מדינת ישראל מתמודדת כעת עם המשבר הבריאותי הגדול בתולדותיה. המשק כולו נמצא במציאות תעסוקתית מעורערת ונקרע עם ההתמודדות הקיומית הכלכלית היומיומית - בין אם הוצאו לחל"ת מחוסר ברירה או לאלו שהתמזל מזלם ויכולים לעבוד, אך נאלצים לעשות זאת בעוד לילדיהם אין מסגרות.

המגפה העולמית חשפה בעוצמה גם את הבעיות המבניות שפוגעות במעמדם של הסטודנטים בשוק התעסוקה הישראלי, והעצימה את אי-הודאות וחוסר-היציבות הכלכלית שהם חווים. כמדי שנה, בפתיחת שנת הלימודים האקדמית התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות הארצית  מפרסמת את נתוני 'סקר הסטודנט/ית', הפעם זו השנה ה-11 ברציפות. הסקר נערך ע״י התאחדות הסטודנטים ומכון ׳מאגר מוחות׳ ובו השתתפו כ-10,000 סטודנטים וסטודנטיות ממרבית מוסדות הלימוד בארץ. השנה, הסקר בחן את הסטטוס הכלכלי של הסטודנטים בישראל נוכח משבר הקורונה.

מנתוני הסקר עולה כי 51% מהסטודנטים איבדו את מקום עבודתם בשיא משבר הקורונה (14% פוטרו ו-37% הוצאו לחל"ת כבר בחודש מרץ), כאשר בסך הכל 75% הצהירו כי נפגעו תעסוקתית, בצורה זו או אחרת, בעקבות משבר הקורונה. בקרב אלו שנותרו בעבודתם, השכר החודשי הממוצע של הסטודנטים העובדים שנה עומד על 3,895 ₪, והוא ירד ב- 748 ₪ בהשוואה לשנת 2019. בעקבות כך כ-13% מהסטודנטים עזבו את דירתם בגלל קושי כלכלי. יש לציין כי הרוב המוחלט מהסטודנטים שהשתתפו במדגם (87%) חוששים לעתידם הכלכלי ותעסוקתי בעקבות משבר הקורונה.

עליה של 27% בגובה ההלוואות שלוקחים הסטודנטים

גם בשנים כתיקונן סטודנטים נאלצים לקחת הלוואות כדי לממן את הלימודים, לפי הסקר ההלוואה הממוצעת שסטודנט לקח בשנה זו עומדת על 27,204 ₪, עליה של 5,924 ₪ (27%) לעומת השנה שעברה.

מתוצאות הסקר עולה שכרבע (24%) מסך ציבור הסטודנטים שוקלים לפרוש מהלימודים בעקבות המשבר. בקרב הסטודנטים מהאוכלוסייה החרדית הנתון עומד על 25% והנתון קופץ בקרב האוכלוסייה הערבית – בה 52% השיבו כי הם שוקלים לפרוש. כמו כן, בעוד 32% מהסטודנטים במכללות הלא מתוקצבות השיבו כי הם שוקלים לפרוש מלימודיהם, רק 18% מהסטודנטים באוניברסיטאות השיבו כך.

שלומי יחיאב, יו"ר התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות הא (צילום: סיון צדוק, התאחדות הסטודנטים הארצית)
שלומי יחיאב, יו"ר התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות הארצית | צילום: סיון צדוק, התאחדות הסטודנטים הארצית

"בהשכלה הגבוהה בישראל מתחילה להתפשט מגפה חברתית קשה, בה רק החזקים שורדים", מסר שלומי יחיאב, יו"ר התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות הארצית. "כישלון הממשלה בצמצום אבטלת הצעירים ואחוזי הנשירה הגבוהים משקפים תמונת מציאות עגומה בה הסטודנטים מאבדים את עבודתם ודירתם, לא עומדים בתשלומים ונושרים מהתואר. השנה אמנם נראית עליה במספר הנרשמים ללמודים האקדמיים, אך אל לנו להתבלבל ממגמה זו. הסטודנטים שנפגעו כלכלית במשבר נשארים מאחור ואותם מחליפים כעת סטודנטים המגיעים עם גב כלכלי מבית הוריהם. לא נקבל מציאות זו, ונמשיך להיאבק ולפעול בעוצמה כך שלכל סטודנט וצעיר במדינה תהיה הזדמנות אמתית לסיים את לימודיו ולהגשים את חלומותיו. הנתונים שעולים מהסקר צריכים לעורר את מקבלי ההחלטות בהשכלה הגבוהה ובממשלה, עתיד הצעירים הוא עתיד המדינה כולה. הפניית עורף לדור הצעיר כעת היא הפניית עורף לעתידה של ישראל".

אם אם מתחילים ללמוד היום, אנחנו מקווים שהספקתם להתארגן על כל הציוד שדרוש לכם ללמידה מרחוק. באיזי ריכזו לכם את כל האופציות במקום אחד: