תחקר המלונות הגדול עולה היום (ב') לירושלים. בחודש האחרון הגיעו תחקיריני חדשות 12 לעשרות מלנות יוקרה ברחבי הארץ ובעזרת בדיקה המשלבת שימוש בספריי מיוחד ובתאורה אולטרה סגולה, הם בדקו באילו בתי מלון בארץ מחליפים מצעים ומנקים שירותים כאשר האורחים מתחלפים. התוצאות לא מעודדות כלל.

>> לעוד עדכונים היכנסו לעמוד הפייסבוק של mako חופש

עד עכשיו, לאחר שכבר ביקרו בתל אביב, ים המלח ואילת, צוות חדשות 12 גילה תמונת מצב עגומה מאוד: במרבית המלונות בישראל, זולים ויקרים כאחד, לא נעשית שמירה מינימלית על ההיגיינה בחדרים ולא מנקים את החדר כמו שצריך. האם בעיר הקודש הדברים יראו קצת אחרת?

היות וחדר המלון הוא מקום בו עוברים לא מעט אנשים, כמות החיידקים שבו גבוהה במיוחד, מה שמצריך הקפדה יתרה על ניקיון. כך, חפצים כמו שלט הטלויזיה, מתגי האורות וחדרי השירותים סובלים מבעיית היגיינה קשה היות ולא מעט אנשים משתמשים בהם. יחד איתם, מצעי המיטה, אלה שאנחנו אמורים לקבל נקיים וחדשים, סובלים מלא פחות חיידקים בגלל התרשלות בהחלפתם. "כולם מפנטזים על שינה במיטה עם מצעים של בית מלון", אומרת לי אברמוביץ', יוצרת הכתבה. "בתפיסה שלי, המיטה בחדרי המלון הרבה יותר נקיה מזו שיש לי בבית. כשיצאתי לתחקיר הזה אמרתי בהתחלה 'בואו נעשה כמה ניסיונות ראשונים, אין מצב שזה באמת יקרה". 

התופעה, בה בבתי מלון לא מחליפים מצעים או מנקים את חדרי השירותים בין אורח לאורח, לא מתרחשת רק אצלנו. במדינות כמו ארה"ב ובריטניה גם עשו תחקירים שהשתמשו בשיטה זהה וגילו לא מעט מלונות שבמקום להחליף לגמרי את המצעים, רק מסדרים ומותחים אותם.

שיטה נוספת בה השתמשו עד עכשיו לא מעט אורחים פרטיים מסביב לעולם, היא בעזרת פתק שנשאר בתוך השמיכה. באפריל האחרון פורסמה תמונה שמתעדת כיצד אורח מצא בתוך השמיכה שלו פתק עליו נכתב: "אם אתה קורא את הפתק הזה, סימן שהם לא החליפו מצעים!"

חדר מלון מבולגן (צילום: יחסי ציבור, shutterstock)
חדר מלון מבולגן. אילוסטציה | צילום: יחסי ציבור, shutterstock

את הפתק הזה, כך מסתבר, הכניס לסדין השמיכה האורח הקודם ששהה במלון, במטרה לבדוק האם בבית המלון בו שהה מחליפים סדינים. השיטה הפשוטה הזו כבר נעשתה והפכה לויראלית בשנת 2016. אנשים רבים הגיבו על שני המקרים הללו בצורה קשה, מה שגרר לא מעט אורחים שהחלו ליישם אותה בעצמם.  

אם אין לכם את האופציה להשתמש בספריי ובפנס אולטרה סגול, אין ספק שמדובר בשיטה מעניינת ופשוטה. אולי אם כולנו נתחיל לשים פתקים כאלה במצעים ולחפש את אלה ששמו לפנינו, זה יעזור לעורר את המחאה בתופעה. רק לא לשכוח לכתוב תאריך.

החלק הרביעי של התחקיר ישודר הערב (ב') בחדשות 12 – רק בקשת