הנדסה היא שם כולל למגוון רחב של תחומים, העוסקים ביישום המדע לצורכי האנושות. מקצועות ההנדסה מתבססים על עקרונות מדעיים ומתמטיים כדי לפתח וליצור פתרונות בתחומי חיים שונים. מהנדסים עוסקים בפיתוח, תכנון וייצור במגוון תחומים.

אם אתם עוסקים במקצועות ההנדסה הטכנולוגיים ומחפשים את האתגר הבא, אתם כנראה מחפשים ייעוץ לימודים או הכוונה תעסוקתית. בכתבה זו נציג בפניכם את מגוון האפשרויות להתפתחות ולהתקדמות מקצועית העומדות בפניכם, הן באמצעות לימודי תואר שני והן באמצעות קורסים מקצועיים ולימודי תעודה.

מסלולי לימודים לתואר שני בתחומי ההנדסה וטכנולוגיה

תואר שני בהנדסת מערכות מידע - הנדסת מערכות מידע היא תחום ההולך וצובר תאוצה בשנים האחרונות, בארץ ובעולם, ומהנדסי מערכות מידע הם בעלי תפקיד חשוב ומרכזי בחברות ובארגונים רבים. תואר שני בתחום יכשיר את בוגריו לתכנון, לפיתוח ולניהול של מערכות מידע והוא מתאים למי שלמדו תואר ראשות בהנדסת מערכות מידע או במדעי המחשב, אך גם למי שלמדו ועסקו בתחומי הנדסה או מדעים אחרים.

תואר שני בהנדסת חשמל - הנדסת חשמל היא תחום מבוקש ומתפתח העוסק בדרכי העברת אנרגיה ומידע. תואר שני בתחום יעמיק את הידע של בוגריו במגוון נושאים ויאפשר להם להשתלב במגוון תפקידים בתעשייה המתקדמת, בהייטק, במחקר, בפיתוח ועוד. תואר שני בהנדסת חשמל הוא לרוב רב תחומי ומאפשר לסטודנטים לבחור התמחויות ספציפיות בהם ירצו להתמקצע.

תואר שני במדעי המחשב - לימודי תואר שני במדעי המחשב מתאימים למי שעוסק במקצוע מתחום המחשבים וכן לבוגרי תואר ראשון במדעי המחשב או באחד מתחומי ההנדסה או המדעים המדויקים. תואר שני במדעי המחשב יעניק לבוגריו ידע מתקדם בתחומי החומרה, התוכנה והמתמטיקה, יעשיר את הידע שלהם, יעדכן אותם בהתפתחויות החדשות בתחום המחשבים ויאפשר השתלבות קלה יותר בתעשייה ובהייטק.

תואר שני בהנדסת מכונות - מהנדסי מכונות עוסקים במחקר, בפיתוח, בתכנון ובייצור של מערכות מכניות שונות. תואר שני בהנדסת מכונות יעשיר את הידע של בוגריו ויעניק יכולות מחקר וניתוח שיאפשרו להם להשתלב במגוון עבודות בתחום המחקר והפיתוח.

תואר שני בהנדסת תוכנה - מהנדסי תוכנה משתמשים בעקרונות מדעיים והנדסיים כדי לפתח מערכות תוכנה עבור חברות וארגונים שונים. לימודי תואר שני בהנדסת תוכנה יעניקו לסטודנטים ידע רחב ומעודכן בתחום וכן כלים ומיומנויות הדרושים לניהול, תכנון ותחזוקה של מחשבים ותוכנות, ויחשפו אותם למגמות החדשות ולהתפתחויות המתקדמות ביותר בעולם הנדסת התוכנה.

תואר שני בהנדסה אזרחית - הנדסת בניין עוסקת בכל הקשור לתכנון וניהול של פרויקטי בנייה. תואר שני בהנדסת בניין (או הנדסה אזרחית) יאפשר לסטדונטים להתמחות בתחומים ספציפיים של תחום הבנייה, יעניק להם ידע עיוני בנושאים - כמו יזום וניהול עסקי של פרויקטי בנייה, תשתיות ונדלן - לצד ניסיון מעשי ויביא את בוגריו לרמת מומחיות גבוה בתחום.

תואר שני בהנדסת ביוטכנולוגיה ומזון - הנדסת מזון משלבת ידע טכנולוגי וביולוגי ליצירת מזון ופיתוח טכנולוגיות וכלים בתחום המזון. תחום זה נמצא בהתפתחות מתמדת ולימודי תואר שני בו יעשירו ויעמיקו את הידע של המהנדסים בתחומי הביוטכנולוגיה והמזון ויפתחו בפניהם אפשרויות תעסוקה נוספות.

