המורה: איתי אברמוביץ'
גיל: 35
סטטוס:
נשוי פלוס 2
גר ב:
פתח תקווה
לימודיםבוגר תואר ראשון של בית הספר לתקשורת וקולנוע בסמינר הקיבוצים
קריירה: מנהל את מגמת מדיה ופרסום בתיכון אורט שפירא בכפר סבא, והקים את בית הפקות "גרסת הבמאי"
 

איך הגעת לתחום הקולנוע? מדובר בהגשמת חלום?
"הלכתי לקולנוע מגיל צעיר. במיוחד אהבתי לראות את הסרט סינמה פרדיסו בגיל 12 ותמיד היה ברור שזה הולך להיות הכיוון שלי בחיים. אני יכול לראות סרט אלף פעם ולחוות אותו עם מישהו אחר כל פעם מחדש. בתיכון למדתי במגמת קולנוע, ושם זה עוד יותר התפתח, השיא היה בתיכון, כשעשיתי סרט גמר והוא הוקרן באולם גדול, זה ריגש אותי מאוד, זו הייתה הגשמת פנטזיה. כבר אז הבנתי שברגע שאתה מצליח לגעת באנשים, זה מרגש לא פחות מההנאה מחווית העשייה. זה הולך איתי כל החיים".

למה החלטת דווקא על לימודי הוראה?
"אחרי הצבא טיילתי בעולם שנה וכשחזרתי החלטתי ללמוד קולנוע וטלוויזיה. חיפשתי מקום שאוכל להתבטא בו, לא אוניברסיטה גדולה, וחברה הביאה אותי לסמינר הקיבוצים. היא אמרה שיש שם מורים טובים ואנשים טובים. זאת מסגרת של ארבע שנות לימוד. האמת היא שלא הרבה הגיעו בשביל ההוראה גם אני לא. אני שאבתי השראה בעיקר מהמורים - גם מהמרצים בסמינר וגם מהמורה בתיכון שהיה אבן הדרך שלי. הם בעצם האנשים שמהם למדתי איך ללמד".

איתי אברמוביץ'
מנסה ליצור אווירה אחרת. אברמוביץ'

איזה כלים רכשת במהלך הלימודים?
"הלימודים היו לימודי קולנוע במובן הרחב: צילום, בימוי, תסריטאות והפקה. זו הייתה הכשרה בכל התחומים הבונים "קולנוע". גם בתור מורה אני סוג של כלבויניק – אני יודע ללמד גם צילום, וגם תסריטאות וגם עריכת וידיאו. חיפשתי עכשיו מורה שיעבוד איתי וזה מאוד קשה למצוא מישהו שיודע ללמד הכל כפי שאני מאמין שצריך. למדתי  במשך 4 שנים, וזאת הייתה חוויה אדירה. גיליתי חברים והכרתי גם את השותף שלי, ערן כהן. אחרי הלימודים הקמנו ביחד את חברת ההפקות שלנו "גרסת הבמאי", שזה היה החלום שלנו. בלימודים הייתי בדר"כ דמות מובילה וזו תכונה שנשארת איתי גם בתור מפיק סרטים. אתה חייב תמיד ליזום וליצור אף פעם לא לשבת ולחכות. בלימודים הייתי כותב תסריטים וכל שנה בחרו לעשות מזה סרט, וגם יצא לי לזכות בקרנות ותמיכה וזה עזר לי מאוד להתפתח. הגעתי למה שרציתי להגיע בזכות הלימודים".


ספר על רגע קשה שהיה לך במהלך הלימודים או העבודה
"אחרי שסיימתי את הלימודים הלכתי לעבוד בתחום. עבדתי שלוש שנים בתכנית "האח הגדול", הייתי מפיק ועוזר במאי בטלוויזיה החינוכית במשך שנה, הייתי מפיק באולפני הרצליה, ועשיתי עוד מלא הפקות, ובמקביל ערן ואני הקמנו את חברת ההפקות שלנו. בכל מקום היו לי שיאים אחרים, אבל החלטתי שאני צריך לייצר לעצמי איזו יתד, ובאותה תקופה השותף שלי לימד עריכת וידיאו בתיכון אז החלטתי לבדוק את התחום. החוויה הראשונית לא הייתה מוצלחת. עשיתי סטאז' בתיכון בהוד השרון ומצאתי את עצמי במקום מאוד לא נוח. ממקום של לנהל אנשים, שיש לי צוות של 50 או 100 איש, הרגשתי כאילו אני קצת מוריד מהרמה שלי. זו הפכה להיות חוויה מאוד לא נעימה. הרגשתי שאני אפילו קצת מתבייש בזה. הייתי בפסגת העולם בפריים טיים ועכשיו אני פה עם ילדים. לקח לי זמן לבנות לעצמי תדמית. בהתחלה לא הצלחתי להביע את עצמי ולא נתנו לי מקום למעוף".

