התחזית הצפויה לשבת ׁ(18.5) במקומות נבחרים:

החרמון עד 23 מעלות | טבריה (הכנרת) עד 37 מעלות | חיפה עד 27 מעלות | תל אביב עד 27 מעלות | ירושלים עד 31 מעלות | מצפה רמון עד 32 מעלות | ים המלח עד 38 מעלות | אילת עד 38 מעלות


במהלך חודש מאי בכל שנה, פורח הפרח האצילי השושן הצחור. שני המקומות העיקריים הם בנחל כזיב (קרן ברתות) שבימים אלו לא ניתן לטייל שם מסיבות ביטחוניות, ובכרמל בנחל כלח (שוויצריה הקטנה) שבהחלט ניתן לטייל בו בבטחה.

לשושן הצחור יש פריחה קצרה והוא גם נחבא לו על המצוקים וקירות הסלע, כך שצריך להגיע מוכנים למשימת בילוש קטנה. חלק מהפרחים פורחים באזורים שלא ניתן להגיע אליהם, או במיקומים מרוחקים על המצוק, אשר מגודרים על ידי רשות הטבע והגנים, בכדי לא לפגוע בפרחים הנמצאים בסכנת הכחדה. חשוב מאוד לא לעבור את הגדר ובוודאי לא לרדת מהשבילים המסומנים ומומלץ להביא משקפת.

נחל כלח כרמל (צילום: מירב טלמור-קשי)
מסלול ירוק ונעים כל השנה. נחל כלח | צילום: מירב טלמור-קשי

איפה מטיילים?

נחל כלח בשוויצריה הקטנה הוא מסלול יפהפה ונעים כמעט לכל ימות השנה, גם בקיץ יחסית נעים בכרמל והוא עדיין מאפשר לנו מסלול בנופים ירוקים ומרשימים. כאמור, במהלך חודש מאי פורח השושן הצחור וזה בהחלט מחזה מרהיב. חשוב לדעת, סביר להניח שרואים פריטים בודדים של הפרח וגם אי אפשר להגיע קרוב אליהם, אבל המראה שלהם בתוך החורש ובין המצוקים, מרשים ביותר ושווה את ההליכה וההשכמה המוקדמת בשבת.

כדי להגיע למקום יש לכתוב בווייז "חניון הפיתולים בכרמל", ממנו יוצאים לטיול בשביל סימון אדום.
ההמלצה כאן היא למסלול של כשעתיים הליכה בדרך נוחה, הכוללת תצפיות נוף יפות ובתקווה פריחה של השושן הצחור.

אפשר לעשות את כל מסלול נחל כלח שהוא ארוך יותר (יש אופציה קווית עם הקפצת רכבים ויש מעגלית). תראו כאן את נופי הכרמל, בעלי חיים ופריחת סוף אביב ראשית הקיץ והליכה בדרך נוחה ונעימה לטיול. המסלול ברגוע ייקח כשעתיים הליכה ותוכלו להוסיף הפסקה לפק"ל קפה או אבטיח.

View this post on Instagram

A post shared by Meirav Talmor Kashi | מירב קשי (@meiravkashi_travel)

נחל כלח כרמל שושן צחור (צילום: מירב טלמור-קשי)
הפרח היפה פורח בדיוק עכשיו. שושן צחור | צילום: מירב טלמור-קשי

> להמלצה מהשבוע שעבר: טיול במעיין שהתרוקן ממטיילים

לעוד ההמלצות לטיולים בשבת


עוד כמה המלצות שוות באזור

שמורת טבע חי בר כרמל – רשות הטבע והגנים (עלות חינם עם כרטיס "מטמון", או בתשלום למי שאינו מנוי). השמורה מוקדשת לגידול בעלי חיים בסכנת הכחדה, או שנכחדו מן האזור ומעוניינים להשיבם לטבע. תוכלו לשמוע ולראות גרעיני רבייה של היחמור הפרסי, אייל הכרמל, נשרים ועופות דורסים ועוד. חוויה שמתאימה לכולם ונמצאת ממש קרוב לשווייצריה הקטנה ואוניברסיטת חיפה.

חי בר כרמל (צילום: RnDmS, shutterstock)
השמורה מוקדשת לטיפול בבעלי חיים. חי בר כרמל | צילום: RnDmS, shutterstock

האנדרטה לזכר הנספים באסון הכרמל  האנדרטה הוקמה לזכרם של הנספים באסון הכרמל הנורא, שריפת היער שהתרחשה בדצמבר 2010. במהלך השריפה נספו 44 בני אדם, נשרפו שטחים עצומים בכרמל ואלפי תושבים פונו מבתיהם. בקרבת "סיבוב המוות", בו נקלע אוטובוס הצוערים לתוך הלהבות הוקמה האנדרטה המרשימה הצופה אל הנוף.


איפה אוכלים?

דוכנים של פיתה דרוזית בדרכים – לאורך הכרמל מפוזרים דוכנים רבים של פיתה דרוזית עם לאבנה או שוקולד, זיתים למכירה, דבש ולפעמים גם פירות. שווה לעצור וגם תקבלו ברוב המקרים, כוס קפה מהביל לפינוק.

טאבון זמאן, עספיא – מסעדה עם אוכל דרוזי ביתי וטעים. יש מבחר של בשרים, שיפודים, מסאחן (עוף שלם או מפורק עם בצל וסומאק), מחמר, עלי גפן ועלי כרוב ממולאים, מבחר סלטים, חמוצים, לאבנה והמלצת היום: פיתות עם מילוי היישר מהטאבון.

הגבינות של מיאסה, עוספיא – מקום מוכר יחסית ועל כן כדאי מאוד להזמין מקום מראש, בעיקר לסופי שבוע. המסעדה מציעה ארוחות בוקר מפנקות עם נוף שווה לכרמל הירוק, יש אפשרות להזמנה און-ליין וכך תבטיחו מקומכם (פתוח עד שעות הצהריים המאוחרות 14:00-15:00). ניתן גם לתאם במקום סדנאות להכנת גבינות וימי גיבוש באתר.

מירב טלמור-קשי, מתכננת טיולים בארץ ובחו"ל, מומחית בתחומי תקשורת ויחסי ציבור ונותנת שירותי ייעוץ בנושאים אלו. כתבת תיירות ובעלת הבלוג "חלומות ומסעות" גם בפייסבוק ובאינסטגרם