קורסים ולימודי תעודה

אבטחת מידע - אבטחת מידע היא נושא אסטרטגי חשוב לכל ארגון וחברה, לימודים בתחום זה מתאימים למי שעוסק בתחום המחשבים, ובעיקר מערכות מידע. קורסי אבטחת מידע מקנים ידע, מיומנויות וכלים שיאפשרו להגן על המידע ולשמור עליו נכון, מדויק ונגיש רק לגורמים המורשים, להגן על מערכות שונות ולבנות מערך אבטחה מותאם לארגון.

בדיקת תוכנה - קורסי בדיקת תוכנה, המוכרים גם כלימודי QA, מקנים ללומדים אותם ידע וכלים לתכנון ולביצוע בדיקות תוכנה, שהן שלב חשוב וקריטי בפיתוח של כל תוכנה ומוצר. הלימודים מכשירים בודקי תוכנה בעלי ידע רב בשיטות בדיקה מסורתיות ומתקדמות ומאפשר להם להשתלב בעבודה בתחום המחשבים ובחברות ההייטק.

ניהול רשתות - מנהל רשת מחשבים הוא האדם שאחראי על תפעול, גיבוי ואבטחת רשת המחשבים בארגון או בחברה. לימודי תעודה אלו אינם מצריכים בהכרח ידע מוקדם אך מהנדסים ואנשי מחשבים רבים בוחרים ללמוד תחום זה ולהרחיב את הידע שלהם. קורס ניהול רשתות מכשיר את בוגריו לאבחן תקלות ולטפל במערכות המחשבים וברשתות התקשורת בארגון באופן שוטף ויומיומי.

פיתוח תוכנה - פיתוח תוכנה הוא למעשה פיתוח מוצר, משלב המחקר והתכנון ועד השיווק, ומפתחי תוכנה הם אנשי מקצוע מבוקשים בכל תחום כמעט. קורס מפתחי תוכנה מלמד את יסודות התכנות ומקנה לבוגריו את הכלים והידע הנחוצים לעסוק בפיתוח ותכנון מערכות מידע, יישומים שונים ותוכנות.

פיתוח אפליקציות - פיתוח אפליקציות לסמארטפון ולמערכות הפעלה שונות הוא תחום מבוקש במיוחד. לימודי פיתוח אפליקציות מקנים, כלים ידע ומיומנויות רבים בנושאי פיתוח ואפיון חוויית משתמש, ומכשירים אנשי מקצוע מיומנים שיכולים להשתלב בקלות בשוק העבודה כמפתחי אפליקציות ותוכנות למגוון פלטפורמות.

יישום הגנת סייבר - הגנת סייבר היא תחום בעל חשיבות עליונה בכל ארגון העובד על שרתי אינטרנט ותקשורת. קורס מיישם הגנת סייבר מעניק ידע מקיף על סוגי התקפת הסייבר האפשריים וההגנה מפניהם, טכנולוגיות אבטחת מידע, תוכנות הגנה ועוד.

ניתוח מערכות מידע - מנתח מערכות מידע אחראי להבטיח את תקינות התוכנה, לוודא אופטימיזציה של הביצועים, ולגשר על הפער בין צורכי הארגון ליכולות המערכת. קורס ניתוח מערכות מידע מכשיר את בוגריו לעסוק בתפעול היומיומי של מערכות מידע, בתחזוקה, באפיון ובהטמעה שלהן בארגון באמצעות שימוש בכלים טכנולוגיים שונים.

בינה מלאכותית - אינטליגנציה מלאכותית באה להקל על חיינו וצוברת תאוצה רבה בשנים האחרונות, עם הטמעתה בתוכנות ובמחשבים רבים על מנת לאפשר להם לבצע פעולות מורכבות. קורס בינה מלאכותית יקנה לבוגריו ידע רב בתחום והכשרה מעשית לתכנון, לתפעול ולהטמעה של תוכנות בעלות בינה מלאכותית.

הנדסת רשתות - הנדסת רשתות היא תחום חשוב במיוחד בכל ארגון המחזיק רשת מחשבים פנימית הזקוקה לתחזוק שוטף. קורס מהנדסי רשתות יכשיר את בוגריו לתכנן, להקים ולתחזק רשתות תקשורת ויעניק להם את כל הידע והמיומנויות הנדרשים להשתלבות בעבודה בתחום.