אם אתם קוראים שורות אלה, כנראה שכבר ישבתם וחשבתם בלי סוף מה אתם רוצים לעשות כשתהיו גדולים, והגעתם למסקנה שעיצוב זה בדם שלכם ואתם חייבים ללכת על זה בגדול. אבל זה לא נגמר כאן. מסתבר שיש לכם עוד הרבה החלטות חשובות לקבל, לדוגמא - בטח תשמחו לגלות שגם בתוך לימודי העיצוב יש לא מעט תחומים וענפים. אז רגע לפני שאתם בוחרים על איזה מסלול אתם רוצים ללכת – אספנו עבורכם את כל מה שאתם צריכים לדעת על כל אחד מהם כדי להחליט איך אתם רוצים לעצב את העתיד שלכם:

תקשורת חזותית

מה זה? תקשורת חזותית היא למעשה השם המקביל לתחום העיצוב הגרפי שהוא למעשה דיסציפלינה אינטלקטואלית, טכנולוגית, אמנותית ותקשורתית העוסקת בתרגום הצרכים של הקהילה והיחיד לשפה חזותית ברורה. בדומה לרוב מקצועות העיצוב, גם כאן הדגש הוא על העברת מסר מהותי של היוצר, מלבד ההתייחסות לאסתטיקה ולנראות של היצירה הסופית. בלימודי המקצוע לרוב משלבים בין פיתוח מיומנויות ומקצועות לימוד מסורתיים כגון טיפוגרפיה, עיצוב אריזות, צילום סטילס, פרסום ואיור, לבין לימוד מקצועות מעודכנים ביותר הקיימים בשוק בתחומי האינטראקטיב, הקולנוע, הוידאו, הטלוויזיה והאנימציה התלת ממדית.

מה עושים עם זה אחר כך? אפשר לומר שהזדמנויות התעסוקה של מעצבים גרפיים הן רבות ומגוונות במיוחד. אם בשנים עברו היינו רגילים לשייך מעצבים גרפים לעולם הדפוס והעיתונות – הרי שכיום אנחנו מבינים שיש לא מעט צורך במעצבים גרפיים גם בעולם הדיגיטל והאינטרנט כמו בניית אתרים, הייטק, בתי דפוס, משרדי פרסום ואפילו עבודה עצמאית ונוחה מהמחשב בבית.

כמה שנים צריך ללמוד? משתנה. ניתן ללמוד קורסים נקודתיים של כמה חודשים, אך מי שמעוניינים בתואר לרוב ילמדו 4 שנים.

מהם תנאי הקבלה? תנאי הקבלה משתנים ממוסד למוסד. לרוב יהיה רף קבלה של ממוצע בגרות מסוים או ממוצע בגרות בשילוב ציון פסיכומטרי. לאחר מכן יעברו המועמדים תהליך מיון שיכלול בין היתר בחינת כישורים יצירתיים וכן ראיון אישי ובחינה של תיק עבודות.

לימודי עיצוב אופנה
מה שיוצר את הטרנדים והאופנות שאנו רואים בפועל בחיי היום יום שלנו | צילום: By REDPIXEL.PL, shutterstock

עיצוב אופנה

מה זה? עולם האופנה משקף תהליכים חברתיים, כלכליים והיסטוריים והוא חלק בלתי נפרד מבסיס התרבות שלנו. עיצוב אופנה הוא בדיוק כמו שהוא נשמע – עיצוב בגדים ואביזרי ביגוד, מה שיוצר את הטרנדים והאופנות שאנו רואים בפועל בחיי היום יום שלנו. לימודי עיצוב האופנה כוללים גם בניית קולקציות, איורי אופנה, בניית טרנדים, שיווק מסחרי ולימודי טקסטיל מתוך אמונה שחדשנות בעיצוב אופנה מגיעה, בין היתר, דרך הכרת חומר, צבע, טקסטורות והחיבור ביניהם.

מה עושים עם זה אחר כך? השוק הפתוח בפני מעצבים האופנה בארץ ובחו"ל הוא רחב, ולכן יש ביקוש גדול למעצבים מתחילים המבקשים להתמקצע ולהתפתח בתחום. בארץ מספר החברות הוא קטן יותר ביחס לשוק העולמי ולכן השוק הוא קטן ובהתאמה מספר המשרות, אך ישנם תפקידים שונים ומגוונים בתחום האופנה כמו סטיילינג או תדמיתנות ועיצוב ממוחשב – בהם יכולים בוגרי לימודי עיצוב אופנה להשתלב

כמה שנים צריך ללמוד? גם כאן זה די משתנה. ניתן ללמוד קורסים נקודתיים של כמה חודשים, אך מי שמעוניינים בתואר לרוב ילמדו 4 שנים.

