יש הטוענים שדמי האבטלה המובטחים עד יולי 2021 למובטלי הקורונה, מהווים גורם מעכב בחיפוש עבודה. רבים מהמובטלים, שמסתדרים איכשהו עם דמי האבטלה, מחכים ליום שאחרי הקורונה. מולם נמצאים אלה שמתייאשים מראש ואומרים: "המצב גרוע, אין טעם לחפש". בינתיים אלה וגם אלה נשחקים נפשית בבית ומאבדים מיומנות והזדמנויות. יש לציין, שמעסיקים מעדיפים מובטלים שחוזרים למעגל העבודה לאחר זמן סביר, מחקרים עולמיים מצאו כי לתקופות אבטלה קצרות אין השפעה על סיכויי המועמדים לעבודה, אך לתקופות אבטלה ארוכות יש השפעה שלילית על סיכויים אלה.

נכון, הקורונה כאן וביתר תוקף, אך לפחות בשוק העבודה הגל השני של הקורונה מזמן לנו הרבה יותר הזדמנויות עבודה, שכן רוב העסקים חזרו לפעול ולגייס עובדים. לדברי ליאת הדר שרביט, מנכ"לית פורטל "דרושים" מבית יד 2, החל מאוגוסט השוק הוא שוק של מועמדים: "בימים אלה מוצעות באתר כ-7,000 משרות, שלגביהן המעסיקים מתלוננים כי לא מגיעות אליהם מספיק 'קורות חיים'. יש מגזרים עם היצע גדול כמו הייטק שסובל ממחסור כרוני בכוח אדם, או מנגד בעלי מקצוע כמו חשמלאים ונגרים, מקצועות שבהם יש מעט מועמדים וקשה למעסיקים לגייס עובדים לתפקידים אלה," היא מציינת.

עוד היא אומרת, שאם בגל הראשון המצב היה של פי שניים מועמדים לעומת ביקושים של מעסיקים, בימים אלה המצב הוא של 25 אחוז יותר בקשות לעובדים - מאשר מועמדים שמחפשים עבודה. הדר שרביט אף מזהירה: "הממשלה מתקרבת למתווה של הורדת דמי האבטלה, לכן רצוי לא לחכות ולהיכנס למצב של מצוקה כלכלית, אלא לחפש עכשיו את מקום העבודה החדש שלי. כשיש עדיין את רצפת הביטחון של דמי האבטלה, אפשר לעשות בחירות טובות יותר".

ככה תמצאו עבודה בימים אלה

בסיוע מומחי פורטל "דרושים" גיבשנו כמה טיפים למציאת עבודה שתתאים לכם, גם בימי משבר הקורונה המתמשך:

