טיולים בדרום: מבני אבן על שפת אגם בפארק תמנע
פעם הייתה פה בריכה ענקית

כילדה, 30 הקילומטרים האחרונים בנסיעה הנכספת לאילת היו חוויה מצערת. הסיבה טמונה במסורת משפחתית עתיקת יומין הכוללת עצירה בקיבוץ יטבתה ושתיית שלושה גלונים של שוקו. יש מי שחושב שזה טעים, יש מי שחושב שזה מוגזם. לבטני הרכה, המותשת מארבע שעות היטלטלות בדרכי הארץ הפקוקה – זה היה פשוט אסון. אבל תודה לאל, שני שינויים נפלאים התרחשו מאז: אל"ף, נסיעות ארוכות כבר לא מעוררות בי בחילה, אלא מעניקות זמן קריאה יקר, ובי"ת, חופשות באילת הן מבחינתי משהו שצריך לברוח ממנו אל המדבר, ורצוי כמה שיותר מהר.
למסורת הנשכחת ההיא, הפלא ופלא, יש פתרון נפלא: פארק תמנע. בדרך מיטבתה, נמצא הפארק היפהפה הזה, 25 ק"מ צפונית לאילת. הוא מלא באטראקציות, לקטנים ולגדולים ולמה שביניהם, כולל אלה עם כאבי הבטן. אחרי שתבלו בו כמה שעות, תוכלו לבחור אם אתם ממש רוצים להמשיך לעיר המלונות, או שמתחשק לכם לפתוח שק שינה וללכת לישון באכסניית מיליון הכוכבים.

למי שמעדיף ללכת כמה שפחות

תמנע הייתה הרבה דברים. בראשית הייתה ים, קצת אחר כך מכרות של רעמססים ופרעונים וגם אתר פולחן משובח. לאורך הזמן הזה, הדבר האחרון שהעלתה על דעתה היה שתהפוך, יום אחד, לאתר תיירותי ומרחב הופעות מחול ליאפים תל אביביים. אך העתיד צופן בחובו הפתעות. אם כריית נחושת לא נמצאת ברשימת התחביבים האהובים עליכם, ובעצם, גם לא מתחשק לזוז יותר מדי, אפשר לבוא לפארק תמנע ולראות רק את כל מה שצריך במרחק דקות הליכה: להלן, עמודי שלמה, פטרייה ואגם. עם הכביש מגיעים ממש עד לאגם, שלא – אין לו ולו קשר פצפון לים שהיה כאן לפני זמן לא רב (משהו כמו 40 מיליון שנה אחורה) - אלא לקק"ל, שהחליטו לבנות בריכת שיט צנועה לרווחת התיירים. אל דאגה – יש פדאלים. מסביב יש גם מסעדה וחניון לילה, אבל האטראקציה שתוכלו לקחת הביתה היא לא תמונה שלכם הולכים על המים במדבר, אלא בקבוקי חול צבעוני, שתמלאו ידנית. אפשר לצפות בסרטון של מרכז המבקרים, "מכרות הזמן", לפני שיוצאים לדרך.

צעידה קצרה, מעוטרת בכביש סלול, תוביל אתכם אל עמודי שלמה. העמודים הם תוצר של בלייתה הטבעית של אבן החול, ואם תתאמצו, תבחינו מימינכם בתחריט רעמססי מאותה תקופת כרייה זוהרת, בין המאות ה-14 ל-12 לפני הספירה. הטיול לעמודי שלמה וחזרה יארך לא יותר משעה וחצי (כולל הפסקה להתרשמות), ואת ההמשך, אחרי שהשבעתם את רעבונכם (יש כאן מסעדה וגם חניון פיקניקים), תוכלו לעשות עם האוטו.
עם הכביש שיוצא מהאגם מערבה, תמשיכו כשלושה וחצי קילומטרים, עד שתראו משמאלכם שביל סימון ירוק. רדו מהאוטו ולכו ברגל עד הפטרייה – אין סיכוי שתפספסו את הסלע המוזר הזה, שעומד לבדו. מדובר באותה פטרייה נדירה שהיצור ב"עליסה בארץ הפלאות" התיישב עליה – או לפחות זה מה שתספרו לחברים שלכם ("לא ידעתם שההזיה של עליסה מבוססת על מכת חום שחטפה כשעשתה עלייה לארץ הקודש?") – וגם היא תוצר אמנותי של אבן החול האדומה.

