חשבתם פעם איך זה לגור בלי חשמל, מים או ביוב? מיזם חדש בערבה מבקש להראות לכם בדיוק איך זה מרגיש. למיזם, שייערך בסוף השבוע של ה-18-20/7 בקיבוצים אליפז, אילות, קטורה, יהל לוטן ונאות סמדר, קוראים "אנרגטי בערבה" ומטרתו היא לחשוף את הציבור הרחב לעולם האנרגיה החלופית המתפתחת באזור, בדרך חווייתית המותאמת לכל המשפחה.

אגב, אם אתם דואגים מהחום, אין לכם סיבה, כי מסתבר שגם על העניין הזה חשבו המארגנים שהחליטו על סיורים באתרים ממוזגים, בילוי בבריכה בשעות היום וטיולי שטח מדבריים וחווייתיים בשעות הערב והבוקר הנעימות.

הפנינג לימודי ופארק חוויתי

סוף השבוע המסקרן ייפתח ביום חמישי, ה-18.7, כשלאחר קבלת החדרים יצא סיור ב"כפר מנותק רשת" שבקיבוץ קטורה. בסיור תיחשפו לבתים שנבנו מחומרי בנייה טבעיים, ואינם כוללים חיבור לתשתיות העירוניות המוכרות. בהמשך הסיור יוזמנו המבקרים להתרשם ממפעל האצות ומ"מתושלח" – עץ תמר עתיק, שנבט מגרעין שנמצא בחפירות הארכיאולוגיות במצדה. הארכיאולוגים מעריכים כי גילו של הגרעין הוא 2,000 שנה (!).

לקראת ערב תתקיים שחייה לילית הכוללת ארוחת בר-בי-קיו על שפת הבריכה בקיבוץ. למחרת בבוקר יצא טיול בפארק תמנע הציורי - מעשה ידי הטבע. מדובר בבקעה המשתרעת על שטח של כ-60,000 דונם, המוקפת במצוקים תלולים וסלעי טבע מרהיבים שנוצרו במשך אלפי שנים.

טיול זריחה באתר הקשתות שבפארק תמנע (צילום: ניצן גולן)
טיול זריחה באתר הקשתות שבפארק תמנע | צילום: ניצן גולן

לאחר סיור הזריחה יוגשו קפה ומאפה. עוד ברוח האנרגיה המתחדשת, הפנינג "גלגלי אנרגיה", שייערך בשמורת דיונות סמר. במקום תוכלו להתנסות בטכניקות להפקת אנרגיה ממקורות מתחדשים, אפיית עוגיות בתנור שמש מתוחכם שעשוי מצינורות וואקום הלוכד את קרני השמש, בניית תחנות רוח קטנות ועוד חוויות לימודיות לכל המשפחה. ארוחת ערב תוגש במסעדת כפות תמרים בקיבוץ אילות.

ביום שבת (20.7), סמוך לקיבוץ יטבתה, שוכן פארק חווייתי המציע חוויה משפחתית מסוג אחר. יש בו ארבעה חללי תוכן מוקפים חצר פעילה הכוללת מתחם חליבה, לכידת קרני שמש והנעת פרפר, וכן מזרקת מים מרעננת ומתחם ייחודי לחיפוש שרידי דינוזאור. ארבעת החללים הממוזגים מספרים את סיפור המחלבה הראשונה והמוכרת: הרפת, הקיבוץ, המדבר וכמובן – האנרגיה המתחדשת, שבו תוכלו בין היתר להניע משאיות שוקו קטנות בעזרת קרני השמש בלבד.

חדשנות ופריצת דרך בתחום האנרגיה בארץ

"עמק הסיליקון" של האנרגיה המתחדשת בערבה הוא מודל ייחודי שנבנה ע”י מנהלת האנרגיה, שנועד להפוך את האזור ליצרן אנרגיה ייחודי המספק חשמל לכל המרחב כולל אילת 70 אחוז מצריכת החשמל ממקורות מתחדשים. הפרויקט קיבל הכרה ממשלתית ובינלאומית, שאפשר בין היתר להקים חממה טכנולוגית יחידה במינה לפיתוח סטאראפים לאנרגיה נקייה. האזור מסמל חדשנות ופריצת דרך בתחום האנרגיה בארץ ושואף להפוך את האזור למודל לחיקוי ברמה הבינלאומית.

ב"עמק הסיליקון" של האנרגיה המתחדשת בערבה תמצאו גם מגדל צינון בבית האמנויות בנאות סמדר, בנייה אקולוגית בקיבוץ לוטן ומערכות סולריות בכל גודל שהוא על גגות ועל משטחים קרקעיים.

מה חשוב לדעת?

האירוח בסופ"ש כולל אירוח של שני לילות בקיבוצי הערבה, על בסיס חצי פנסיון והשתתפות בכל הפעילויות.

מחיר: החל מ-680 שקל לאדם בחדר זוגי, ילד בחדר הורים החל מ-330 שקל.

להזמנות:  

"דרך הערבה" בטלפון – 08-6616976

"דרך הערבה" באינטרנט – www.aravaway.co.il

"דרך הערבה" בדוא"ל – tayaroot@gmail.com

רוצים לדעת עוד? היכנסו לכאן