 1. אל תחכו "עד יעבור הזעם", כלומר עד שהקורונה תיעלם, גם כי מסתבר שהיא לא תיעלם מהר כל כך, וגם, כפי שאמרה הדר שרביט – עדיף לחפש עבודה ממקום של ביטחון כלכלי כלשהו ולא ממצב של מצוקה כלכלית וייאוש שיפגעו בבחירות שלכם.
 2. הכינו לעצמכם רשימת תפקידים אותם אתם רוצים, אחר כך תרשמו תפקידים שאתם יכולים למלא. יש הבדל בין השניים - הרי יש לכם כישורים רבים שיכולים להתאים להזדמנויות עבודה בתקופה זו, לכן אל תתקבעו על התחום בו עסקתם. בימים אלה הביקוש הספציפי שלכם לא תמיד משתווה עם ההיצע. לכן מומלץ לפתוח את הראש, להיות גמישים ויצירתיים.
 3. אל תחשבו לטווח הרחוק: בימים אלה של משבר הקורונה, אתם זקוקים לעבודה, לפרנסה, ולכן אפשר לשים בינתיים בצד את ה"קריירה" שבניתם לפני המשבר. התאימו את עצמכם להצעות קיימות, שכן יכולות להתאים לכם ולשרת את הפרנסה והמשפחה. תוכלו לחזור לקריירה שבניתם לפני הקורונה כשהמשבר יסתיים, ואולי תמצאו שהתפקיד החדש דווקא מתאים לכם וממצה את יכולותיכם. מקסימום, תוכלו להוסיף כישורים חדשים לקורות החיים שלכם בעתיד.
  ומי יודע - אולי במהלך החל"ת/האבטלה הבנתם, למשל, שעבודה מהבית מתאימה לכם יותר? הנסיבות משנות שיקולי עבר.
 4. הכשרה מקצועית: גם אם התפשרתם על משרה, העדיפו מקומות עבודה שמציעים הכשרה מקצועית לתפקיד שנראה לכם מעניין. אם בימים כתיקונם המעסיקים לוקחים פחות סיכונים ומחפשים עובדים בעלי ניסיון בתחום ספציפי, הרי שכיום מעסיקים רבים נמצאים במחסור בעובדים, הם מוכנים לקלוט עובדים עם נתונים בסיסיים טובים ולהעניק להם הכשרה מקצועית לתפקידים הלא מאוישים אצלם.
 5. העדיפו איכות על כמות: גם אם אתם להוטים למצוא עבודה, אל תשלחו קורות חיים לכל משרה שאתם חושבים שתתאימו לה. התעכבו לבחון אותה כדי לוודא שהיא אכן מתאימה לכם, הן מבחינת דרישות התפקיד והן מבחינת הרצון והמשיכה שלכם לתפקיד המוצע.
 6. השקיעו בקשרים קיימים והוסיפו חדשים. נצלו את הזמן הפנוי שנוצר לכם כשאתם מחוץ למעגל העבודה, כדי ליצור קשרים חדשים ולהחיות ישנים. יש סיכוי ששם תמצאו את המשרה הבאה שלכם.
 7. התאימו את אופן הפנייה שלכם למעסיקים לעולם ביקוש העבודה החדש והדיגיטלי, שהקורונה האיצה מאוד את התפתחותו. בעידן ה"זום" והווידאו, עדיף להקליט וידאו קצר, שבו אתם מציגים את עצמכם ומנמקים למה אתם מתאימים לתפקיד. מעסיקים רבים, בוודאי בחברות גדולות, יעריכו את המועמדות שלכם יותר. הקפידו להיות בטוחים וממוקדים בהצגת הערך שלכם, אולי אפילו נרגשים – זה יראה לממיינים שאתם להוטים לתפקיד.
 8. הזמן הפנוי הוא גם הזדמנות להתפתחות אישית ומקצועית: הרשת מציעה מגוון קורסים והרצאות מקצועיות חינם. בנוסף, יש בפייסבוק קבוצות מקצועיות במגוון תחומים ועיסוקים ומאוד כדאי להתחבר אליהן, בעזרתן תוכלו לנצל את הזמן הפנוי ללמידה מקצועית ולהתחדשות, ויש שם מדי פעם גם הצעות עבודה שיכולות להיות מאוד אטרקטיביות.
 9. היו גמישים בתנאי העבודה. מעסיקים רבים נפגעו כלכלית במשבר הקורונה, ולא יוכלו תמיד לעמוד בדרישות השכר שלכם. שקלו את האפשרות לוותר מעט בהתחלה, אך דאגו לעגן בחוזה שביניכם לבין המעסיק עדכון שכר עתידי. גם דרישות לשעות מופחתות או סירוב להתחיל בעבודה בתאריך מסוים, יכול להתקבל בעין לא יפה אצל מעסיקים.
 10. היו סבלניים וזמינים. שלחתם קורות חיים למעסיק? חכו כמה ימים בסבלנות. אל תרימו יום למחרת טלפון או תשלחו אי מייל עם דרישה לקבלת תשובה. אגרסיביות או תלותיות יתר, אינן מתאימות למעסיקים רבים שעסוקים בימים אלה במשבר כלכלי ומעדיפים עובדים גמישים ועצמאיים. מצד שני, היו זמינים ככל האפשר; השיבו גם לטלפונים לא מזוהים, בדקו את המייל כמה פעמים ביום וחיזרו אל הפונים במהירות האפשרית.

 והכי חשוב: שיהיה בהצלחה.