"זה שאתה נושם לא אומר שאתה חי" הוא אחד הסלוגנים המבריקים שיש. ואם אתם מחפשים להרגיש הכי חיים שיש, עם דופק מהיר ואנרגיות שיא, ואם אתם והאופניים החברים הכי טובים – כדאי לכם מאוד לעשות היכרות עם הסמרתון – מרתון אופניים זוגי שמתקיים בישימון הפרוע של מרחבי הנגב והערבה הדרומית. ארבעה ימים של רכיבת שטח אינטנסיבית לצד מסיבות ובירה.

הסמרתון הבא יתקיים ב-13-16 בפברואר 2019 בפארק תמנע, חבל אילות, הערבה הדרומית. ההרשמה לכל המסלולים הקצרים יותר (דו-יומי וחד-יומי) נפתחה! הירשמו כאן

הסיפור הזה מתחיל בבחור בשם ירון דרעי. בעבר רפתן, היום בונה שבילי אופניים והליכה. "לפני עשר שנים עברתי לגור בערבה הדרומית, בקיבוץ סמר, והתחלתי לרכוב באיזור עם חבר. שנתיים אחרי זה היה לי חלום: לקדם תיירות אופניים בחבל אילות. מפה לשם, התחלנו להכשיר מדריכי רכיבה בשילוב מכון וינגייט. במקביל, הוקמו מרכזי רכיבה מדברית באיזור ונופש תיירותי פעיל".

מה הכוונה נופש תיירותי פעיל?
"בדומה לחופשות סקי, הפנטזיה שלי הייתה לייצר בישראל חופשת אופניים חורפית במדבר. הרוכבים מגיעים עם אופניים והציוד הנלווה, פוגשים במדריכים מקצועיים שמכירים כל פינה במדבר וביחד מתאימים להם מסלול לרכיבה חופשית ומאתגרת בשטח, כולל נופש הכול כלול".

בהכול כלול, מתכוון דרעי ללינה, ארוחות, זולות, מדורות ודרינקים לתוך הלילה וכמובן תמרים לחיזוק האנרגיה. אבל זה לא נגמר שם. בחמש שנים האחרונות, ביחד עם נמרוד כהן, מפיק אירועי אופניים ותחרויות, החליטו השניים לקיים את "הסמרתון" שנערך במהלך חודש פברואר – ארבעה ימים של זיעה, פאן ורכיבה בשטח מרהיב. בשנתיים הראשונות, המרתון נערך בקיבוץ סמר ולאחר מכן, עבר לפארק תמנע בניהול המועצה האזורית חבל אילות.

"הקמנו תשתית של שבילי אופניים, לצד תשתיות אירוח מתאימות ובקרוב נערוך את הסמרתון החמישי במספר, מרתון אופני הרים רב יומי באורך מצטבר של 250 ק"מ, מתוכם קרוב ל-40 אחוז הם סינגלים, שבילי אופניים ייעודיים, שנבנו במיוחד לרכיבה בטיחותית ומהנה לרוכב כולל עליות, ירידות, סיבובים בעלי דופן שניתן להישען עליהם והכי חשוב, חוויית זרימה של רכבת הרים באמצע הטבע".

סמרתון ערבה (צילום: שחף הבר)
סמרתון ערבה | צילום: שחף הבר

מה חדש בסמרתון השנה?
"החידושים הבולטים בסמרתון השנה הם הפיכתו למרתון מוכר של ה- UCI, איגוד האופניים הבינלאומי, עובדה שתשים אותו על המפה העולמית ותעזור להביא אליו עוד ועוד רוכבים מכל העולם.

במקביל השקנו השנה את המיני-סמרתון, מרתון דו-יומי, שייערך ב-15-16 לפברואר, מרתון דו-יומי המאפשר גם לחובבים שארבעה ימי רכיבה הם יותר מדי עבורם, להשתתף בחצי השני של האירוע המלא, ועדיין לקבל את ה-best שיש למדבר ולערבה להציע. אנחנו מאמינים שהמיני סמרתון יביא לאירוע את הקהל הגדול של רוכבי השטח החובבנים שרוצים ״רק״  שישבת חווייתי במדבר. בנוסף, יש אפשרות להשתתפות חד-יומית ביום חמישי (עבור הקהל הדתי) ובשבת.

