן הנסיעה לגולן והרבה מאוד זיכרונות. אני נזכרתי בטיול ההוא בתיכון, שבו כל המורים אמרו "חייבים לטייל פה כמה שיותר, לפני שעוד מעט יחזירו", ואנחנו צייתנו. ביהודיה, בזויתן, בנחל אל על. טיילנו בכל מקום. הרי עוד מעט פורץ השלום, לא? עכשיו טרנדי להאמין שאם חלילה היה פורץ שלום בעצם הייתה פורצת מלחמה. הפקק האדיר שחיכה לנו בדרך נתן יותר מדי זמן לחשוב על הדברים האלה וערבב את הפוליטיקה עם צפירות הנהגים ועם המחסום הפיזי ששמו כבישי ישראל. ותודה לכל מי שהעלה את המס על האופנועים.

לזוגתי ולילדים היו מחשבות אחרות. הם התלהבו מהמילה "מלון" מחד, אבל תהו אם אנחנו לא בדרך לחו"ל. היא נזכרה בימיה כבת גרעין צעירה בגולן, עת טיפלה בבקרים בילדי הקיבוץ ובערב יצרה קשרים חברתיים סבוכים שעד היום מתערבבים בהם מציאות ודמיון (בעיקר שלי). מחצית מהזמן תכננו איך לחמוק ממכרים ותיקים. אלא שאז הגענו למלון "הנוף הצפוני" בקיבוץ אורטל (מרכז תיירות, הם מתעקשים), והכל נשכח. השעה הייתה 22:00, אבל באופן קיבוצי למדי מפתח חיכה לנו בתיבה, וכשנכנסנו לחדר הבנו שכאן אפשר לשים את כל המחשבות המיותרות מאחור, ולהירגע.

הנוף הצפוני באורטל (צילום: רינה נגילה)
הנוף הצפוני באורטל | צילום: רינה נגילה

המקום

המלון מצליח להשתלב באופי הקיבוצי של המקום, ובו בזמן להתעלות עליה. המתחם כולו ממוקם קרוב לכניסה לקיבוץ, ובזמן שאתם יכולים לבחור להאמין שהפכתם לחברים ללילה אחד (או יותר), בסופו של דבר תהיו מנותקים מהאינטריגות הפנימיות, על אף שהמשרד ממנו מנוהלים חיי החינוך של הילדים צמוד לקבלה.

המתחם עצמו מחולק לשני חלקים עיקריים. הראשון כולל 42 חדרי אירוח משפחתיים בגדלים שונים, משופצים להפליא. החדרים עצמם מעוצבים כמלון של ממש, אלא שהם בנויים בצורת האו ח, כאשר במרכז נמצאת רחבה גדולה עם שולחנות פיקניק, ובסמוך אליהם עמדות מנגל. העמדות הללו מרוחקות במידה מהחדרים, כך שמי שלא בוחר להשתתף בחגיגה בשרית לא ימצא את עצמו בלב העשן. כשאנחנו היינו שם העניין נשמר בקפידה על ידי האורחים, שהקפידו גם להציב את הכיסאות על הדשא במעגל. גיבוש שכזה.

הנוף הצפוני באורטל (צילום: רינה נגילה)
הנוף הצפוני באורטל | צילום: רינה נגילה

ליד מתחם החדרים הוקמו 10 בקתות עץ, שמתחרות באופן ברור בשלל הצימרים הפזורים ברחבי הגולן. מתחמי צימרים לא חסרים, ולא תמצאו אתכם מבודדים ממש באף אחד מהם. גם כאן ניסו למצוא איזון בין הצורך להקים כמה שיותר בקתות, למרחק הסביר ביניהן. גם כשהמקום היה ריק יחסית, וגם כשהתמלא במהלך סוף השבוע, לא חשנו בצפיפות. בסופו של דבר, זה הגולן.

