צל כבד: פארק גורן בגליל

הצל הכבד של העצים בפארק גורן בגליל העליון מסתיר את שולחנות הפיקניק מהשמש, כך שתוכלו לנוח עוד לפני שתגלו את הנוף המקסים של האזור. לפארק יש חניונים מסודרים ומונגשים עם שירותים וגישה לכיסאות גלגלים וגם מרפסת תצפית ומצפור. הפארק משקיף על נחל כזיב ובסמוך אליו שוכן מבצר מונפורט, שריד מרשים מהתקופה הצלבנית.

איפה זה? הכניסה הראשית לפארק כקילומטר ממזרח לכניסה לקיבוץ אילון (כביש 899, בין סימני ק"מ 12-11).

פארק גורן מצפה מונפור תצפית על נחל כזיב (צילום: יעקב שקולניק, קק"ל)
פארק גורן. אל דאגה, זה רק הנוף. הפארק מונגש | צילום: יעקב שקולניק, קק"ל

מעבדת עצים: הגן הבוטני יער אילנות

בשנות החמישים ניטעו באדמת היער עצים מכל העולם, כדי לבדוק אם הם ישרדו בארץ. אחר כך היער הזה השוכן בין המושבה קדימה לפרדסיה נשכח, אבל עבר שיקום מלא והפך להיות יער יפה ונגיש לגמרי בלב השרון. מהחנייה הגדולה יש גישה נוחה לשולחנות הפיקניק, יש שירותים ושבילי ההליכה סלולים ומונגשים. במקום יש גם מבוך עצים כיפי שגם הוא מותאם לבעלי מוגבלויות.

איפה זה? יער אילנות שוכן בצדו המזרחי של כביש תל – אביב חיפה "הישן" (כביש 4), בין צומת דרור לצומת השרון (צומת בית ליד). האתר פתוח בימים א'-ה' במשך שעות היום. ביום ו' עד שעה 13:00.

חשוב לדעת: הגן אינו מקום למנגל. אפשר ליהנות בו מארוחה נהדרת גם בעזרת צידנית.

יער אילנות (צילום: קרן קיימת לישראל)
המבוך ביער אילנות | צילום: קרן קיימת לישראל

ירוק על ההר: פארק עצמאות ארצות הברית

פארק עצמאות ארצות הברית שוכן בלב הרי ירושלים, באזור המושבים נס הרים ובר גיורא. ממוקד המידע בבר גיורא שבו יש תחנת מידע ובית קפה, יוצא שביל נופי נחל שורק שהוא שביל נגיש באורך 750 מ' מול הנוף של נפתולי נחל שורק. השביל עובר בין עצי חורש טבעי אופייניים להרי ירושלים. במוקד המידע יש גם שירותים נגישים.

איפה זה? מהכניסה לבית שמש בכביש 38 נוסעים דרומה לכיוון מושב מחסיה (כביש 3855). לאחר כ-2 ק"מ, מעט לפני מושב מחסיה, פונים שמאלה בכביש העולה למערת הנטיפים (כביש 3866). נוסעים עד לצומת T. בצומת פונים ימינה למוקד מידע בר גיורא ולחניוני קק"ל שבהם נמצא גם מגרש ספורט נגיש.

הנוף של החניון: פארק אדמית ומערת קשת

כשיש נוף כל כך יפה כבר מהחניון, נקרא לו "חניונוף". פארק אדמית בגליל המערבי הוקם בנקודת התצפית הכי טובה על האזור בין ראש הנקרה לחיפה. מהחניונוף בו יש שולחנות פיקניק שירותים וגם מים, יוצא שביל מונגש אל מערת קשת או יותר נכון מה שנשאר ממנה ותלוי באוויר. בדרך כדאי לעצור ולהסתכל על הנוף מסביב, תודו לנו אחר כך.

איפה זה? נוסעים כארבעה קילומטרים מזרחה משלומי בכביש הצפון (כביש 899). מעט לפני מושב יערה פונים צפונה בכביש המעפיל בעיקולים חדים לעבר קיבוץ אדמית (כביש 8993). הכניסה לפארק אדמית נמצאת כ-4 ק"מ מהצומת, מעט לפני הכניסה לקיבוץ אדמית.

