התחזית הצפויה לשבת ׁ(13.4) במקומות נבחרים:

החרמון עד 15 מעלות | טבריה (הכנרת) עד 27 מעלות | חיפה עד 21 מעלות | תל אביב עד 22 מעלות | ירושלים עד 22 מעלות | מצפה רמון עד 23 מעלות | ים המלח עד 31 מעלות | אילת עד 32 מעלות


כמו בשיר של מאיר אריאל ודויד ברוזה "ירדנו לירוחם לשתות פחית של צהריים...וכל העניין הוא לשתות משהו קר בלב מדבר..". אז ככה גם אצלנו, נוסעים הפעם דרומה לירוחם למסלולי הטיולים של עין ירקעם, החולות הצבעוניים, תצפיות והרבה קסם מדברי. וכל העניין, הוא למצוא נווה מדבר שיאפשר לנו להיכנס ולהתרחץ במעיין, להתפעל מזרימת המים המתחתרים בין הסלעים והחולות כך שהם הופכים לפלא אחד גדול גם עבור בעלי החיים וגם עבור בני האדם.

המסלול לעין ירקעם איננו קשה ומתאים לכל המשפחה שיכולה ללכת כ-2-3 ק"מ. חוזרים באותה דרך לרכב, כך שאין גם מקום לבלבולים וטעויות במסלול. רק שימו לב להנחיות לגבי מזג האוויר, השארת רכבים בחניון, רחצה במעיין והקפדה על בטיחות ושמירת טבע.

מירב טלמור-קשי, מתכננת טיולים בארץ ובחו"ל, מומחית בתחומי תקשורת ויחסי ציבור ונותנת שירותי ייעוץ בנושאים אלו. כתבת תיירות ובעלת הבלוג "חלומות ומסעות" גם בפייסבוק ובאינסטגרם 

איפה מטיילים?

כדי להגיע למקום יש לכתוב בווייז: עין ירקעם. המקום יושב בערוץ נחל חתירה שבשמורת הטבע המכתש הגדול וגודלו כ-10X15 מטר בעומק מירבי של כ-5 מטרים. היתרון בטיול בימים אלו הוא שאחרי מזג אוויר קצת חורפי במדבר, נעים יותר לטייל באזור ולראות את הגב הגדול מלא במים.

המסלול לעין ירקעם הוא קל ומשפחתי, מסלול קווי של הלוך חזור. משאירים את הרכב בחנייה וחוזרים אליו בסוף באותה דרך (יש סכנת פריצת רכבים, מומלץ לא להשאיר דברי ערך ברכב) וצועדים במסלול סימון השבילים הירוק לכל אורכו. שימו לב שהרחצה בגב המים היא באחריותכם ועל כן היו זהירים, בעיקר עם ילדים קטנים, או מי שאינו יודע לשחות.

מדרגות עין ירקעם דימונה (צילום: Valery Shanin, shutterstock)
מסלול הליכה קל ונעים בעונה זו. עין ירקעם | צילום: Valery Shanin, shutterstock

הטיול מדברי נוח ונעים. ניתן ליהנות מהתופעות הגאולוגיות, מגב מים גדול באמצע המדבר וקסם מדברי שמתגלה במלוא עוצמתו. בסוף החורף עוד ניתן לראות צמחייה מדברית, ציפורים ובעלי חיים נוספים. תוכלו גם לראות בדרך מאובנים שונים, אבל זכרו שאסור בשום אופן לקחת את המאובנים מהמקום – הם מוגנים בחוק. תוכלו להיעזר במפת סימון שבילים מכתשים (מספר 14), או להוריד לטלפון הנייד שלכם אפליקציה כמו עמוד ענן או אחרת כדי לדעת היכן אתם נמצאים ומה עוד יש באזור.  

