ההגבלות החדשות על המעשנים באשר הם יניעו את חלקם להיגמל מהמנהג השנוי במחלוקת, כך לפחות מקווים בממשלה. אנו לא בטוחים ביעילות של הסנקציות אך מודעים לעובדה כי כך או כך, רבים מנסים להפסיק לעשן. בדיוק בשבילם קיימות לא מעט טכניקות ושיטות, שרבות מהן מגיעות מהעולם של הרפואה האלטרנטיבית. בואו תראו איך תוכלו להשתחרר מהעשן המחניק.

גמילה מעישון (צילום: istockphoto)
במילא אי אפשר לעשן בשום מקום | צילום: istockphoto

רפואה סינית

ורדי בנש רביב, ראש המגמה לרפואה סינית בבית ספר מירב לרפואה משלימה, מסבירה שהראייה הסינית מתייחסת לעישון ברובד הרגשי-נפשי וברובד הפיזי-אנרגטי. בהתאם, הטיפול יכלול שיחה עם התייחסות למצב הרגשי של המטופל, ומשם שימוש בדיקור סיני וצמחי מרפא; טיפול בתופעות הגמילה והפחתתן; וטיפול בדפוסים הפתולוגיים העמוקים המובילים אדם להתמכרות, כולל המלצות תזונתיות.

אחד המטפלים בשיטה המתבססת על הרפואה הסינית הוא ניר פלורנטין, מרצה לרפואה סינית בבית הספר לרפואה משלימה של סמינר הקיבוצים. הטיפול שלו מבוסס על דיקור באוזן ושיחה, ולאחר טיפול של 40 דקות יוצא המטופל הביתה עם מדבקות או נעץ עם מחטים מיניאטוריות באוזן. טיפול זה מתבצע כפעמיים בשבוע למשך שלושה-ארבעה שבועות, בהתאם למטופל. ב-3-4 הטיפולים הראשונים המטופל עדיין יכול לעשן, אך לאחר חודש אמור המטופל לחוש התנגדות גוברת לסיגריות. כל טיפול עולה 150-200 ש"ח, בהתאם למספר הטיפולים הנדרש.

NADA היא שיטה נוספת, בינלאומית, לגמילה מעישון. שיטה זו מבוססת גם היא על דיקור סיני, המתרחש באוזן עצמה. נילי בראון, מרצה במכללת רידמן לרפואה משלימה ואחת מהנציגים של NADA בישראל, מסבירה כי דיקור באוזן מזין את הכוח הפנימי הרגוע, ומשחרר חומרים כימיים בגוף כגון אנדורפינים, המשפרים את מצב הרוח ומשככים כאב. לדבריה, הטיפול אמור ליצור תחושת רווחה ויציבות המחליפה את זו של הסיגריה, ובכך הוא עוזר להיגמל. הטיפול נעשה בקבוצות או באופן פרטי, ולרוב יש לבצע שישה טיפולים – ארבעה בשבוע הראשון ועוד שניים בתדירות של אחת לשבועיים. לאחר מכן אפשר לקבוע טיפולי תמיכה ושימור אחת לחודש. המחיר עומד על 250 ש"ח לטיפול, או 1500 לכל הסדרה.

צמחי מרפא

צמחי מרפא מונחים לצד בקבוקים (צילום: Robert Pears, Istock)
באופן אירוני, צמח בשם טבק אינדיאני יכול לגמול אתכם | צילום: Robert Pears, Istock

מטבעם יכולים צמחי מרפא לטפל במגוון של בעיות פיזיות ונפשיות, וגמילה מעישון היא רק אחת מהן. עם זאת, מדגיש יניב מורסיאנו, ראש מגמת נטורופתיה בבית ספר מירב לרפואה משלימה, כוח הרצון של המטופל חשוב להצלחת התהליך. הצמח המוביל הינו הלובליה - Lobelia inflate בשמו המקצועי, או טבק אינדיאני או טבק בר בשמותיו העממיים. צמח זה, שמקורו בצפון אמריקה, שימש ברפואה המסורתית האינדיאנית במשך שנים רבות, ושימושו העיקרי כיום הינו טיפול באסטמה. אז מה הקשר לעישון? הצמח מכיל את החומר הפעיל לובלין, שנחשב לנוגד עווית לריאות ולדרכי הנשימה, ומגביר נשימה. בנוסף, החומר משמש לגוף כתחליף או כחומר דמוי ניקוטין, ובכך עוזר בתהליך הגמילה.

מאחר וגמילה מעישון קשורה בפעילות העצבית, עושים שימוש בצמחים נוספים. מדובר בצמחים מרגיעי נפש כמו וולריאן רפואי (Valeriana officinalis) או כשותית (Humulus lupulus). מביני עניין מזהים כי הרכיב האחרון הוא הנותן לבירה את טעמה המר. מחיר הטיפול יכול לנוע סביב כמה מאות שקלים, תלוי במטפל. בנוסף, יש לקחת בחשבון את עלות צמחי המרפא, שמחירם הוא כמה עשרות שקלים ויותר.

שיטת אברהמסון

אחת השיטות הבולטות ביותר בתחום הגמילה מעישון מגיעה כל כולה מעולם ההילינג. מפתח השיטה, אהוד אברהמסון, הקים את המכון הנושא את שמו לפני 25 שנה. הטיפול שהוא מציע ללקוחות מתחיל בשיחה מקדימה, ואז הדבר העיקרי: ניקוי אנרגטי ואיזון באמצעות אבני קריסטל. במהלך הניקוי של ההילה מנקה המטפל את הגורמים להתמכרות, ומכניס במקומם אנרגיה העוזרת לריפוי. הריפוי עצמו מתרחש בימים לאחר הטיפול, אז יש צורך להמנע מכל פיתוי כלשהו לעשן.

למכון יש מרכזי טיפול במקומות שונים בארץ, ומי שמעביר את הטיפול הם אנשים שהוסמכו לכך על ידי אברהמסון עצמו. הטיפול נמשך פגישה אחת בלבד, והמחיר עומד על לא פחות מ-2,100 ש"ח. תרצו טיפול אצל האיש והאגדה? תשלמו 3,200 ש"ח. תמורת סכום זה, יש לציין, תקבלו גם טיפולים חוזרים במידת הצורך, כמו גם כניסה חופשית למרכז לניקוי מרעלים.

היפנוזה

גבר מחזיק מטוטלת (צילום: Studio-Annika, Istock)
כשאספור עד שלוש לא תרצה יותר לעשן | צילום: Studio-Annika, Istock

אחת השיטות הוותיקות לגמילה מעישון היא ההיפנוזה. השייכות שלה לכתבה זו גבולית; בעוד שרבים רואים בה כשיטה השייכת לתחום האזוטרי, בפועל מי שמוסמך לטפל בה במדינה הם פסיכולוגים מומחים, רופאים או רופאי שיניים. עם זאת, כדאי לדעת כי שיטות דומות בעלות שם שונה – כגון NLP – מציעות את אותו הטיפול.

בהיפנוזה מכניס המטפל את המטופל למצב תודעה עמוק ורגוע יותר, ומנחה אותו "להסיר" את גורמי ההתמכרות והמשיכה לעישון מתודעתו. אם תרצו לחסוך את הכסף – הטיפול עשוי לעלות בין 250 ל-750 ש"ח לערך, תלוי בזהותו ובהכשרתו של המטפל – תוכלו להסתפק באמצעים להפנוט עצמי, דוגמת דיסקים עם מוזיקה והנחייה מתאימה. מחירם של אלו מתחיל בעשרות שקלים לאביזר.

שיטת רושאל

הטיפול שמציע המרכז לרפואה משלימה רושאל אינו מוגדר כשיטה. בחרנו בכותרת רק משום שהשיטה שלהם אינה ניתנת לשיוך לאף ענף מוכר מתחום הרפואה האלטרנטיבית. מדוע? משום שכאן עושים שימוש במגוון של שיטות כדי לעזור למטופלים להגמל מעישון. דיקור סיני באזור האוזניים, דיקור בגוף, צמחי מרפא והומיאופתיה משמשים את המטפלים לצורך הגמילה, ומינון השילוב בין השיטות תלוי במטופל ובצרכיו. מספר הטיפולים נע במרבית המקרים בין אחד לשישה, והמחיר מתחיל ב-450 ש"ח לטיפול. המחיר לכל טיפול יורד בהתאם למספר הטיפולים הנדרש.

>> מכורים גם לשופינג, טלוויזיה או פייסבוק? תנו לנו לסדר אתכם
>> טנטרה - לשיפור חיי הרגש, הזוגיות והמין