החדר

ישנו באחת הבקתות שצפתה אל לב החורשה. הבקתות עצמן מבקשות להיות מפוארות ומפנקות כמו מתחרותיהן היוקרתיות (והיקרות מעט יותר), ומצליחות בכך באופן כמעט מלא. כמעט. כמיטב מנהג הצימרים תמצאו כאן חדר שינה וסלון (ששימש כחדר שינה לילדים), ג'קוזי ומרפסת שצופה אל חורשת האורנים הסמוכה. אנחנו זכינו גם בנוף בואכה סוריה שהשרה עלינו אווירה כה טובה, שמיד היינו מתפרקים מנשקנו תמורת הזכות להמשיך ולצפות בו. הגימור, אפשר לציין, אינו מושלם. המקלחת הייתה יכולה להיות מעט יותר נוחה ובלי אפשרויות הצפה, ובמטבח המדקדקים ימצאו פגם או שניים. אבל בעצם, קיבלנו את כל מה שרצינו ויותר. המיטות היו רחבות ונוחות, הטלוויזיה הייתה שטוחה וגדולה, חלוקי הרחצה היו לבנים, הקמין רמז על נפלאות החורף החלונות צפו אל החורשה ובמרפסת אפשר היה לשבת ולשחק משחקי קופסה עם הילדים ולהרגיש כאילו כל סופי השבוע שלנו רגועים כל כך. יתרון נוסף על פני צימרים אחרים שהיינו בהם: בבוקר שישי מנקים את החדר.

הנוף הצפוני באורטל (צילום: רינה נגילה)
הנוף הצפוני באורטל | צילום: רינה נגילה
הנוף הצפוני באורטל (צילום: עדי פרץ)
הנוף הצפוני באורטל | צילום: עדי פרץ

מה עושים

השקענו יומיים בביקור בגולן, וצדקנו. אחרי שהגענו באישון ליל, בילינו כמעט יומיים נינוחים ומהנים במקום. הגולן מציע אינספור אפשרויות מכל מיני סוגים, מפיקניק ביער אודם ועד לגיחה לג'ילבון. אנחנו בחרנו לא לנסוע יותר מדי ולבלות את הזמן בקיבוץ. סיירנו עם הילדים בפינת החי (חי-טל), שמתפקדת גם כמעין פינת משחקים לילדים עם מיני-גולף וערסלים, והעברנו שם שעה ארוכה ונינוחה בחברת ארנבים ושאר חיות אקזוטיות יותר. כשהשמש נתנה בנו את אותותיה הצפנו אל מסעדת הבוקרים במרום גולן (שנסגרת בשעה מוקדמת להפליא בימי שישי). את הערב בילינו בחיק המשפחה בחדר המרווח. הילדים גילו את השילוב הנהדר בין ג'קוזי לטלוויזיה, אני גיליתי את נפלאות הספר "רשימת האימהות", שאמנם לקח אותי למחוזות אפלים יותר, אבל פתח לי לא מעט דלתות בנפש. בערב נישנשנו מיני פיתות ומאכלים ממסעדה הקרובה, יחסית למושגים של צפון הארץ.

את יום שבת השרבי בחרנו לבלות בנקודה הגבוהה בישראל – הר החרמון. הבעתי בעבר את תשוקתי הבלתי מוסברת לביקורים לא בעונה בהר, ולא יכולתי שלא לנסות לסחוף את משפחתי אל החוויה. מה יש לעשות שם בימי החום? ראשית, אפשר פשוט ליהנות מהעובדה שפחות חם שם. המקום עצמו מציע מגוון מצומצם יחסית של פעילויות, שניתן ליהנות מהן. גלישה במזחלות “האקסטרים” וכן גלישה באבובי קיץ ונסיעה ברכבי קרטינג ייחודיים. הכל טוב ויפה, ואף מהנה, אך מתאים לילדים מעט גדולים יותר משלי. לבסוף הצלחתי לסחוף בן משפחה צעיר ואמיץ לעלייה ברכבל אל הפסגה. חוויה נהדרת בכל מזג אוויר. חיכה לנו שם סיור מאלף בן שעה וחצי, אך הפוחז הקטן בחר לוותר עליו ולהתמקד דווקא בארטיק שחיכה במרכז המבקרים. מצד שני, מול הארטיק השתקע כל צפון הארץ, כך שאי אפשר באמת להתלונן.

