נתוני משרד התעסוקה מראים עדיין על שיעור של כ-20% מובטלים, רובם בחל"ת כשחלק גדול מהם מעיד כי עושה זאת מבחירה ומעדיף לקבל את המענקים המובטחים עד יוני 2021, לעבוד בעבודות זמניות לתוספת הכנסה ולא לחזור לעבודה מסודרת.

נכון, את תקופת החל"ת היה ראוי לנצל כדי לחשב מסלול מחדש, לבחור כיוון אחר – זו ההזדמנות הנדירה שיצר החל"ת כתקופה כפויה ארוכה בבית. אבל עכשיו הגענו בדיוק לנקודה שבה כדאי להתחיל להתעורר ולמצוא עבודה בקרוב – לפני שיהיה מאוחר מדי.

ביקושים גדולים ממעסיקים

לדברי ליאת הדר שרביט, מנכ"לית דרושים IL, על פי נתוני האתר שוק המעסיקים נמצא כעת ב- 110% ביקוש לעובדים, לעומת אותה תקופה אשתקד, ואילו שוק מחפשי העבודה נמצא ב-90% בהשוואה לשנה שעבר. "השוק היום הפוך: יש הרבה יותר הצעות לעבודה מאשר ביקושים מצד עובדים", אומרת הדר שרביט. לדבריה "הגעת החיסונים נגד קורונה למדינת ישראל הצפויה בקרוב, טורפת את הקלפים. המהלך ייצור שגרה חדשה וצריך כבר עכשיו להסתכל כמה צעדים קדימה, אם רוצים לחזור לשוק העבודה".

כשיש הרבה יותר מעסיקים שמחפשים עובדים מאשר עובדים שמחפשים עבודה, זה אומר שיש יותר מעסיקים שמתמודדים על כל עובד, כך שהסיכוי להתקבל לעבודה גדול יותר, ואולי אף ילכו לקראתכם בשכר ובתנאי ההעסקה. לכן הגענו לנקודה האידיאלית לחפש עבודה.

רשימה שחורה?

לעובדה שאתם לא עובדים תקופה ארוכה יש גם השלכות על הרושם שתעשו על המעסיק הבא שלכם; "חור של חוסר תעסוקה ממרץ-אפריל 2020 ועד יוני 2020 בקורות החיים, יכול להביא לשאלות למעסיק הבא בראיון העבודה", מסבירה הדר שרביט. "הם ישאלו - למה בחרת להישאר בבית ולא לצאת לעבודה? זה עלול להתפרש שאתם עובדם לא חרוצים וללא מוסר עבודה. לכן אתם עלולים למצוא את עצמכם בעדיפות נמוכה יותר מכאלו שכן עבדו בתקופה הזאת".

 >>לכל המשרות בדרושים IL  

לדברי מנכ"לית דרושים IL, כבר היום שומעים ממנהלי משאבי אנוש בחברות שונות, שהם חוששים לגייס אנשים שהיו זמן ארוך מדי בחל"ת: "הם מתויגים כמי שמנצלים הזדמנויות לא חיוביות למעסיקים, ולכן נוצרה כבר מעין רשימה שחורה של כאלה שלא רוצים לחזור לעבודה," היא מספרת.

שימו לב גם לזה - אחת ההשלכות לכך שאינכם עובדים היא פגיעה ברצף הביטוחי והפנסיוני שלכם; חלקכם אולי משלם מכיסו את הפרמיות כדי לא לפגוע בחיסכון הפנסיוני, אבל אז מדובר בהוצאה לא קטנה של כסף מהכיס בתקופה שבה אין הכנסה. אם הייתם עובדים, המעסיק היה מממן את רוב ההפרשות האלו עבורכם.

הפקק של יוני

סיבה נוספת מדוע כדאי לחפש עבודה עכשיו ולא לחכות, טמונה בעבודה שכולנו בסופו של דבר נמצאים באותה הסירה. עם סיום תקופת המענקים ביוני 2021 (נכון להיום), עתידים להיפלט לשוק העבודה מאות אלפי מבקשי עבודה שיתחרו על אותו נתח משרות, מה שיגרום להיפוך המגמה: הכוח, שכעת נמצא בידיים של מחפשי העבודה, יעבור למעסיקים שיוכלו לברור יותר.

עם אלפי מועמדים על כל משרה, הסיכוי להתקבל לעבודה טובה יורד משמעותית, ובנוסף אתם נשארים עם פחות כוח מיקוח במשא ומתן. "עם הגעת החיסונים, זה עשוי לקרות אפילו עוד קודם, כבר אחרי פסח," מדגישה מנכ"לית דרושים IL, " לכן זה הזמן לחפש – לנצל שוק עם ביקוש גבוה לעובדים, לפני ההתנפלות ההמונית על מקומות העבודה שתיעשה בבת אחת. כמו כן, מי שייכנס לעבודה בשכר נמוך ממה שקיבל בעבר, יזכה למענק נוסף של 2,000 שקל במשך ארבעה חודשים, שכדאי לנצל אותו," היא מסכמת.