נמרוד הראל (צילום: גיא גלעד,  יחסי ציבור )
"אני לא קורא מחשבות, אני מבין איך אנשים חושבים". נמרוד הראל | צילום: גיא גלעד, יחסי ציבור
את נמרוד הראל אתם מכירים כאיש שעושה את הבלתי יאמן: משפיע על מחשבות ותחושות של אנשים וגורם לנו להאמין שהדברים הבלתי אפשריים – אפשריים בהחלט. אין פה כוחות על טבעיים, רק מיומנות גבוהה בהשפעה על החושים האנושיים שלנו. המנטליסט ואמן החושים כיכב בתכניות הטלוויזיה "בלתי נתפס", "העוקץ" ו"פסיכו", ועכשיו יוצא לסיבוב הופעות עם המופע החדש שלו "פרדוקס", בו הוא מעלה את הקהל על רכבת ההרים של טכניקות ההשפעה שלו, ונותן לו טעימה אמיתית, ללא תיווך, מהשליטה המדהימה שלו. איך נראה עולם הרוח שלו? תתפלאו, אבל הרבה פחות רוחני ממה שאולי חשבתם.

איפה אתה מרגיש בבית?
"אני מרגיש בבית פה בארץ, במקום בו נמצאים המשפחה שלי והחברים שלי. אני אוהב את ישראל, את התרבות ואת השפה, וחש זר בכל מקום אחר בעולם. בשנים האחרונות אני מופיע יותר ויותר בחו"ל, אבל בכל פעם שעלתה הצעה למשהו ארוך טווח - סירבתי. אמנם בתור אמן במה אני מוכרח להודות שהקהל הישראלי הוא הקשה מכולם (אם פעם אחת תראו איך האמריקנים או היפנים מגיבים לדברים שאני עושה - תבינו מיד), אבל בתור חברה לחיות בה - יש לנו כאן משהו שלא מצאתי בשום מקום אחר בעולם: אנשים עם נשמה. נכון, לא תמיד טובה, אבל עדיין נשמה. בכל פעם שאני חוזר לכאן מהופעה בארה"ב (בייחוד משם) אני מרגיש כמו אדם שנדד במדבר וסוף סוף הגיע למקור מים חיים".

איך נראית השבת שלך?
"שבת עבורי זה יום משפחתי ולכן בשנה האחרונה הפסקתי להופיע בשבתות. הסוכן שלי כועס עליי אבל אשתי אוהבת אותי. בשבת, באופן קבוע, יש ארוחת שישי אצל ההורים שלי וארוחת שבת אצל ההורים של אשתי. אנחנו עושים קידוש, יש הדלקת נרות, מרק עוף - כמו שצריך".

מתי השתנו לך החיים?
"החיים המקצועיים שלי השתנו כאשר הייתי בן 12 וראיתי את אורי גלר קורא מחשבות בטלוויזיה. הוא סיפר שיש לו כוחות על טבעיים ואני זוכר ששאלתי את עצמי 'מה אם הוא משקר? מה אם הוא אומר את זה כדי שאף אחד אחר לא ינסה לעשות את מה שהוא עושה?'. זה גרם לי להתחיל לחקור ולגלות עולם שלם ומופלא של טכניקות וסודות שהביאו אותי למקום שבו אני נמצא היום.
החיים האישיים שלי השתנו כאשר פגשתי את אשתי. הסתבר לי שאני לא חכם כמו שחשבתי שאני. בזכות אשתי גם הבנתי שאני צריך לעשות שינוי בחיים שלי. אני חושב שמי שלא משתנה כתוצאה מהזוגיות שלו מפספס את כל העניין".

נמרוד הראל ברקע שחור (צילום: גיא גלעד,  יחסי ציבור )
"אתם צריכים לראות איך אמריקאים ויפנים מגיבים לדברים שאני עושה" | צילום: גיא גלעד, יחסי ציבור

מי האיש שהכי השפיע עליך?
"האדם שהכי השפיע עליי הוא מנטליסט אנגלי בשם דרן בראון. ראיתי אותו מופיע לפני עשר שנים בתכנית טלוויזיה שנקראה ‪Mind Control. שתי הדגמות שביצע זכורות לי במיוחד: באחת הוא הדגים כיצד הוא גורם לאנשים לשכוח באיזו תחנה הם צריכים לרדת בסאבוויי של לונדון, ובשנייה הראה כיצד הוא מכה באגרוף אומן לחימה ממרחק חמישה מטרים מבלי לגעת בו. אז הבנתי לראשונה מהו מנטליזם פסיכולוגי, בניגוד למנטליזם ה'על-טבעי' שמציגים אורי גלר ודומיו, וידעתי שזה מה שאני רוצה לעסוק בו ולחקור אותו כל חיי".

