מהי משרת הסטודנט המושלמת? אול השאלה שמעסיקה כל סטודנט שהחל ללמוד לאחרונה, וצריך למצוא דרך לממן את המחייה שלו, בלי לפגוע בלימודים.

משרת החלומות לכל סטודנט צריכה להכיל את השילוש הקדוש של הפרמטרים:

  1. גמישות - שתתאים למערכת שעות הלימודים שלכם, שתאפשר חופשות בתקופות מבחנים ושתאפשר לכם לאזן בין החיים הפרטיים, העומס בלימודים וגם כמובן הצורך בכסף מידי.
  2. שכר – חפשו עבודה מתגמלת שבה השכר השעתי גבוה יחסית. כך שגם אם תעבדו במשמרות, תוכלו לסגור את החודש.
  3. יציבות תעסוקתית לאורך זמן - כן, זה פרמטר חשוב, כי לא תרצו למצוא את עצמכם מחפשים עבודה כל כמה חודשים. בטח בתקופת הקורונה שבה המשק כולו סובל מחוסר יציבות.

מצאתם משרה כזאת? אתם אמורים להיות מאוד מרוצים מעצמכם - המציאות מלמדת שהן נדירות מאוד בשוק. מה גם שברוב המקרים אילוצי מערכת הלימודים ישאירו לכם אפשרות לעבודה במשרה חלקית; חוסר גמישות של מעסיקים רבים ללכת לקראת עובדים שהם סטודנטים, יהפכו את המשרה גם לזמנית; בנוסף, רוב המשרות המוצעות לסטודנטים הן משרות בשכר נמוך יחסית – שנמשיך?

ואם זה לא מספיק, בתקופת משבר הקורונה הקושי גדל אפילו יותר – תחום המסעדות ובתי קפה, למשל, הפך להיות לבלתי רלוונטי בתקופת הקורונה, ענף אותו מאיישים בעיקר סטודנטים. אבל אל ייאוש, בתקופת משבר כמו כעת, אפשר להסתפק בחלק מהקריטריונים של משרת סטודנט מושלמת, כדי להשיג לפחות את ההכנסה הנדרשת לכם למימון הלימודים, שכר הדירה, נסיעות ואולי גם יישאר לכם קצת כסף ופנאי לבלות בסוף השבוע.

איך מתאימים את המשרה ללימודים ועוד בזמן קורונה?

ב"דרושים IL" חקרו ומצאו שהמקצועות והתחומים המתאימים ביותר לפי שלושת הפרמטרים (גמישות, שכר, יציבות) והמבוקשים ביותר בקרב הסטודנטים הם: שירות לקוחות, שמירה/אבטחה, חינוך והדרכה, מלונאות ומסעדנות. גם בתחום האחרון יש משרות כבר כיום – אמנם לא במלצרות, אבל ההערכה היא שחלק גדול מהם יחזרו לתפקד כרגיל בקרוב.

בטבלה הבאה תוכלו לראות את דירוג המקצועות של מומחי "דרושים IL",  לפי הפרמטרים שהזכרנו, כאשר 1 הוא הציון הגבוה ביותר, ו-4 הוא הציון הנמוך ביותר:

 תחום גמישות הכנסה יציבות*
חינוך 1 3 3
שירות לקוחות 4 3 1
אבטחה 2 2 2
מסעדנות 2 1 3
מלונאות 3 4 4

 *נציין כי אנחנו נמצאים בתקופה לא ממש יציבה (בלשון המעטה), ולכן קשה יותר מתמיד לקבוע יציבות תעסוקתית. אך עם זאת, הפרמטרים נקבעו באופן אוניברסלי ובהנחה שהחיים ישובו למסלולם בקרוב.

מהממצאים עולה, שאין ספק שהתחום בו ניתן להרוויח הכי הרבה כסף הוא ענף המסעדנות, המאפשר גמישות גבוה יחסית, אך גם בימים כתיקונם קשה לשמור על יציבות בענף הזה. מנגד, שירות הלקוחות הוא התחום שבו ניתן ליהנות מיציבות גבוהה, אך ההכנסה לרוב תהיה מתגמלת פחות וכן יהיה קושי למצוא גמישות.

התחום שזכה בציון גבוה (2) באופן גורף בכל שלושת הפרמטרים הוא אבטחה – מקצוע פופולרי בקרב סטודנטים שמצליחים לשלב אותו עם הלימודים בשל הגמישות בשעות העבודה, ובעיקר מעניק פרנסה לא רעה לצד יציבות תעסוקתית.

אל המקום האחרון הגיע ענף המסעדנות והמלונאות, שם קשה לייצר יציבות לצד הכנסה לא גבוהה במיוחד, כאשר העובדים במקצוע העידו כי קיים קושי להתגמש למען הסטודנטים.