רבות דובר על הדור הצעיר של היום, שעובר מעבודה לעבודה, מתפנק, משתעמם, לא מתחייב, לא יציב. אז איך בכל זאת אפשר בימינו להצליח לפתח קריירה טובה ויציבה בעולם המהיר והטכנולוגי של היום? איך להתחיל לסלול את הדרך לקריירה עוד בהיותכם סטודנטים? איך למצוא עבודה שמתאימה לכם, להתפתח בה, להתקדם ואפילו להישאר בה כמה שנים? אספנו עבורכם מספר טיפים שיעזרו לכם בדרך להצלחה:

להישאר עדכני בנוגע לתחום הלימודים שבחרתי

בעולם שמתפתח ומשתנה במהירות גבוהה, חייבים להישאר עדכניים. להכיר את הטכנולוגיות הכי מתקדמות, להיות מעודכנים ברשתות החברתיות שבאות והולכות, לדעת איפה להיות, איפה לחפש, איך להציע את עצמכם לעבודה שאתם מעוניינים בה, איך לבנות את קורות החיים בצורה שמושכת את העין ולא כרשימה כרונולוגית משעממת, לאיזה אירועים וכנסים כדאי להגיע ובאילו קבוצות פייסבוק קורים דברים מעניינים או כאלה שעשויים להיות רלוונטיים לתחום שלכם או לקריירה אותה אתם מעוניינים לבנות. לא משנה מה בחרתם ללמוד, הקיפו את עצמכם בידע רלוונטי תוך כדי התואר, אל תספקו רק במה שאומר המרצה בשיעור- חיקרו על הנושא, הכירו את התעשייה והישארו מעודכנים במה שקורה היום בתחום. אתם יכולים לקרוא כתבות ומאמרים בתחום בו אתם מעוניינים להתברג, להאזין לפודקאסטים, לצפות בהרצאות מחו"ל באינטרנט או ללכת פיזית לסדנאות והרצאות בתחום מחוץ לשעות הלימודים, ולעקוב אחרי אנשים מובילים בתחום ברשתות החברתיות - העיקר להישאר מחוברים ומעודכנים.

להיות חברותי וחברתי

בעבודה כמו באהבה, ההצלחות הכי טובות יכולות להגיע מפה לאוזן ודרך חברים ומכרים. ייתכן שעל התפקידים שהכי מתאימים לכם לא תשמעו מאתרי חיפוש עבודה או מחברות כח אדם, אלא דווקא ממכרים שלכם או מחבר שהתפנה בחברה שלו תפקיד מעניין. לכן, נסו ככל האפשר לשמור על קשרים עם אנשים בתחום בו אתם רוצים לעסוק, עם קולגות לשעבר ועם חברים מהלימודים או אפילו מרצים שלימדו אתכם. הצטרפו לקהילות וירטואליות בפייסבוק וגם לכאלה שנפגשות בחיים האמיתיים, הכירו אנשים מהתחום שלכם או מאזור המגורים שלכם וצרו קשרים עסקיים וחברתיים שיוכלו לקדם אתכם מקצועית ולתרום לכם גם בהמשך הדרך. בזמן הלימודים חשוב לא לשקוע במסך הלפ-טופ ולהקדיש את מלוא תשומת הלב רק בלמידה למבחנים. כדאי להסתכל ימינה ושמאלה, כדי להכיר את האנשים מסביב ולהשקיע זמן גם בפיתוח הקשרים. זיכרו שככל הנראה מי שלומדים אתכם היום כנראה יהיו הקולגות שלכם בתחום בעתיד. בנוסף, כדאי לנסות להתחבר לקהילה המקומית, להיפתח לאזורים חדשים ולאנשים חדשים, דומים או שונים מכם ולהינות מסביבה רב תחומית ורב תרבותית. רק כך תוכלו ליצור את הבסיס החברתי שיסייע לכם גם בחיים שאחרי התואר ובקריירה העתידית שלכם.