מהם תנאי הקבלה? תנאי הקבלה משתנים ממוסד למוסד. לרוב יהיה רף קבלה של ממוצע בגרות מסוים או ממוצע בגרות בשילוב ציון פסיכומטרי. לאחר מכן יעברו המועמדים תהליך מיון שיכלול בין היתר בחינת כישורים יצירתיים וכן ראיון אישי ובחינה של תיק עבודות.

צילום

מה זה? על פניו כולנו יודעים לצלם, הרי אנחנו עושים זאת ללא הפסקה וגם טורחים לפרסם את יצירותינו ברשתות החברתיות, אבל לימודי צילום מיועדים למי שמעוניינים לקחת את הנושא צעד אחד קדימה. בלימודי צילום, שמשויכים לתחום העיצוב – תוכלו ללמוד אופני ביטוי שונים מהתחום על גלגוליו השונים כמו וידאו, סאונד, ממשקי מחשב מתקדמים ועוד.

מה עושים עם זה אחר כך? צלמים צעירים שמסיימים לימודי צילום יכולים להשתלב בכל מיני מסגרות כמו חברות צילום גדולות או צוותי צילום. כמו כן, הצלמים יכולים להחליט באיזה תחום של צילום הם רוצים להתמחות ולהתמקצע וכן האם הם רוצים להתמקד בצילום סטילס או וידאו. יש מי שירצו להתחיל דווקא כצלמים עצמאיים ולפתוח סטודיו משלהם. תחום נוסף שצלמים צעירים יכולים להשתלב בו הוא צילומי פרסומות או אנימציות.

כמה שנים צריך ללמוד? גם כאן זה די משתנה. ניתן ללמוד קורסים נקודתיים של כמה חודשים, אך מי שמעוניינים בתואר לרוב ילמדו 4 שנים.

מהם תנאי הקבלה? תנאי הקבלה משתנים ממוסד למוסד. לרוב יהיה רף קבלה של ממוצע בגרות מסוים או ממוצע בגרות בשילוב ציון פסיכומטרי. לאחר מכן יצטרכו המועמדים למלא מבחן בית ממוחשב וכן ראיון אישי למי שנמצאו מתאימים.

אדריכלות
לפתח את תפיסת החלל והצורה | צילום: shutterstock By Hitdelight

ארכיטקטורה / אדריכלות

מה זה? ארכיטקטורה היא מקצוע מולטי-דיסציפלינרי שמתאר את אומנות ועיצוב הבנייה. בבסיס של התחום נמצאת המחשבה הרעיונית שבאה לידי ביטוי גשמי על בסיס ידע מקיף, ניסיון ובהקשר תרבותי. ארכיטקטים צריכים להתייחס בעבודתם למורכבות של היחסים בין אדם, סביבה ותרבות כשהם באים להתמודד עם סוגיות תכנון מורכבות. במהלך הלימודים תוכלו לפתח את תפיסת החלל והצורה ולרכוש ידע עיוני, כלים ותהליכי עבודה בשני ערוצים: המדויק והיצרני לעומת החוקר, הביקורתי והרפלקטיבי, לצד יצירתיות ויכולת הבעת עמדה אישית. 

מה עושים עם זה אחר כך? אמנם בסיום ההכשרה שלכם תוכלו להירשם כארכיטקטים, אך בפועל לא תוכלו לקבל רישיון בתחום. כדי לקבל רישיון תצטרכו להתמחות במשך שלוש שנים תחת אדריכל מומחה (עם ותק של עשור בתחום). ברגע שתקבלו את הרישיון תוכלו לפתוח משרד אדריכלות משלכם או להשתלב באחד ממשרדי האדריכלים ברחבי הארץ. כמו כן עם לימודי אדריכלות ניתן גם לעבוד כיועצים וכמתכננים בחברות בנייה וקבלנות או ברשויות מקומיות ומשרדי מהנדס העיר.

כמה שנים צריך ללמוד? על מנת לקבל תואר והסמכה רשמית בארכיטקטורה יש ללמוד 5 שנים אקדמיות בארץ (בארה"ב ובאירופה – 6 שנים).

מהם תנאי הקבלה? תנאי הקבלה משתנים ממוסד למוסד. לרוב יהיה רף קבלה של ממוצע בגרות מסוים או ממוצע בגרות בשילוב ציון פסיכומטרי. לאחר מכן יצטרכו המועמדים לעבור מבחני מיון והתאמה מחלקתיים הבודקים את כישורי ההתאמה וכן ראיון אישי הכולל הצגת עבודת בית לפי הנחיות מסוימות.

רוצים לשמוע עוד על עולם העיצוב? המרכז האקדמי ויצו חיפה מקיים מספר ימים פתוחים במהלך השנה בהם תוכלו לצפות בתערוכות פרויקטים של הבוגרים, להשתתף בפאנלים עם הסגל, להקשיב להרצאות עם ראשי המחלקות וליהנות מהנחה של 200 שקלים בעמדות הרישום. שווה להגיע ולפתוח את הראש.