אין תמונה
שי גבסו. עדיין לא התרגל לפרסום
איפה הבית שלך?
"אולי בישיבה, זה המקום היחידי שאני מרגיש בו הכי בבית. בגדול אני לא מרגיש בית בשומקום, אבל כשאני פותח את הספר ולומד מהרב קוק ומרבי נחמן, אני בהחלט מוצא בית. יחד עם זאת, זה עדיין מרגיש לי זר לפעמים. כי לרוב יהיו פערים מול חבריי שיישבו מסביב, ויורגש שאנחנו באים ממקומות אחרים".

יש אלוהים?
"בוודאי. אם לא הייתי חושש להישמע משוגע, הייתי אומר שאני ממש רואה את הנוכחות שלו. הרבה דברים אני לא יודע, אבל זה אחד הדברים היחידים שאני יודע שאני יודע, ממש מגיל קטן מאוד".

איך נראית השבת שלך?
"מאוד מגוונת, בגלל שיוצא לי לעשות שבתות כל פעם במקומות אחרים. כמובן שהיא מורכבת מהרבה בית כנסת, עונג שבת, שלוש סעודות, זמירות, דבר תורה והרבה כתבים של הרב קוק ורבי נחמן".

מתי השתנו לך החיים?
"אני מאמין שב'כוכב נולד'. הפרסום הביא איתו רוחות חדשות לחלוטין. הוא גרם לי להתבגר עוד יותר מהר, וגם נתן לי פרספקטיבה מאוד שונה ממה שהיתה לי בחיים לפני כן. אני בהחלט יכול לחלק את החיים שלי ללפני ואחרי, כי הפרסום הוא משהו שאי אפשר להתרגל אליו לעולם. גם עכשיו, כשהסינגל החדש שלי יצא ואני כבר לקראת אלבום שלישי, הפתעתי את עצמי. מוזר פתאום לראות שיר חדש בחוץ אחרי ששלוש שנים הוא שכב אצלך באופן פרטי. אלה חוויות מאוד חזקות, לטוב ולרע. לכן מאותו רגע של הפרסום ב'כוכב', אני פתאום מגלה את המתנה הזו שיש לכל אחד באנונימיות. לא שאני מתבכיין על הפרסום, כי זה מחיר שווה ערך לזה שהיצירה שלך נפרשת בפני רבים. אבל זה מאוד יקר ללכת ברחוב מבלי להרגיש שמישהו מסתכל עליך".

מי המורה הרוחני שלך?
"הרב מרדכי איילון. אנחנו קרובים מאוד והוא נתן לי המון. אני מתייעץ איתו בענייני החיים והנפש - הנפש של היוצר והנפש שלא יכולה להיכנס למסגרות. מצאתי אצלו הרבה היגיון שמתאים לי ומאוד הפתיע אותי. לדוגמה, באלבום החדש הרבה יראו פן חילוני או ימני או שמאלני וכל מיני הגדרות אחרות. באחת משיחותינו הייתי צריך איזשהו אישור מהרב שאין בזה חילול השם חלילה ושאני בדרך הנכונה, והוא פתאום נתן איזשהו אישור לשירים שאני מאמין שדתיים אחרים ירימו גבה לגביהם".

מי האיש שהכי השפיע עליך?
"בהחלט הרב אילון, אבל מהצד השני, הרחוק-רחוק - בוב דילן. יש בו נהר אינסופי, וכל פעם שאני נפגש עם היצירות שלו הן גורמות לי להאמין יותר בעצמי, לא לפחד במובן הכי רחב של המילה. משהו בהן פשוט מלא בחופש ובאמת. המוזיקה אצלו וגם אצלי משקפת מי אתה בתור בנאדם. כאדם שהוציא 40 אלבומים, ההתייחסות שלו למוזיקה נראית בלי יותר מדי חשיבה, אלא פשוט מתוך תפיסה לעשות וליצור גם אם יהיו דברים שיישמעו לא טוב, או דברים שאנשים אחרים יקראו להם טעויות. זה בהחלט משהו שהשפיע פיזית על היצירה שלי בדיסק החדש, בגישה למוזיקה ולחיים".

שי גבסו בהופעה (תמונת AVI: mako)
גבסו. אלוהים שלי, אני בסדר? | תמונת AVI: mako
איזה תכונות היית רוצה לשנות בעצמך?
"אני נמצא כל הזמן באיזשהו מרדף כזה ללמוד וללמוד, והייתי רוצה שזה יהיה פחות דומיננטי ושלא יהיה לי חלל בלב כשלא אלמד. מעבר לזה, סובלנות ואורך רוח זה משהו שהייתי שמח אם יהיה לי. היום אני יותר סבלני ממה שהייתי בעבר, אבל אני רואה למשל כל מיני מורים - מורים שלי למשחק, לגיטרה, לפיתוח קול, וגם הורים שמלמדים את הילדים שלהם בסבלנות - והיכולת להתבונן מהצד בתלמיד ולראות אותו לפעמים מבין ולפעמים לא ועדיין לשמור על סבלנות, היא פשוט מופלאה".

