בחורה בפרופיל עושה שריר ביד (צילום: אור גץ)
גירל פאוואר, גבירותיי | צילום: אור גץ

סוף סוף, קצת נחת. בפרשה השבוע צצות כמה מהדמויות המקראיות החביבות עלי, הלא הן בנות צלופחד - או בשמותיהן המלאים: מחלה, נועה, חגלה, מילכה ותרצה . קודם כל, יש להתפעל מכך שהתנ"ך, שכידוע חסכוני מאוד בתיאור אירועים וחס על כל מילה, מנדב את שמותיהן הפרטיים של הבנות ובכך מרמז לנו על חשיבותן. מעבר לכך, האנקדוטה המשפטית הלכתית הזו יצרה תקדים פמיניסטי משמעותי.

אני מוצאת לנכון לפנות בקריאה למטקבקים הנמרצים של המדור: המנדט שלי ככותבת הטור, הוא להעניק פרשנות אישית לארועי הפרשה, ומה לעשות, יש בי חיבה לא מוסתרת לנושאים נשיים. אז נכון שהפרשה נקראת בשם הלא-נשי בעליל 'פנחס', ותחילתה באירוע דרמטי שקשור באותו פנחס, אבל אני בוחרת להתבונן בחצי הכוס המלאה ולהקדיש את הטור השבוע לבנות צלופחד. כן, זו אמירה.

" וַתִּקְרַבְנָה בְּנוֹת צְלָפְחָד... וְאֵלֶּה שְׁמוֹת בְּנֹתָיו-מַחְלָה נֹעָה, וְחָגְלָה וּמִלְכָּה וְתִרְצָה. וַתַּעֲמֹדְנָה לִפְנֵי מֹשֶׁה וְלִפְנֵי אֶלְעָזָר הַכֹּהֵן וְלִפְנֵי הַנְּשִׂיאיִם, וְכָל-הָעֵדָה-פֶּתַח אֹהֶל-מוֹעֵד, לֵאמֹר... לָמָּה יִגָּרַע שֵׁם-אָבִינוּ מִתּוֹךְ מִשְׁפַּחְתּוֹ כִּי אֵין לוֹ בֵּן; תְּנָה-לָּנוּ אֲחֻזָּה, בְּתוֹךְ אֲחֵי אָבִינוּ". כאן, בעצם, נפתח בעצם הסיפור הפמיניסטי הראשון בתנ"ך.

המצב הוא כזה: מאחר וצלופחד האב מת ללא יורש זכר, על פי חוקי הירושה דאז בנותיו אינן זכאיות לרשת אותו בבואן ארצה. ובנות צלופחד, חמש בנות ללא אח זכר עמדו לאבד את נחלתן, ופנו למשה. "משה" הן אמרו לו, "איפה כאן ההגינות?". ומשה, שרוחש חיבה לעניין הפמיניסטי, מעניק לנושא חשיבות עליונה ופונה לאלוהים, שמורה למשה להעביר לבנות את נחלת אביהן. בנות צלופחד זוכות בירושה. אחת אפס.

ואם זה לא מספיק, הרי שבעקבות תקדים בנות צלופחד, הוחלט שמעתה ואילך אם אדם נפטר ללא יורשים זכרים - בנותיו יורשות את נחלתו. אז נכון שהיום התקדים הזה נראה לנו מובן מאליו, וקשה להבין על מה כל המהומה, אבל אם מתבוננים על הפרשיה הזו דרך עיני דור המדבר עם כל החוקים הפטריארכלים שלו, מבינים שאכן מדובר בנצחון פמיניסטי קטן. שתיים אפס.

שימו לב שמדובר כאן בפמיניזם מסוג מסוים מאוד. בנות צלופחד רוצות הכרה כיורשות וממשיכות לגיטימיות. הן לא מודיעות למשה ש"אם ככה זה אצל היהודים, אז לא תודה, החל ממחר אנחנו מואביות, חבוב". הן מכירות בעובדה שזוהי המסורת הקיימת, למרות כל הבעייתיות שלה, והן רוצות לשנות אותה מבפנים ולא לשרוף את המועדון. יודעים מה? אני בעד.

שבוע טוב.

מדריך ספא: עיסוי מרגיע לאם העתידית שיעזור להתמודד עם לחצי ההריון

ריאליטי חדש: יהודי, נוצרי, מוסלמי ובודהיסט ינסו לשכנע אתאיסטים להמיר את דתם