על המים: פארק הירדן

למה ללכת על המים אם אפשר לשבת על הספסל מתחת לאקליפטוס. בפארק שעל גדות נהר הירדן יש הרבה אפשרויות לבעלי מוגבלויות כולל חניות נכים, שבילי הליכה נוחים, עמדות למנגל, שירותים ומתקני מים. בהליכה של עשר דקות לאורך השביל אפשר למצוא דגים וצבים ששוחים במעיין וגם אזורים למנוחה ולפיקניק ספונטני.

איפה זה? נוסעים מטבריה צפונה בכביש המערבי של הכנרת (כביש 87). חוצים את הירדן בגשר אריק וממשיכים עוד כ-3 ק"מ עד לצומת בית צידה. פונים צפונה (שמאלה) בכביש 888 ומגיעים לאחר כשני ק"מ לכניסה לפארק, משמאל לכביש.

יער מלאכים (צילום: אדי ישראל, קרן קיימת לישראל)
הפסל ביער המלאכים | צילום: אדי ישראל, קרן קיימת לישראל

דרך הרקפות: יער המלאכים שחריה

ביער המקסים שליד קריית גת יש פסלי משחק בצורת לטאה נמלה וחרגול שהותאמו במיוחד על ידי הפסל רוסלן סרגייב לבעלי מוגבלויות מוטוריות ולקויות ראייה. החניון המונגש ממוקם ליד מגדל תצפית לא פעיל ובו יש שולחנות פיקניק ומים. חוץ מהמסלולים ביער יש עוד מסלולים רבים לטיול נעים כולל שבילי אופניים וגם פריחת חורף יפהפייה של רקפות.

איפה זה? הכניסה ליער נמצאת בצד כביש 35, בין סימני קילומטר 24-23.

נחביר בארי (צילום: זוהר צפון)
חניון נח'אביר ביער בארי | צילום: זוהר צפון

צהוב וירוק: חניון נח'אביר ביער בארי

הנופים של צפון הנגב משתנים בדרמטיות לפי עונות השנה מצהוב לירוק וכל אחד מהם הוא מקסים. החניון המונגש שוכן איפה שעמדו הבתים הראשונים של קיבוץ בארי הסמוך, תעלות הקשר ומגדל המים שנשארו עד היום. מהחניון יוצאים אל מסלול מעגלי באורך 350 מטרים מתחת לעצי אורן ועם שולחנות פיקניק למנוחה ונשנושים.

איפה זה? נוסעים בכביש 232 לקיבוץ בארי ופונים מערבה בכביש הגישה לקיבוץ. לפני שער הקיבוץ פונים ימינה בדרך סלולה. נוסעים כ-1.5 ק"מ ובצומת פונים בסעיף הימני, המגיע לאחר כ-1.5 ק"מ נוספים לחניון.

פשוט להגיע: פארק הלוחם ביער חרובית

הפארק הוקם עבור נכי צה"ל ככה שהוא לגמרי נגיש ומתאים לטיול ברכב וברגל. כמו שבטח ניחשתם ביער יש הרבה עצי חרוב ועוד הרבה סוגי עצים שנותנים צל. הפארק השוכן על כ-300 דונם כולל הרבה מתקנים, שולחנות גדולים, שבילי הליכה נגישים בין בורות מים, שבילי אופניים מונגשים ומתקני כושר ואת כל הסיבות והתנאים לכולם, פשוט להגיע.

איפה זה? מכביש גדרה - קריית מלאכי (כביש 40) פונים בצומת ראם (מסמיה) מזרחה ונוסעים בכביש 3 כ-700 מטרים. פונים ימינה בכביש 383 לעבר כפר מנחם וכשני קילומטר אחרי הכניסה לקיבוץ (בין סימני ק"מ 7-8) פונים דרומה ליער חרובית.

לשאלות ופרטים: מוקד "קו ליער"- 1-800-350-550. למידע על יערות ופארקים ניתן להיכנס לאתר הטיולים של קק"ל אי ירוק

>> הירשמו למועדון ידידי קק"ל והצטרפו לפעילות לשיקום יערות ישראל
>> לפרטים על אירועי ט"ו בשבט של קק"ל