כולנו מכירים את האיסור על נישואין עם זרים, שאינם יהודים. ואם אכן יהודי מתאהב בגויה, או לחילופין יהודיה מתאהבת בגוי - מה רע בזה? מדוע הם לא יכולים להגשים את האהבה שלהם? לפי היהדות, מדובר בחטא גדול מאוד - התבוללות שבהמשך תביא להכחדת העם היהודי. אם כן, למה התבוללות נחשבת לעבירה כל כך חמורה?

בר רפאלי וליאונרדו דיקפריו רוכבים על אופניים בפארי
אתם רוצים להיות מכבים או מתייוונים?

"התהייה מובנת", אומר הרב אלי עמר. "אנחנו והם בני אדם. אנחנו אוכלים, הם אוכלים. אנחנו ישנים, הם ישנים. אז למה פתאום אומרים לנו לא להתחתן עם מי שאינם מבני העם היהודי? המקור לאיסור מופיע בספר דברים פרק ז': 'ובנך לא תיתן לבתו, ובתך לא תתן לבנו'. אלוקים ממשיך בסיבה: 'כי יסיר את בנך אחרי ועבדו אלוקים אחרים'.
"לעם ישראל יש אחריות אוניברסלית - 'והייתם לי ממלכת כהנים וגוי קדוש', כפי שנאמר במתן תורה. לכל האנושות יש שבע מצוות בני נח, אבל לעם ישראל יש 613 מצוות. זו אחריות, והיא מחייבת. זה כמו ששופט לא יכול ללכת לשבת בבית קפה פתוח, כי התפקיד מחייב. באופן דומה, כשאדם יהודי מתחתן עם גויה, הוא למעשה מתנהג כמו הגוי. אז האיסור הוא מקדם ביטחון שמאפשר להמשיך ולקיים את היהדות".

אבל היום לא מעט יהודים ממילא לא מקיימים מצוות. אז למה לא "לשחרר" אותם?
"זה עדיין, חמור בגלל התוצאה הצפויה - אם גבר מתחתן עם גויה, הבן שלהם אינו יהודי. גם אם זו יהודיה שמתחתנת עם גוי, הילד כן יהודי אבל רוב הסיכויים שהוא לא יגדל כיהודי. זו למעשה קטיעת השושלת. אנחנו עצמנו נכדים של לא מעט יהודים שמסרו את עצמם על קידוש השם ולא התבוללו. אנחנו לא הנכדים של המתייוונים - אלא של המכבים. היהדות המשיכה והתקיימה בצורה הזו, ואילו ההתבוללות גרמה לחלקים גדולים פשוט להימחק מעם ישראל".

הנישואין עם גוי או גויה חמורים כמו כל איסור בתורה?
"יש לאיסור הזה משמעות הרבה יותר קשה, כי האדם גודע את האילן שעליו הוא יושב".

כמו מלכים

הרב פנחס בדוש משווה את היהדות למשפחת מלוכה - המשפחה פועלת לפי כללים מסוימים, שפגיעה בהם תוביל לפגיעה במוסד המלוכה: "היהדות היא המיעוט שבמיעוט ביחס לכל העולם. עלינו לשמור עליה שלא תיעלם, בניגוד לתרבויות ענקיות שנעלמו. כדי לעשות זאת, חייבים להיות חוקים ברורים שיצמצמו את האפשרות של היטמעות בגויים. החוקים האלה הם מה ששמר עלינו כעם. אפשר לראות את אחוזי ההתבוללות בארה"ב - בדור הבא הבנים האלה כבר לא חלק מהעם היהודי".

למה בעצם זה כל כך גרוע?
"כתוב בזוהר שכל מי שהולך עם גויה - גם אם קיים את כל המצוות האחרות - לעתיד לבוא הנשמה של אותה גויה נקשרת בו ולא מניחה לו, והוא עלול להפסיד את הכל בגללה. גם ברמה הגשמית, הבנים שלו כבר לא משתייכים לעם היהודי".

גם אם הם חיים בארץ ישראל כיהודים?
"בוודאי. יהודי שלא חי כיהודי הוא עדיין יהודי, וגוי - בן לאם גויה - שחי כיהודי, הוא עדיין גוי".

>> לתשובת השבוע שעבר: מה רע בלהיות מסורתי?
לכל תשובות השבוע הקודמות