אם יש בכם את תחושת השליחות להקנות ידע לאחרים, לחנך לעצב ולהשפיע על דור העתיד, זהו התואר בשבילכם. לימודי חינוך והוראה נועדו להכשיר מורים במגוון תחומים, על ידי הקניית ידע ולימוד שיטות הוראה. לרוב תואר בחינוך יהיה משולב עם לימודים לצורך קבלת תעודת הוראה, המאפשרת לעבוד כמורים בפועל - במהלך התואר או מיד אחריו.

העוסקים בחינוך צריכים להיות בעלי בטחון בדיבור מול קהל, להחזיק בידע רב, להיות בעלי יכולות תקשורת טובות עם ילדים ובני נוער, ערכי סבלנות ויכולת הקשבה. המחנכים צריכים להיות מעורים בכל הקשור לטכנולוגיות למידה מתקדמות. מורים יכולים להתחיל וללמד בבית ספר יסודי או תיכון, להתקדם להיות מחנכי כיתה ובהמשך גם לתפקידי ניהול בתי ספר או לעבור לתפקידי מטה או פיקוח במשרד החינוך.

מה לומדים?

סטודנטים שיבחרו ללמוד חינוך יקבלו במהלך התואר הראשון את ההכשרה הנחוצה כדי לעבוד כאנשי חינוך בעתיד, ירכשו בעצמם ידע התואם את התחום בו הם מעוניינים לעסוק וכן יסגלו לעצמם כלים מעשיים שיאפשר להם להקנות בעתיד לתלמידים שלהם ידע נרחב, בהתאם למסלול שבחרו. בנוסף, המורים לעתיד ילמדו לרוב קורסים באוריינות ובפסיכולוגיה וכן ביישומי מחשב, וירכשו מיומנויות כמו פיתוח תכניות לימוד והערכת הישגי תלמידים.

מסלולי לימוד עיקריים:

הלומדים חינוך יוכלו לבחור להתמקצע בתחום ספציפי, כמו למשל חינוך מיוחד, חינוך לגיל הרך, חינוך לבתי ספר יסודיים, חינוך גופני, חינוך מוסיקלי, ייעוץ חינוכי, פסיכולוגיה חינוכית, טכנולוגיה בחינוך, מערכות למידה ועוד. מוסדות לימוד רבים מאפשרים לימודי חינוך בשילוב תחום לימודים נוסף, בעיקר מתחומי מדעי החברה והרוח, כמו למשל פסיכולוגיה וחינוך, ניהול וחינוך או מדעי המדינה וחינוך. בנוסף בוגרים רבים של תארים בתחומי החברה והרוח מבצעים בהמשך השלמה לתעודת הוראה ועוסקים בחינוך גם כן. אם אתם עדיין לא בטוחים שחינוך הוא התחום בשבילכם, אתם יכולים להיעזר בהכוונה תעסוקתית או ב-Leap, כלי חכם לאבחון חינמי שיעזור לכם למצאו את המסלול המתאים לכם ביותר.

תנאי קבלה:

תנאי הקבלה כמובן משתנים ממוסד לימודים אחד לאחר, וככלל נוקשים יותר באוניברסיטאות מאשר במכללות. לרוב המועמדים נדרשים לממוצע 80 ומעלה בתעודת הבגרות, לציון פסיכומטרי העולה על 550, וכן לפטור מאנגלית המתקבל בפסיכומטרי, במבחן אמי"ר או במהלך שנת הלימודים הראשונה. ישנם גם מסלולים שמאפשרים קבלה על סמך ממוצע בגרויות בלבד.

איפה עובדים? 

תואר בחינוך והוראה יאפשר לבוגריו להשתלב במגוון מוסדות חינוך פורמליים ובלתי פורמליים, ציבורים ופרטיים, בהתאם לתחום ההתמחות. מעבר לעבודות הוראה יוכלו בוגרי תארים בחינוך לעבוד גם כיועצים חינוכיים, מאבחני לקויות למידה, פסיכולוגים חינוכיים ועוד - הכל בהתאם למסלול הלימודים וההכשרה שעברו. הביקוש למורים ואנשי חינוך קיים תמיד ואף הולך גובר עם השנים.

שכר צפוי:

שכרם ההתחלתי של מורים ואנשי חינוך נע בממוצע סביב שכר המינימום (5,300 ש"ח) בהתאם לתחום ההתמחות הספציפי ולהיקף המשרה, ויכול להגיע עם שנות הוותק לכ-10,000 שקלים בבמוצע. 

*נתוני השכר המוצגים מבוססים על מחקרים שונים, אולם ישנם משתנים נוספים רבים שמשפיעים על שכר העובד. הנתונים המוצגים מאפשרים הערכה גסה בלבד לנתוני השכר בכל תחום. הנתונים והמידע נבדקו ונתקבלו מחברת TACK אסטרטגיות צמיחה.