מסכה לפנים. פנים של בחורה עם מלפפונים על העיניים (צילום: jupiter images)
מלפפון - להרגעת האישון | צילום: jupiter images

מי מאתנו לא מרגיש את זה? בזמן ישיבה ממושכת מול מסך מחשב, טלוויזיה או מול חומר הקריאה, העיניים מתחילות למחות על השימוש המופרז בהן. לפעמים הן ממש נוקטות בעיצומים ומתחילות לספק תמונה מטושטשת של המציאות בלוויית כאב, דמעות וכו'. התופעה כשלעצמה אמנם מטרידה ותו לא, אבל היא מעידה על שימוש לא נכון במכשיר יקר הערך הזה - העין שלכם - שלאורך זמן עלול לפגום בו באמת.

מעבר לכך, עיניים מאומצות הן המקור הנסתר ללא מעט כאבי ראש וצוואר, שזו כבר טרדה משמעותית יותר, ללא ספק. גם הגוף מתעייף כשהעיניים מתעייפות, ואם תדאגו להן יותר תוכלו ללמוד יותר, לעבוד יותר, ולבהות יותר בסדרה האהובה לכם.

אז מה עושים?

קודם כל, מנסים להימנע מניצול ושימוש יתר של העיניים. מעבר לכך:

א. מגדילים את תצוגת המסך שלכם, אם אפשר.

ב. דואגים לתאורה מספקת ולשתייה מספקת של מים - העיניים צריכות להישאר לחלוחיות.

ג. מעסים את תנוכי האוזניים – לפי שיטת האוריקולותרפיה, בה הגוף כולו מיוצג באפרכסת האוזן, אזור העין ממוקם במרכז התנוך.

ד. אחת ל5-10 דקות עוצמים את העיניים בחוזקה, מרפים, מכווצים שוב את העפעפיים בחוזקה ושוב מרפים, במשך מספר פעמים רצופות. אפשר לחילופין לסובב את גלגלי העיניים כמה פעמים לכל כיוון כשהעיניים עצומות. לאחר מכן משפשפים בחוזקה את הידיים עד שנוצר בהן חום, ומניחים יד על העיניים העצומות, לספיגת החום פנימה.

ה. מדי פעם מרפים את העיניים, מתנתקים ממוקד הקריאה/צפייה/בהייה ומביטים ברכות בנקודה מרוחקת כלשהי. פעולה זו מרפה את מנגנוני העין.

ו. גם לשטיפת הפנים במים קרים יש השפעה גם על צינון העיניים.

ז. אם רוצים לעשות לעיניים טיפול עשרת אלפים קליל, אפשר להניח תיונים חמימים (רצוי של תה קמומיל/בבונג) על העיניים (ולהיזהר מכוויות) או, לחלופין, פרוסות קרות של מלפפון. תענוג.

לא מצליחים להתרכז בעבודה? כמה סיבובי ראש והמוח שלכם כמו חדש. ריסטרט במשרד