מים עין ירקעם דימונה (צילום: Valery Shanin, shutterstock)
תתכוננו לרחצה נעימה במים של המעיין | צילום: Valery Shanin, shutterstock
עין ירקעם  (צילום: רומי ישראלי. מתוך אתר פיקיוויקי)
המדבר מתגלה במלוא תפארתו | צילום: רומי ישראלי. מתוך אתר פיקיוויקי

המסלול יכול לקחת לכם כשעה עד שעתיים, תלוי בקצב ההליכה שלכם, במספר ההפסקות בדרך ובעין ירקעם עצמו. אומנם לא מדובר במסלול ארוך במיוחד ולא קשה, אבל יש להיערך מבחינת זמנים וכמובן לא להיקלע לחשכה במהלך המסלול. מי שרוצה מסלול יותר מאתגר וארוך יותר, יכול להוסיף ולשלב גם מסלול לסנפיר הקטן.

עוד כמה המלצות שוות באזור

החולות הצבעוניים במכתש ירוחם (המכתש הגדול): נקודה כיפית לכל המשפחה עם חניון מסודר, עצי אקליפטוס ושולחנות. ניתן לעצור כאן לפיקניק, להסביר לילדים על תופעת החולות הצבעוניים ומה מקור הצבעים בחול עצמו (אדום – ברזל, ירוק – נחושת, צהוב – מנגן וכתום – גפרית). אפשר להביא מהבית בקבוקים קטנים או מבחנות פלסטיק ולמלא אותם בחול צבעוני על פי היצירתיות שלכם. לכתוב בווייז: חניון החולות הצבעוניים.

מטיילים בחולות צבעוניים במכתש הגדול (צילום: ג'מיל אלאטראש, רשות הטבע והגנים)
אפשר להביא בקבוקים קטנים ולעשות יצירות. החולות הצבעוניים | צילום: ג'מיל אלאטראש, רשות הטבע והגנים

איפה אוכלים?

חוות קורנמל: החווה נמצאת בדרך היין אשר בהר הנגב וצופה אל נוף קסום. ממעיין ירקעם או החולות הצבעוניים לוקח כ-40-45 דקות נסיעה רציפה. במקום נמצא דיר עיזים ומחלבה אשר פועלת כל העת וכך גם תפריט שמבוסס על גבינות מקומיות: מגוון גבינות עיזים לאכילה במקום או לקחת הביתה, כריכים, מבחר ירקות טריים, בצק פילו ממולא, פיצה, לחם הבית , קינוחים מתוקים , קפה, תה ומשקאות בריאותיים נוספים. עוד תוכלו למצוא בחווה מבחר יינות משובחים של היקבים בנגב , בירות ומוצרים מפנקים המיוצרים באזור. חשוב לדעת שאסור להביא לחווה ולמסעדה חיות מחמד וההגשה היא בשירות עצמי לכן אין צורך להזמין מקום.

החווה פתוחה במהלך השבוע (בשני סגור), בימי שישי 10:00-17:00 ובשבת עד 17:30, אנא בדקו באתר של החווה שעות מדויקות, בעיקר בפסח ובחול המועד.

View this post on Instagram

A post shared by Kornmehl Farm- חוות קורנמל (@kornmehlfarm)

בירוחם ממוקמת בירת הבוטיק גלנץ: לאחר תחילת המלחמה, הפיקו בגלנץ מהדורה מיוחדת לזכרו של החייל תומר נגר ז"ל, אשר שירת בגדוד 51 בגולני ונפל בקרב על קיבוץ כיסופים. תומר, יהי זכרו ברוך, טייל באירלנד לפני הגיוס והתאהב בבירות הכהות. בירת תומר היא בירה כהה ולא מסוננת, כמו שהוא אהב.  ניתן להזמין באתר או לתאם מראש איסוף במקום, או להזמין סדנאות בתחומי הכנת הבירות.

מירב טלמור-קשי, מתכננת טיולים בארץ ובחו"ל, מומחית בתחומי תקשורת ויחסי ציבור ונותנת שירותי ייעוץ בנושאים אלו. כתבת תיירות ובעלת הבלוג "חלומות ומסעות" גם בפייסבוק ובאינסטגרם