שר האוצר, ישראל כ"ץ, משנה היום (שלישי) את עמדתו ומוציא את הצעירים הרווקים ממתווה הגמילה מחל"ת. ל-N12 נודע כי כ"ץ החליט באופן סופי שאחרי תום המתווה הנוכחי, בסוף חודש יוני, לא יינתנו יותר דמי אבטלה לצעירים רווקים עד גיל 28. בתוך כך משרד האוצר פרסם את המתווה המלא לקבלת דמי האבטלה, שפורסם לראשונה ב-N12, ואשר יובא לאישור הכנסת.

על פי המתווה החדש, ההארכה הדיפרנציאלית של הזכאות לדמי אבטלה תתבצע כך שלכל מובטל יתווספו מחצית מימי הזכאות המקוריים שנוצלו על ידו בתקופת הקורונה, ממרץ 2020 ועד סוף יוני 2021, למעט מובטלים מתחת לגיל 28 ללא ילדים, וזאת עד לסוף שנת 2021. הזכאות תינתן הן למובטלים אשר טרם השתלבו לאחר יוני 2021 והן למובטלים שכבר השתלבו בשוק העבודה וייפלטו בעתיד.

אייטמים נוספים בנושא החל"ת:

הצעירים שהולכים לים מול המובטלים שבאמת זקוקים לסיוע

זוג ההייטקיסטים שמחפשים עבודה כבר שנה

שינוי משמעותי נוסף במתווה החדש נוגע לתנאי הזכאות לדמי אבטלה. טרום משבר הקורונה אדם היה זכאי לדמי אבטלה בתנאי שעבד 12 חודשים מתוך 18 החודשים האחרונים. בזמן הקורונה בוצעה הקלה והוחלט כי ניתן יהיה לצבור 6 חודשים מתוך 18. בשלב היציאה המדורגת, כלומר מתחילת יולי, כדי להיות זכאי לדמי אבטלה די יהיה ב-9 חודשים במקום 18, וזאת עד לסוף שנת 2021.

מלבד נקודה זו, הזכאות לדמי האבטלה בזמן החל"ת תשוב להיות על פי התנאים טרום הקורונה. מעתה, כדי שעובד יהיה זכאי לדמי אבטלה בזמן הוצאתו לחל"ת, הוא יידרש לעמוד בתנאים הבאים: החל"ת הוא ביוזמת המעסיק, לתקופה של 30 ימים רצופים לפחות; העובד המתין את מכסת ימי החופשה הצבורה לו והוא עומד בתנאים המזכים בדמי אבטלה על פי חוק הביטוח הלאומי.

שינויים נוספים במתווה האבטלה

הצעדים המרכזיים שנכללים במתווה המוצע מלבד הארכת הזכאות לדמי האבטלה הם:

  1. הארכת מענק ההסתגלות לבני 67 ומעלה
  2. המשך תשלום כפל הקצבאות עד סוף 2021
  3. הארכת האפשרות למימוש המענק למובטלים ותיקים שיחזרו לעבודה עד סוף יוני 2021
  4. מתן מענק למעסיקים שיקלטו מובטלים ותיקים
  5. ביטול ההפחתה בגובה 30% מדמי אבטלה למובטלים הלומדים בהכשרות מקצועיות

בנוסף המתווה מציע תמרוץ לעובד - הארכת מענק חזרה לעבודה דרך הביטוח הלאומי: הארכת הזכאות לקבלת מענק לשכירים שישובו למעגל התעסוקה, בשכר נמוך מכפי שהשתכרו קודם לכן, עד 31 ביוני 2021. המענק יינתן במשך 4 חודשים.

תמרוץ למעסיק - יינתן מענק למעסיקים שיקלטו אנשים שהיו מחוץ לשוק התעסוקה תקופה ארוכה. בשיתוף עם זרוע העבודה הוחלט כי מעסיק שיקלוט עובד אשר שהה מחוץ לעבודה פרק זמן ממושך יהיה זכאי למענק בשווי 20% מהשכר ברוטו, עד לתקרת שכר של 10.5 אלף שקלים. המענק יינתן למעסיק בגין עובדים חדשים שייקלטו ויועסקו במשך 5 חודשים.

אנשים מבלים מרחובות תל אביב (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
צעירים רווקים ללא ילדים לא יקבלו דמי אבטלה | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

שר האוצר, ישראל כ"ץ: "התוכנית תסייע לנו לתמוך בשוק התעסוקה המתאושש ולעודד חזרת עובדים נוספים למעגל העבודה, ובמקביל לתת ודאות בתקופת הביניים למי שעדיין סופגים את נזקי המשבר. נמשיך לפעול עד חזרת המשק הישראלי למסלול של צמיחה".

מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר: "נתוני הלמ"ס הוכיחו מה שטענו במשך כל הדרך - מי שאיבד את פרנסתו בתקופת משבר הקורונה משווע לחזור לעבודה. עם זאת, המשכנו וטענו כי יש לשים דגש על אוכלוסיות בגילי 35 ומעלה שמתקשות למצוא עבודה, וברור כי לא ניתן להשאיר אותן ללא מענה".

הביקורת ששינתה את ההחלטה

בשבוע שעבר פורסם כי במסגרת המודל שמקדם שר האוצר, מי שנמצא בחל"ת או מובטל ימשיך לקבל דמי אבטלה גם אחרי 1 ביולי. שיעור דמי האבטלה ישתנה בהתאם לגילו ולמצבו המשפחתי של המובטל, אך בתוכנית המקורית המשך דמי האטלה עצמם היה גורף ולא תלוי בגיל. כך, למשל, גם בני 25 ללא ילדים היו אמורים להיות זכאים לתשלום של עוד 25 ימי אבטלה.

מיד עם פרסום המתווה, מעסיקים במשק הביעו זעם על המדיניות שמקדם השר. גורם שנכח באחד הדיונים בנושא, בין ראשי המגזר העסקי לאנשי האוצר, סיפר ל-N12 כי "ראשי הארגונים הטיחו בגורמים המקצועיים שזוהי החלטה פוליטית, ללא שום היגיון כלכלי".

 

כעת מפורסם למעשה שכ"ץ נשמע לביקורות נגדו והחליט להפוך את ההחלטה המקורית. עם זאת, יש לציין כי כל מתווה שימשיך את דמי האבטלה לאחר חודש יוני יצטרך לעבור את אישור הכנסת. לא בטוח ששר האוצר כ"ץ יצליח לעשות זאת בזמן - בין אם משום שתקום ממשלה חדשה בשבוע הקרוב, ובין אם בשל העובדה שתום המתווה הנוכחי, ב-30 ביוני, מתקרב בצעדי ענק.

"אנחנו מברכים על ההחלטה המאוחרת מדי של ממשלת ישראל שלא להאריך את דמי האבטלה לצעירים", מסר יו"ר התאגדות רשתות המסחר, האופנה וההסעדה, שחר תורג'מן, בתגובה להחלטת שר האוצר. "החל"ת לצעירים היה צריך להסתיים כבר ב-21 בפברואר והממשלה בזבזה מיליארדי שקלים לשווא. אנחנו בטוחים שב-1 ביולי, עם תום תשלומי דמי האבטלה, הצעירים יחזרו בהמוניהם לעבודה. מומלץ להם שלא להמתין, כי על כל מקום עבודה יהיו שלושה קופצים".