מייבש שיער (צילום: jupiter images)
להחליק את הכאב החוצה - זה אפשרי | צילום: jupiter images

צוואר תפוס או כאב גב הן צרות שפוקדות את כולנו מדי פעם. ובכן, מטפלים מודרניים ברפואה אוריינטלית, ממליצים בחום על מייבש השיער כמכשיר טיפולי לכאבי שרירים שכאלה.

הטיפול בחום מקובל מאוד ברפואה הסינית. השימוש המסורתי – והמוכר יותר בחוג המקצועי – הוא של הבערת צמחי מרפא מיוחדים בתהליך המכונה מוקסיבציה (Moxibustion), פרוצדורה מורכבת יחסית שלרוב מבוצעת על ידי מטפל מוסמך. והנה עולה ההצעה המקורית לחמם את האזורים הללו באמצעות מייבש השיער.
לעומת שימוש בבקבוק חם, שהוא עוד אמצעי ביתי ועצמי לחימום והפגת כאבים, מפזר השיער יוצר גם אפקט של המרצה והנעה בגלל זרם האוויר החם הפוגע בשטח הגוף הכואב.

למה זה מתאים:
לכאבים כרוניים, בעיקר. כאבים נוספים שמגיבים טוב מאוד לחימום הם כאלה שנוצרו עקב חשיפה למזג אוויר קר, רוח, גשם, או מזגן חזק.

למה זה לא מתאים:
אם האזור חם או אדום מלכתחילה – אל תחממו אותו יותר. כאבים אקוטיים עקב מכה, חבלה וכו' מטופלים בדרך כלל על ידי קירור בימים הראשונים לחבלה ואינם מתאימים לשיטה זו.

איך עושים את זה:
יש להשתמש בעוצמה הנמוכה ביותר של מייבש השיער, להציב אותו במרחק בטוח מהגוף ולהיזהר מאוד מכוויות. תחושת החום צריכה להיות נעימה, לא צורבת. אם צריך, בקשו מחבר או בן משפחה שיעשה זאת עבורכם (למשל אם הגב זקוק לחימום). יש לבצע את הטיפול העצמי 1-3 פעמים ביום, למשך כשתיים שלוש דקות או עד שהאזור מאדים, או שנוצרת אי סבילות של המקום לחום.

כבד לכם בבטן מרוב אוכל? הנה תרגיל שיאצו מיוחד לקיבה

והנה עצה מהרבי: תהיו קצת לבד

אורי אלישר הוא מטפל ומורה בכיר לרפואה סינית ושיאצו