המקום: מתחם אירופי מדהים הנחבא בין שער שכם ומקבץ המלונות נובוטל, עץ הזית וגרד קורט.
משך הסיור: משך הסיור כשעתיים. הליכה קלה. מסלול מעגלי.
חנייה: במתחם בתי המלון נובוטל ועץ הזית.
מה עושים, מה רואים: בפינת רחוב סנט גורג' נכנסים למתחם סנט גורג', שבו נמצא בית הארחה אינטימי החובק חצר יפה עם עצי פרי. לצד בית ההארחה נמצאת הקתדרלה של הבישוף האנגלי ולצדם גן בוטני עם מוזיאון ארכיאולוגי. ניתן להבחין במתחם בזכות מגדל הפעמונים עם ארבעת הצריחים שהוא העתק של מגדל כנסייה באוקספורד באנגליה. המתחם נבנה בשלהי המאה ה-19 ועד מלחמת העולם הראשונה. בצדו המערבי של הכביש יש קריית חינוך, שנבנתה עבור תלמידים מקומיים, ובעבר גם תלמידים יהודים זכו לקבל כאן חינוך בריטי.

חומות ירושלים (צילום: עודד קרני)
ירושלים. מאחורי החומות מסתתר הקסם | צילום: עודד קרני
לאחר הסיור בחצר בית ההארחה פונים אל הכנסייה. על כיסאות הקתדרלה יש כריות שנתרמו בידי אנגליקנים מכל רחבי העולם. בפינה השמאלית הרחוקה מונח סמלה של בריטניה הגדולה, שהועבר לכאן עם סיום המנדט הבריטי בארץ ישראל. כדרכן של כנסיות פרוטסטנטיות אין במקום קישוטים למעט החלונות המתהדרים בקשתות מחודדות בסגנון גותי.
מכאן ממשיכים אל מתחם צרפתי החבוי מאחורי חומה ושער. פונים שמאלה, עד שמגיעים למנזר סנט אטיין הממוקם בדרך שכם 6. אם תצלצלו בפעמון תוכלו להיכנס למתחם צרפתי שהוקם על שמו של המרטיר הנוצרי הראשון, סטפנוס, או בשמו הצרפתי אטיין. סטפנוס נסקל באבנים בגין אמונתו בישו כמשיח. לפי המסורת, כאן היה מקום הסקילה וכאן נבנתה במאה החמישית כנסייה על ידי הקיסרית אאודוקיה שהביאה לכאן את עצמותיו. שרידי רצפת הכנסייה הקדומה שמציצים מתחת לשטיחים משולבים ברצפת הכנסייה הנוכחית. זו נבנתה בסגנון של בסיליקה - אולם תווך עם שתי סטראות. בעקבות גילוי שרידי הכנסייה הביזנטית ב-1882 נרכשה חלקת הקרקע הזו בידי המסדר הדומיניקני שנזיריו לבושים בגלימה לבנה ומעיל שחור. לפני שתיכנסו לכנסייה תוכלו להבחין בעמוד עתיק שהוצב בחצר ועליו חקקו הנזירים באותיות רומיות את שנת חנוכת הכנסייה (1900) ואת השנה שבה נבנתה הכנסייה הביזנטית (460). במתחם זה התגלו מערכות קבורה מרשימות מתקופת בית ראשון שאין אפשרות לבקרן. כמו כן נבנה כאן בית הספר הצרפתי למקרא וארכיאולוגיה.
לכנסייה תוכנן גג עץ שבוטל כנראה בעקבות שריפה שהתרחשה בכנסייה בצרפת באותה עת. מאחר שנבנה גג אבן כבד יותר יצרו תמיכה חיצונית לקירות עם קשתות תמך בסגנון גותי. וכך הכנסייה הבנויה בסגנון ביזנטי נתמכת בידי סגנון גותי ימי בניימי. החוקרים המפורסמים שסיימו את חייהם במתחם זה קבורים כיום במתחם הקבורה מתקופת בית ראשון, והנה גם כאן מתערבבים להם הישן עם החדש.
הסיור מסתיים במתחם אנגלי נוסף הנמצא מזרחה (שמאלה) לסנט אטיין - גן הקבר. הכניסה היא מסמטת קונרד שיק. במקום תוכלו לקבל הדרכה מקומית גם בידי מדריכים דוברי עברית או אנגלית וכן תקבלו חוברת הדרכה בעברית. כאן תוכלו לשוטט ברחבי הגן הקסום שהפרוטסטנטים מחשיבים, גם אם באופן לא נחרץ, כמקום קבורתו של ישו. תיתקלו גם בלהט הקדושה וגם ברוגע שמשרה הגן הקסום החבוי בין שתי תחנות אוטובוס מרכזיות.

עוד משהו לפני סיום: ורגע לפני שאתם חוזרים למכוניות, עצרו בסטודיו ובחנות לאריחי קרמיקה ארמנית של משפחת בליאן הממוקם בתחילת רחוב סנט גורג'.

הקפה שאחרי: ולסיום נסו את הקפה במלון אמריקן קולוני המרהיב הנמצא לצד המכוניות בדרך שכם 26.