החרמון בקיץ (צילום: עדי פרץ)
החרמון בקיץ | צילום: עדי פרץ

מה אוכלים

המלון מציע לאורחים ארוחת בוקר בחדר האוכל של הקיבוץ. אודה ולא אבוש, היית מעט סקפטי בתחילה, בעיקר לאור העובדה שלחדר האוכל יש לוגו, אבל האוכל הקיבוצי היה בדיוק כמו שזכרתי אותו: טרי ונהדר. אין כאן שלל עמדות ודוכנים כמו בבית מלון "הכל כלול", אבל איכשהו ניתן למצוא את כל מה שצריך, כולל זיתים שסחטו את הקריאה "הכי טעימים שאכלתי". אורחי המלון משתלבים בחברי הקיבוץ, אלא שהם זוכים (בשישי בבוקר, לפחות) בתוספת פינוקים של גבינות וסלטים. מובן, לאור המחיר.

מסביב, האפשרויות רבות, אך מצריכות נסיעה, כמובן. מחוות הבוקרים שהוזכרה כאן, דרך "קדרת המכשפה והחלבן" בנמרוד, דרך הבית של אביבה הביתי בעין זיוון ועד לשלל המסעדות המשובחות של מסעדה ומג'דל שאמס. ואלה רק האפשרויות שאנחנו שקלנו בערב אחד.

A post shared by Ori Ziman (@the_oriziman) on


שורה תחתונה

אסיים במשהו ששמעתי מאחד מאורחי המלון בשבת בבוקר. אולי זו הייתה העונה, אבל קהל האורחים היה מבוגר יותר. כמעט ולא נראו ילדים. השיחות היו ערות, ועסקו ביופיו של האזור. "לא תאמין איך זה נראה בחורף", אמר איש ממושקף לחברו שהצליח לשלב בין מראה של מנכ"ל לקוצים של בן טיפש עשרה. "כדאי שנזמין מקום כבר עכשיו", הייתה התשובה. וזה אולי אומר הכל. החופשה בנוף הצפוני לא תתן לכם פאר של וילה מעוצבת ב-2,500 שקל ללילה, אבל היא נותנת בדיוק את מה שצריך כדי ליהנות מכל מה שמרכז הגולן וצפונו מציעים לכם, עם המידה המתאימה בדיוק של פינוק וחשק לעוד קצת.

מחירים

מחירים לחגי תשרי

חדר אירוח סטנדרט: 700 ש"ח לזוג + 150 ש"ח לילד / נוסף מגיל 3 ומעלה.

חדר אירוח פרימיום: 770 ש"ח לזוג + 150 ש"ח לילד / נוסף מגיל 3 ומעלה

בקתת עץ מפנקת: 1,200 ש"ח לזוג + 180 ש"ח לילד / נוסף מגיל 3 ומעלה

כל המחירים הינם ללילה אחד, ע"ב לינה וארוחת בוקר.

מחירים לתקופת "בין החגים" אמצ"ש

חדר אירוח סטנדרט: 420 ש"ח לזוג + 150 ש"ח לילד / נוסף מגיל 3 ומעלה.

חדר אירוח פרימיום: 500 ש"ח לזוג + 150 ש"ח לילד / נוסף מגיל 3 ומעלה

בקתת עץ מפנקת: 650 ש"ח לזוג + 150 ש"ח לילד / נוסף מגיל 3 ומעלה

כל המחירים הינם ללילה אחד, ע"ב לינה וארוחת בוקר.

מחירים לתקופת "בין החגים" סופ"ש

חדר אירוח סטנדרט: 540 ש"ח לזוג + 150 ש"ח לילד / נוסף מגיל 3 ומעלה.

חדר אירוח פרימיום: 590 ש"ח לזוג + 150 ש"ח לילד / נוסף מגיל 3 ומעלה

בקתת עץ מפנקת: 950 ש"ח לזוג + 150 ש"ח לילד / נוסף מגיל 3 ומעלה

כל המחירים הינם ללילה אחד, ע"ב לינה וארוחת בוקר.

מרכז התיירות "הנוף הצפוני " בקיבוץ אורטל. הזמנות: 04-6960808/702 לאתר

* הכותב היה אורח המלון