מתי גילית שיש לך יכולות מיוחדות?
"מעולם לא גיליתי שיש לי יכולות מיוחדות - גיליתי שלאחרים אין, ועדיין איכשהו הם מצליחים לעשות את הבלתי יאומן. כל מה שצריך זה רק לגלות את האיכשהו הזה".

היכולת שלך היא כוח על טבעי?
"בשום פנים ואופן לא. זה רק נראה כך".

אתה כבר מצליח לקרוא מחשבות -  איזה כוח על טבעי נוסף היית רוצה שיהיה לך?
"תראי, אני לא מצליח לקרוא מחשבות, אני רק מבין איך בני אדם חושבים - וזה שונה כמו שמיים וארץ. אם הייתי צריך לבחור בתכונה על טבעית אחת, הייתי רוצה שתהיה לי את היכולת לחיי נצח. אני יודע שיגיע הרגע שבו אקלל את הרגע שביקשתי זאת, אבל הרגע הזה הוא רחוק, והמוות קרוב".

אילו תכונות היית רוצה לשנות בעצמך?
"הייתי שמח לפחות שכל ויותר רגש. אני אדם מאוד שכלי, לעיתים ספקן יתר על המידה - מה שמקשה עלי להיסחף, להתנתק מנקודת מבט חיצונית על עצמי ולהיות נוכח ברגע עצמו. הייתי רוצה שקו האושר שלי יהיה בעל תנודתיות גבוהה יותר, ופחות שטוח ויציב".

מאה מיליון דולר ולא לראות את המשפחה שלך 5 שנים. לוקח?
"אין מצב. גם לא מיליארד דולר וגם אם זה לא לראות את המשפחה רק לשנה אחת. לשמחתי הגעתי למקום בחיים בו אני לא זקוק למיליון דולר ומאוד זקוק למשפחה שלי".

איזה ספר, סרט או דיסק מעורר בך השראה?
"במהלך הלימודים שלי לתואר שני בספרות נתקלתי בסיפורת הקצרה של הסופר הארגנטינאי חורחה לואיס בורחס. זה היה כמו לגלות אמת גדולה נסתרת על כוח הדמיון האנושי. היכולת של בורחס לחלום את החלום הבלתי אפשרי, את הלא יאומן, את הפנטסטי - מציתה את הדמיון שלי בכל פעם מחדש".

מה היית בגלגול הקודם?
"תם גמור".

יש אלוהים?
"אני לא יודע ולצערי קשה לי להאמין במשהו שאני לא יודע אותו בשכל. הלוואי והייתי יכול, שכן אז הייתי אדם מאושר לאין ערוך. אם יש אלוהים - יש תכלית חיצונית ברורה וכרגע התכלית שלי לא ברורה לי. לא קל לחיות כך, והמחשבה שלפחות אני לא חוטא לעצמי לא ממש מקלה".

מתי לאחרונה היה לך דיבור עם אלוהים?
"כשהייתי ילד קטן, וגם אז אני לא זוכר 'דיבור עם' אלא יותר 'דיבור אל'. מין ניסיונות של 'היי, מישהו שומע אותי?'. במרוצת השנים, ולאחר אינסוף סינונים מהצד שלו (לפחות בהרגשה שלי), הפסקתי".

מתי אתה מאבד אמונה, אם בכלל?
"האמת היא שזאת השאלה הלא נכונה עבורי. השאלה הנכונה היא מתי אני אקבל אמונה, ואני מקווה שאספיק לקבל אותה במהלך חיי".

אם היית יכול לבקש בקשה אחת מאלוהים, מה היא הייתה?
"רחמים. הרבה יותר ועל הכל".

>> שאלון רוח עם בן כספית: "למרות שהמקצוע קורס, זה המקום שלי"

>> לכל שאלוני הרוח הקודמים