מקובל לחשוב שמגזר ההייטק צלח היטב את משבר הקורונה, בזמן שענפים אחרים קרסו. אלא שגם בהייטק, לצד המשכורות הגבוהות והבונוסים השמנים, יש מי שמרגישים על בשרם עד היום את נזקי המשבר הכלכלי. דינה דיוויס ויובל בדש, זוג הייטקיסטים בני 39 פלוס 4 ילדים, מחפשים עבודה כבר שנה וחצי - בינתיים ללא הצלחה.

דינה ויובל סיימו את משרותיהם הקודמות זמן קצר לפני פרוץ המגפה. יובל עבד כמתכנת פרונט-אנד בכיר בחברת סמארטביד בתפקידו האחרון. עוד קודם לכן, ליובל הוצע רילוקיישן לפולין, אך לאחר לבטים הוא ויתר על ההצעה. יובל עזב את עבודתו בנובמבר 2019. חודש לאחר מכן גם דינה סיימה את תפקידה כמנהלת פרויקטים בחברת לדברוקס, שסגרה את הסניף הישראלי שלה.

"לא דאגנו, חשבנו שנמצא עבודות חדשות והכול יהיה בסדר", מספרת דינה, "נסענו לארצות הברית לחודש, חזרנו בינואר 2020 והתחלנו לחפש משרות. ואז במרץ הכול נעצר בגלל הקורונה".

דינה דיוויס ויובל בדש, זוג הייטקיסטים מחפשים עבודה
דינה ויובל: "לא דאגנו, חשבנו שנמצא עבודה חדשה"

התזמון הבעייתי שבו יובל ודינה איבדו את מקומות העבודה שלהם הכה בהם פעמיים. פעם אחת בגלל הקושי למצוא עבודה חדשה בהייטק לקראת גיל 40 בזמן משבר כלכלי; ופעם שנייה, בגלל שיובל נפל בין כיסאות הביורוקרטיה של המדינה.

"אני מקבלת דמי אבטלה, אבל בעלי לא קיבל אפילו שקל מהמדינה", מסבירה דינה, "כי כשהחברה שלו נסגרה היה לו שם ותק של 11 חודשים - ולא 12 חודשים כמו שהמדינה קבעה. אחר כך בממשלה הורידו את הרף ל-6 חודשי ותק, אבל אמרו לו שזה כבר מאוחר מדי והוא לא זכאי לכלום. גם הבטחת הכנסה לא נתנו לו, כי אמרו שדמי האבטלה שלי גבוהים מדי".

ריאיון עבודה אחרי שמונה שעות בקפה

לדבריו של יובל, "זה אבסורד שצעירים שעבדו כמה חודשים בכל החיים שלהם מקבלים אבטלה עד סוף יוני, ואני, שעבדתי 10 שנים בהייטק, לא מקבל כלום. נתתי הכול למדינה, עד היום אני עושה מילואים ותמיד משלם מיסים בזמן. אבל כאן נתקלתי בחומה של בירוקרטיה ואין עם מי לדבר".

יובל בדש עם הילדים
יובל עם הילדים. "קשה להתרכז בראיון בזום עם ארבעה ילדים בבית"

יובל, שהתרגל להרוויח סכומים יפים כמתכנת, התחיל לעבוד בחודשים האחרונים כבריסטה, ברגע שבתי הקפה נפתחו. במקביל, הוא מקדיש זמן רב במאמצים למצוא את דרכו חזרה להייטק. "עשיתי לפחות 100 ראיונות עבודה ואני לא מגזים", הוא מספר.

"התראיינתי בגוגל, באיביי, בסטארטאפים", אומר יובל, "נותנים לך מטלות הביתה שצריך לעבוד עליהן במשך שעות, ואני אחרי יום עבודה קשה בקפה, שמונה שעות על הרגליים שבהן צריך לחייך כל הזמן ולהיות אדיב. אין לי בעיה עם זה שלפעמים אני צריך לנקות ולשטוף כלים, כי אני רוצה לכלכל את הילדים שלי וזה מה שחשוב, אבל מנטלית היה לי מאוד קשה להתפקס בראיונות עבודה בזום עם ארבעה ילדים בבית. אישתי הייתה צריכה לנסוע היום שלוש שעות באוטו עם הילדים, כדי שאני אוכל לשבת לריאיון טכני מאוד מורכב, חצי שעה אחרי שחזרתי מהעבודה. זה כמעט בלתי אפשרי".

דינה מוסיפה שכבר שנים היא חולמת לעבוד בגוגל ושולחת לשם קורות חיים. דינה היא מנהלת פרויקטים עם ניסיון עשיר בניהול כנסים בין-לאומיים וכן בשיווק בהייטק.

יש לכם עבודה להציע לדינה או יובל? שלחו להם מייל לכתובת dinagdavis@gmail.com

גם אתם מעל גיל 40 ומחפשים עבודה? רוצים שנפרסם את סיפורכם? שלחו לנו מייל לכתובת orend@ch2news.tv