צלחת עם מינים שונים של סושי
סושי: חברו היפני הטוב של הישראלי | צילום: SXC

גיישה, סושי, סמוראי, מלחמת העולם השנייה, זן, טקס תה, מיצובישי, טויוטה, טלפונים ניידים: אלה הם המושגים הנקשרים בדרך כלל באופן אסוציאטיבי עם יפן, אבל מאחורי אלה מסתתר עולם מושגים שונה ורחוק מזה המצטייר בעולם המערבי, שונה מאוד מעולם המושגים הקיים במתרבויות אחרות במזרח אסיה.
רבים מהמושגים האלה הם בעצם סטריאוטיפים, המעוותים את דמות היפני או את דמותה של התרבות היפנית, ולא מאפשרים לימוד אמיתי של העולם הזה. ננסה להביא לכם מידע על התרבות, ההיסטוריה, הגיאוגרפיה, האקלים, האתרים המומלצים ביפן ועוד.

הכול ניגודים

מצד אחד פוגשים ביפן את העדינות והעומק של אומנות טקס התה, ומצד שני את הקיצוניות הרבה של דרך חייו של הסמוראי. מצד אחד תפגשו ביפן אסתטיקה ויופי נדירים ממש, ומצד שני תיווכחו שחלק עצום מהונשו (האי המרכזי של יפן) הוא גוש אורבני אחד של בטון ואבן, המכסה את אדמתה של יפן ללא רחם. מצד אחד תפגשו מדינה בעלת קודים חברתיים נוקשים ושמרניים, ומצד שני תפגשו נוער שפורק כל עול בימי ראשון בפארק הרג'וקו בטוקיו, או חוברות קומיקס עם סצינות סקס מהקיצוניות ביותר. ככל שלומדים על יפן, כך הניגודים הללו נראים אחרת - או שהם מפסיקים להיראות כניגודים, או שהם מתיישבים עם כל פרק בלימוד תרבותה.

החוויה הוויזואלית

חלונות הראווה של המסעדות מציגים לראווה כל מנה ומנה שבתפריט על ידי מודלים מדויקים מפלסטיק. הדגש המושם על ניקיון ואסתטיקה יפתיע אתכם בכל מקום. הדגש על הפרזנטציה של האוכל ויופיין של עונות השנה ביפן הוא חלק מתרבותה, כשפריחת הדובדבן (סאקורה ביפנית) היא מהמפורסמות בהן. הטיול ביפן מעניק חווייה ויזואלית מקיפה ושלמה, הן בנופים הטבעיים, הן בנופים האנושיים והן ביצירות מעשה ידי אדם.

גורמים שצריך לקחת בחשבון בתכנון טיול ליפן

ביפן יש הכול. בתכנון הטיול קחו בחשבון את אורך הטיול, העונה בשנה (אקלים), הדגשים בטיול (טבע או אורבניזציה) וסוגי האתרים המועדפים (האם אתם מתעניינים במקדשים או שאתם מעדיפים ארכיטקטורה מודרנית). יש נופים נהדרים המשתנים עם כל עונה, יש שמורות טבע, ערים עתיקות, מקדשים ואתרים היסטוריים. יש אורבני, והרבה ממנו, על תופעותיו המשונות. יש אופנה יפנית המשפיעה על כל העולם, מערכת רכבות מעוררת קנאה וארכיטקטורה מודרנית מפתיעה. יש תרבות אוכל מהמעולות בעולם (טוקיו עברה בסוף 2007 את פריז וקיבלה ממדריך מישלן את המקום הראשון בעולם באוכל גורמה משובח), ובניגוד למה שחושבים, ניתן לאכול ביפן אוכל נפלא, מגוון ולא יקר.
גם לא כל אפשרויות הלינה יקרות: יש אכסניות, יש לינה משפחתית ויש בתי מלון במחירים סבירים. ובנוסף לזה, יש ביפן 127 מיליון יפנים אדיבים ומנומסים שכל שפתם והתנהגותם אומרת כן להרמוניה שבין אדם לחברו. זו כבר סיבה מספיק טובה לנסוע.

>> מתי כדאי לנסוע? כמה אירועים חשובים בלוח השנה היפני