החידוש האחרון והכי חשוב הוא במסלולי הרכיבה. לכבוד הסמרתון יושק השנה סינגל רכיבה חדש לחלוטין בפארק תמנע שנבנה בהשקעת ענק, ובסטנדרטים הגבוהים ביותר בעולם לשבילי אופניים. דמיינו שביל שבנוי בלב אחד המקומות היפים בעולם, באמצע הטבע שכמעט ולא ניזוק כתוצאה מיצירת השביל. לקחנו את המדבר הכי אגרסיבי וקשה ויצרנו פס דקיק של מסלול זורם לרוכבים, עם חוויית רכיבה מושלמת לכל רוכב – מקצועני וחובבני כאחד. הסינגל הזה באורך של יותר מ-30 ק״מ(!), הוא לב יום הרכיבה האחרון של הסמרתון”.

למי המרתון מיועד?
מגוון אפשרויות ההשתתפות בסמרתון פותחות את ההשתתפות בו לכל רוכבת ורוכב שטח מנוסים ומיומנים. המרתון המלא והמיני-מרתון מתקיימים ברכיבת זוגות. "לא יוצאים לרכיבה מדברית לבד", מסביר דרעי. "השותף שלך הוא תעודת הביטוח שלך בשטח כזה ולכן מדובר במרתון זוגי". קהל היעד לסמרתון המלא הוא גברים ונשים שהם רוכבים מחויבים ומאומנים. מדרגה מטה ברמת הקושי והעומס נמצא המיני-מרתון, שמיועד לחובבנים שמסוגלים לרכוב במדבר יומיים ברציפות. לבסוף, יש את הפסטיבל של שבת בבוקר, בו ניתן להירשם לרכיבה בודדת במרחק ארוך (58 ק״מ) או בינוני (36 ק״מ), המיועד למעשה לכל רוכב שטח בארץ שמיומן ברכיבת סינגלים״.

המסלולים מתפרשים על פני 4 ימים:

ביום הראשון פרולוג של 16 ק"מ באזור יטבתה - זינוק אישי.

ביום השני סטייג׳ מנקודה לנקודה, יטבתה לנאות סמדר: 75 ק"מ

ביום השלישי סטייג׳ מנקודה לנקודה, נאות סמדר לפארק תמנע: 80 ק"מ

ביום הרביעי סטייג׳ מעגלי על הסינגל החדש בפארק תמנע: 58 ק"מ

זמן הרכיבה המשוער לסטייג׳ים המלאים נע בין 3 ל-7 שעות ביום, בהתאם לקצב הרוכב.

*ניתן להירשם לכל ארבעת הימים, או ליומיים מתוכם (שישי-שבת) או רק ליום אחד (חמישי או שבת).

לינה: קיימות שלל אפשרויות: מלינת קמפינג במאהל בחניון האגם פארק תמנע ועד  קראוונים וחדרי אירוח מפנקים בפארק תמנע וביישובי הסביבה.

האירוח כולל ארוחות במהלך הרכיבה ואחרי הרכיבה, תחנות רענון, צוותי צילום, רפואה ומכונאות לאורך המסלול, מוזיקה, הפנינג, פסטיבל בשבת, בירה בסוף הרכיבה, חולצת רכיבה מקצועית וטי-שירט מעוצבת ועוד.

בשורה התחתונה: סמרתון היא הרפתקה שתתיש אותך, אבל תשאיר מספיק אנרגיה לכיף ולטעינה מחדש בכפר הרוכבים, בדיוק כמו שחופשת רכיבה עם חברים טובים צריכה להיות. ואם בכל זאת תרצו קצת מהבופה של אילת, 25 דקות נסיעה מתמנע ואתם כבר בבריכות עושים א-ג-דו-דו. היי, הרווחתם את זה ביושר.

לפרטים נוספים, היכנסו לאתר הרשמי