איתי אברמוביץ'
" אני לומד דרך סיפורים של תלמידים פרופורציות על החיים"איתי אברמוביץ'

מה עשית כדי לשנות את זה?
"שמעתי שמחפשים מורה מעשי בתיכון אורט שפירא בכפר סבא, ומיד קיבלו אותי. הגעתי למגמה במצב לא הכי טוב, הלימודים לא היו ברמה מספיק טובה, לא השקיעו שם מספיק. אמרתי שאני רוצה לעשות את הדברים בדרך שלי. כבר בשנה השנייה עברתי לנהל את המגמה, מדובר בלימודי בגרות בהיקף של 10 יחידות לימוד, מעשי ועיוני. החלטתי לבנות הכל קצת אחרת, בדרך שלי. שמתי באמצע הכיתה שולחן ישיבות ו-20 מחשבי iMac, כדי לתת לתלמידים שלי תחושה שהם חלק מהתעשייה וככה אני מלמד. כיום יש לי קבוצות של עד 15 תלמידים בסביבת לימוד מאוד ברמה גבוהה, ואני שם כבר שנה שישית. המגמה שלי זכתה בפרסים בארץ וגם הגיעה לטלוויזיה עם קמפיין שעשינו לאגודה למלחמה בסרטן. במגמה אנחנו עושים פרסומות וקמפיינים לעמותות שצריכות עזרה. התלמידים שלי הם כמו חברת הפרסום של העמותה, הם עושים דברים עם ערך שהוא הרבה מעבר לרק לעשות תעודת בגרות".

איזה מין מורה אתה? 
"אני מחפש תהודה, אני רוצה לשבור שיאים ולהגיע להרבה אנשים. שהתלמידים שלי יגיעו למקומות גבוהים וגם יצליחו לעשות משהו ערכי, משהו שקרוב ללבם. חשוב לי להיות דמות משמעותית בעיני התלמידים שלי, אני נורא מתרגש מהם. מדי שנה אנחנו עושים אירוע גדול עם 300 מוזמנים. אני עולה לדבר בהתחלה ונורא מתרגש. אני אומר לתלמידים שלי שבסופו של דבר שבזכותם אני אוהב את המקצוע".

מה אתה הכי אוהב בללמד?
"זה ממלא אותי כמה שאני מקבל הרבה מהתלמידים. זה נותן לי הרבה רגש, אני מאוד מחובר אליהם. האמת היא שלפעמים יש לי יותר סבלנות אליהם מאשר לילדים שלי. אני לומד דרך סיפורים של תלמידים פרופורציות על החיים. יש לי ילד בן 6 וילד בן שנה, הפכתי להיות אבא כשהתחלתי ללמד וזה נתן לי נקודת מבט אחרת על ילדים. זו סגירת מעגל מבחינתי".

איתי אברמוביץ'
"אנחנו מחפשים אתגרים חדשים כל הזמן"

מה לדעתך הופך מורה למורה טוב, יש איזה סוד שתוכל לחלוק?
"יש לי יחסי אנוש טובים, אני יודע לעבוד עם תלמידים. אני מסתכל אליהם בגובה העיניים, אני לא מתנשא. בסופו של דבר אני חושב שהתלמידים שלי מקבלים ממני את הידע ברמה אקדמאית. אני מנסה ליצור אווירה אחרת בשיעורים, אני מראה להם דברים מלהיבים, חושף אותם לחומרים מעניינים ונותן להם כל הזמן לדבר לעומק, ליצור רפלקציה אישית אצלם דרך העבודות שלהם. אני מאמין מאוד במשוב דרך עבודה. בשיעור הראשון איתי במגמה הם צריכים לכתוב תסריט ולהציג אותו. אני זורק אותם ישר למים, ומדובר רק בתלמידי כיתה י'. אני משתמש בהרבה הומור וקורא אותם טוב ורוצה לחשוב מה הם רוצים לשמוע בזמן שאני מלמד".

איך הלימודים משתלבים עם בית ההפקות שלך?
"גם אני וגם השותף שלי מורים, כך שאני פעמיים בשבוע בבית ספר. אני יושב עם לקוח בישיבת קריאייטיב ופתאום תלמידים שואלים אם אני יכול להיכנס לחדר עריכה - הדברים מתערבבים. פתחנו את העסק במקביל ללימודים, אני המפיק הראשי של החברה והוא מנהל את הקריאייטיב והבימוי. אנחנו מחפשים אתגרים חדשים כל הזמן - מפיקים פרסומות, סרטי תדמית ואנימציה וגם מייצרים תוכן למרכזי מבקרים בארץ ובחו"ל, דברים שעושים לנו גאווה. אנחנו יוצרים רעיון מאפס, כותבים תסריט, והופכים את החזון של אנשים למציאות בסרטים שלנו. גם בבית הספר, כל עוד אני יכול להשפיע על ילדים, אני עושה את העבודה שלי".

מכללת סמינר הקיבוצים, המכללה המובילה לחינוך והוראה, מציעה מגוון רחב של תכניות לימוד לתואר ראשון, תואר שני, הסבה להוראה ולימודי תעודה.
03-6901200