סטודנטים לומדים ביחד (אילוסטרציה: By Dafna A.meron, shutterstock)
סטודנטים לומדים ביחד | אילוסטרציה: By Dafna A.meron, shutterstock

לצאת מאזור הנוחות

כל מי שמכיר את ד"ר סוס יודע ש"אם יוצאים מגיעים למקומות נפלאים", וזה נכון גם לגבי לימודים ועבודה. צאו מאזור הנוחות שלכם, פיזית ונפשית. חשבו מחוץ לקופסה, שברו שיגרה, אתגרו את עצמכם, אזרו אומץ ותעוזה ועשו דברים חדשים כמו להירשם ללימודים לא קונבנציונליים, לגור במקומות מרוחקים, להתנסות בתחומים שמעולם לא העזתם או להתנדב ולהיות פעילים חברתית. המקצועות בשוק העבודה של היום משתנים בקצב מסחרר, כשחלקם נעלמים או מאבדים מיוקרתם ואחרים נולדים מחדש והופכים פופולריים, וזה בדיוק הזמן לצאת מהחשיבה המקובעת ולפתוח את הראש למגוון תחומים, במיוחד כשבוחרים מה ללמוד. האקדמית תל-חי היא דוגמה טובה ליציאה מאזור הנוחות, גם במובן הגאוגרפי אבל לא רק, אלא ממש כדרך חיים. לימודים בתל-חי הצפונית מציעים חיבור לטבע ולקהילה לצד שאיפה למצוינות, יצירתיות ולא מעט מאמץ, חוויית לימודים יוצאת דופן שמאפשרת צמיחה ומעודדת להצלחה ללא אגו בסביבה שמאפשרת חופש מחשבתי, פריצת גבולות מחשבתיים ומחקריים, יזמות, גמישות ומקוריות. השקט של הצפון מציע חיים בקצב קצת שונה ממה שרובנו מכירים, המלווה בנופים יפהפיים, מסלולי טיול, נחלים וטבע עשיר, ולצידם מחכים לסטודנטים חיי חברה תוססים ומגוון רחב של פעילויות העשרה ופנאי, ספורט, התנדבויות, פרויקטים חברתיים, חוגים, מסיבות, פסטיבלים, בילויים ואירועי תרבות. דווקא הניתוק, היציאה מאזור הנוחות וההתרחקות אל הצפון - לחיים בסביבה בתולית ומאפשרת, גורמת לסטודנטים להרגיש שהכל פתוח, להמציא את עצמם מחדש ולצאת מהלימודים עם הרבה מעבר לתואר.

לא להפסיק ללמוד

השכלה פורמלית זה חשוב, אבל גם תוך כדי התואר ואחריו חשוב להמשיך להיות סקרנים ולמצוא דרכים נוספות ללמוד משהו חדש בכל הזדמנות. בימים בהם ניתן למצוא כמעט הכל באינטרנט, אפשר ללמוד לא מעט תחומים לבד ואפילו בחינם, בין אם מדובר בתוכנות שונות ובניית אתרים, פרסום ושיווק דיגיטלי או למידת שפות חדשות. אתגרו את עצמכם והכניסו לעצמכם יותר עניין לחיים ולעבודה, עשו קורסים און-ליין, קראו ספרים ומדריכים בנושאים שמעניינים אתכם, הרחיבו את האופקים שלכם בעצמכם ואל תעמדו במקום. כך תוכלו לקדם את עצמכם, לצבור ניסיון, להעשיר את עצמכם ולהפוך לסטודנטים סקרנים יותר, עם ראש פתוח יותר ועם ידע נרחב יותר, מה שיוביל אתכם בהמשך להיות גם עובדים טובים יותר ומקצועיים יותר.

לא להתייאש

התחלתם לימודים "כי צריך" ולא הצלחתם להתחבר לנושאי הלימוד? נכשלתם במבחן חשוב? מישהו אחר קיבל את הבונוס החודשי בעבודה? לא קיבלתם את ההעלאה במשכורת שאתם חושבים שמגיעה לכם? לא משנה באילו עיכובים ואתגרים נתקלתם בהם בדרך, אל תתייאשו. אל תרימו ידיים כשמשהו לא מצליח. קומו חזקים יותר וחכמים יותר, הסיקו מסקנות על מנת לדעת איך להשתפר ומה כדאי לשמר וחשבו מסלול מחדש כדי להצליח טוב יותר בניסיון הבא.

מוכנים לצאת מאזור הנוחות? לחצו כאן כדי לשמוע עוד פרטים