אתה לומד משחק?
"התחלתי לפני שנה בערך אצל דינה דורון, שגם היא השפיעה עליי נורא. קודם כל, זה בשביל הנשמה. כשהגעתי לשם הייתי לי משיכה לעשות את זה, וככל שאני לומד אני מבין שזה צורך שהיה בי מילדות. זה נותן לי המון בחיים. הופעתי למשל בפסטיבל התנ"ך בשנה שעברה, והייתי צריך לשיר שם ארבעה שירים עם להקה, ואף אחד לא עדכן אותי שהמנחה ידבר 10 דקות בין שיר לשיר. ככה יוצא שאני מוצא את עצמי על במה 10 דקות כשאין לי מה לעשות. ופתאום חשבתי לעצמי מה דינה הייתה אומרת. היא הייתה אומרת שאני לא צריך להעביר את המבוכה שלי לקהל ולא רק לשחק אותה אלא באמת לא להיות נבוך. אז פשוט הקשבתי בריכוז למנחה ולדברים שהוא אמר. כשירדתי המנהלת שלי רגילה שבמקרים כאלה אני צועק ושואל 'איך נתנו לזה לקרות?', אבל היא סיפרה בהפתעה שראו שהייתי מהופנט, ושבאמת הקשבתי".

אתה קורא הורוסקופ? מאמין באסטרולוגיה?
"לא. יכול להיות שיש שם דברים קולעים, אבל זה לא אומר לי שום דבר על כלום. אני חושב שההלכה לא בעד זה, אבל בכל מקרה הסיפור הזה אף פעם לא משך אותי".

מתי אתה מאבד אמונה?
"אין דבר כזה, אף פעם. הידיעה של הקב"ה היא באמת בלב שלי מגיל 3, זה ממש נטוע חזק".

מאה מיליון דולר ולא לראות את המשפחה שלך 5 שנים. לוקח?
"לא, לא נראה לי. כסף זה שום דבר. תגיד 'לכתוב שירים טובים במשך 5 שנים ולא לראות את המשפחה', ועוד אחשוב על זה".

איזה ספר או סרט או דיסק מעורר בך השראה?
"'התפסן בשדה השיפון' זה ספר שמצד אחד נותן לי המון השראה ומצד שני משתק אותי מתוקף היותו יצירה כל כך שלמה ועמוקה מבחינתי. זה כבר גורם לי לזנוח את העט ולהגיד 'עזוב, כבר עשו את זה הרבה יותר טוב ממך'".

אם היית יכול לבקש בקשה אחת מאלוהים, מה היא הייתה?
"הייתי מבקש להיות טוב. שאפרש תמיד את הטוב כטוב, ושלא יתהפכו אצלי המושגים".

מתי לאחרונה היה לך דיבור עם אלוהים?
"כל הזמן. אתמול בערב, בפעם האחרונה. לא הייתי קורא לזה התבודדות, כי זה עוד לא בזמנים קבועים וכאלה אבל כן, זה סוג של התבודדות. זה יכול להיות בכל מקום - ברחוב או בבית. אתמול זה היה ברחוב ובדרך לסופר. הרבה פעמים הדיבור הזה הוא בשתיקה - לפעמים קשה להעלות מילים על השפתיים, כי זה מן דיבור יומיומי כזה של חשבון נפש, ומה היה היום. זה בעיקר להרגיש. אתמול שאלתי האם אני בסדר, האם אני רואה את הדברים נכון".

מה היית בגלגול הקודם?
"לא יודע, אבל יכול להיות שהייתי בשואה. זו סיטואציה שקשה לעכל אותה, ויחד עם זה היא מאוד חזקה לי בלב. לרוב אני ממש מרגיש כאילו חוויתי את השואה על בשרי".

ומה תהיה בגלגול הבא?
"לא יודע, אולי זה הגלגול האחרון".


שי גבסו הוא זמר ויוצר, שהתגלה בעונה הראשונה של "כוכב נולד", ומאז שחרר שני אלבומים ("ארים ראשי" ו"במקומי") ולא מעט להיטים ("יום ועוד יומיים", "המילים החסרות", "ארים ראשי", "במקומי", "תגידי לי את" ועוד). לפני כחודש שחרר ביחד עם ההרכב שלו "המראות" סינגל חדש, "ארגזים", לקראת אלבומו השלישי שייצא בחודשים הקרובים.

מי אתה אלון גל? הקואוצ'ר המפורסם במדינה מוציא ספר חדש ומגיע לעולם המוזיקה. ראיון

הרב ישראל אייכלר מגנה כל אלימות חרדית - אבל מבהיר מהיכן היא באה