למי שמוכן ללכת קצת יותר
טיול לא קשה יוביל אתכם במסלול הקשתות. מהכניסה הראשית ממשיכים ישר ופונים ימינה בפנייה הראשונה, עד שמגיעים לחניית המסלול. משאירים שם את האוטו וממשיכים ברגל עם הסימון האדום. המסלול פשוט וקצר – כשעה הליכה – ויוביל אתכם דרך ההיסטוריה של כריית הנחושת בהר, דרך קשתות טבעיות מדהימות ביופיין (שאחת מהן אף תאתגר אתכם במשחק סולמות וחבלים). סיום המסלול בנקודת ההתחלה, אך אם מתחשק לכם להאריך קצת בהליכה, תוכלו לחבור אל המסלול הוורוד – הקניון הוורוד – שיסחוף אתכם לשעתיים-שלוש נוספות של הליכה (סיום בכביש שמגיע מהכניסה).

למי שרק רוצה לצעוד

טיולים בדרום: הפטריה בפארק תמנע
פטריה במדבר. פארק תמנע

מי שמכוניות לא מעניינות אותו יצטרך למצוא הקפצה, לפנות ערב, אל צומת בקעת תמנע או אליפז, משם אפשר ללכת על הסימון השחור אל נחל מנגן, שבו שוכן חניון לילה. ישנים במקום, כדי לצאת השכם בבוקר. ההתחלה היא הקשה ביותר: הולכים עם שביל ישראל לכיוון צפון- מערב, שם יחכה לכם מעלה מלחן התלול. אחרי שעברתם אותו, המסלול נהיה פשוט הרבה יותר, ומרהיב ביופיו: אתם הולכים לאורך מצוקי תמנע, שבהם שפע נקודות תצפית והמון המון מדבר. כאשר שביל ישראל עובר לטייל בלוויית הסימון הכחול, אתם צריכים להתפצל לכם אל הסימון האדום, שממשיך דרומה. בחרו כל מקום בשטח להפסקת צהריים, אך נסו להגיע לפני השקיעה אל התצפית מהר ברך, כ-11 ק"מ הליכה מחניון הלילה. שם אתם יכולים לסדר את החפצים לפני השינה ולהכין משהו נחמד לאכול, בליווי הקראת שירת טבע לאור ירח (מה, לא כולם מביאים את "כוכבים בחוץ" לטיולים במדבר?!). עם שחר ממשיכים על המסלול האדום דרומה, עד המפגש עם הסימון השחור, שפונה מזרחה. יורדים איתו את מעלה ברך וממשיכים עד המפגש עם הכביש, כשלושה קילומטרים אחר כך - משם צריך לאסוף אתכם.

פתוחים: כל ימות השבוע בשעות 16:00-8:00, ערבי חג עד 13:00. בחודשים יולי-אוגוסט המקום נסגר ב-13:00, ובכל יום חוץ מראשון ושישי הוא נפתח מחדש בין 18:00 ל-20:30.
משלמים: 37 שקל למבוגר, 32 שקל לילד.
מגיעים: כ-30 ק"מ צפונית לאילת, פונים ימינה (לבאים מצפון) אחרי הפנייה לקיבוץ אליפז, בצומת בקעת תמנע.
מתקשרים: 08-6316756
מצטיידים: המון מים ובקבוקי זכוכית קטנים לעבודות יצירות בחול צבעוני, שתוכלו למכור באילת במיליונים.