קורות חיים מקצועיים הם המפתח שלכם לחיפוש עבודה, ולכן הם אמורים להחמיא לכם ולהדגיש את מכלול הכישורים והמיומנויות שלכם. זכרו: כל מילימטר בקו"ח הוא נדל"ן בעל ערך!

אז מה כדאי להשאיר מחוץ לקורות החיים שלכם?

חוסר יציבות ו'קפיצות'

אנשי הגיוס מייחסים משמעות רבה לרמת היציבות וההתמדה של מועמדים במקום עבודתם. הם בוחנים האם יש 'קפיצות' רבות בין מקומות העבודה שציינתם וגם כמה זמן נשארתם בכל מקום. אם ציינתם מספר רב של מקומות עבודה או מעברים רבים המעידים על חוסר עקביות, אולי שווה לכם להתמקד באחרונים וברלוונטיים ביותר.

ניסיון תעסוקתי ומגילת אסתר

אין צורך לציין את הניסיון התעסוקתי שלכם לפני יותר מעשור. התמקדו בעשר השנים האחרונות, בעיקר בתחומים ובתפקידים הרלוונטיים למשרה בה אתם מעוניינים. ותרו על 'מגילות' ועל פירוט תפקידכם בזמן התיכון... הישארו ממוקדים ורלוונטיים.

כישורים 'רכים' וסיסמאות שחוקות

זה נחמד לציין שאתם בעלי יכולת ניהול ידע, טובים בתקשורת חברתית או חושבים מחוץ לקופסה, אבל זה גם שחוק וריק ממשמעות אם לא הוכחתם זאת. יותר רלוונטי וחשוב לציין את הכישורים המקצועיים והישירים שלכם, אלו שרלוונטיים לתפקיד שבו אתם מעוניינים ואתם יכולים להדגים אותם בעזרת דוגמות. זה יכול לבוא לביטוי בצמצום עלויות מרשים, באחוז רווח גבוה או במשא ומתן שהסתיים בתוצאות טובות במיוחד.

את השכלה התיכונית ושם המורה

פירוט ההשכלה שלכם אינו חייב לכלול את שם התיכון בו למדתם אם הנכם בעלי תואר אקדמי, יש להניח כי סיימתם תיכון אם הנכם בעלי תואר. מספיק לציין את שם המוסד והתואר (ואם סיימתם בהצטיינות או בממוצע גבוה גם מותר 'להשוויץ'). אל תלאו בפרטים מיותרים ולא רלוונטיים.

תמונת אילוסטרציה | למצולמים אין קשר לכתבה (אילוסטרציה: Shutterstock)
התמקדו בעשור התעסוקתי האחרון שלכם | אילוסטרציה: Shutterstock

את הכתובת המדויקת שלכם

סביר להניח שהדואר היחידי שהמעסיקים הפוטנציאלים ישלחו לכם יהיה דואר אלקטרוני, ולשם כך אין צורך לציין כתובת מדויקת של רחוב, מספר ותא דואר... במקום זאת ודאו שציינתם מספר נייד ואימייל מעודכנים ונכונים. אם אתם מגישים מועמדות למשרה בעיר מגוריכם או בסמוך אליה כדאי לציין את שם העיר בה אתם מתגוררים, אם מדובר בעיר מרוחקת ואתם עדיין מוכנים להגיע ולעבוד שם, אל תציינו את עיר מגוריכם על מנת שלפחות תעברו את הסינון הראשוני. אחרי כן כשיזמנו אתכם לראיון תוכלו להסביר ולהדגיש מדוע המרחק אינו מהווה בעיה מבחינתכם.

גופנים מסוגננים ותמונה מהים

המראה חשוב, אבל רמת הקריאות של קו"ח גם ולכן ותרו על גופנים מהודרים ומסוגננים ובחרו פונט מקצועי, ברור ונקי. כמו כן, למרות שצירוף תמונה לקורות החיים פופולרי יותר בחו"ל בארץ זה פחות נהוג, וטוב שכך כיון שכך נמנעים מראש מהסיכון לאפליה עפ"י מראה. אם מדובר במשרה בתחום אומנויות הבמה או התקשורת ו/או תלוית מראה או שסתם החלטתם שאתם רוצים לצרף תמונה, אז צרפו תמונה מכובדת ולא את זו מהים...

ז'רגון ספציפי וייחודי

שימוש במונחים ומילות מפתח בז'רגון המקצועי יעילים כאשר הם אוניברסליים ומוכרים בענף אליו הנכם משתייכים. עם זאת, מחפשי עבודה רבים עושים את הטעות הנפוצה ומשתמשים במונחים או בראשי תיבות ספציפיים מאוד לתחום עיסוקם הקודם, שאינם אוניברסליים ומוכרים בענף. ז'רגון מסוג זה יכול להיות מבלבל גם עבור מגייסים מיומנים. _OBJ

כתובת אימייל לא מקצועית או מיושנת

קורות החיים שלכם הם ההזדמנות הראשונה להציג את עצמכם בפני המעסיק כמקצוענים, וככאלו חשוב שגם כתובת האימייל ליצירת קשר שאתם מציינים תהיה כזו ולא משהו כמו: loverboy56@gmail.com

שורה תחתונה: אל תוותרו על קריאה אחרונה של קורות החיים שלכם, גם אם תיקנתם ושדרגתם אותם מספר פעמים. כדאי לקרוא אותם מתחילתם ועם סופם ולוודא שאין טעויות ולא חסר בהם משהו.