צופית צרנת (תמונת AVI: mako)
צופית גרנט. רוחניות היא הדרך היחידה להישרדות | תמונת AVI: mako
איזה כוח על טבעי היית רוצה שיהיה לך?
"יכולת ריפוי. הייתי רוצה שיהיה אפשרותי לרפא כל אדם".

איפה את מרגישה בבית?
"קודם כל מול מצלמות- אבל רק אם אני מחוברת לקונספט ואוהבת את מה שאני עושה. גם על במה אני מרגישה בבית, אבל האמת היא שמול מצלמות, באולפנים - יותר. גם במדבר אני מרגישה מאד בבית. ברגע שאני מגיעה לנגב, לצהוב והחום והנוף המדברי, אני מרגישה מאד מחוברת, מרגישה ששם נולדתי".

יש אלוהים?
"בוודאי. יש אלוהים, והבורא הזה נמצא בתוך כל אחד מאיתנו. ברמה העקרונית אלוהים הוא האנרגיה הזו של אור וטוב וחמלה, מקום של חוסר שיפוטיות. כל זה אינו מובן מאליו ומצריך עבודה, וכשכולנו נתאחד ונחיה על פי אותם עקרונות ואנרגיות - אז יבוא המשיח. כי המשיח הוא לא אדם על חמור, אלא בדיוק אותן אנרגיות של טוב לב, חמלה, אור ואהבה".

תמורת איזה סכום תסכימי להמיר את דתך?
"למרות שקשה לי לראות את עצמי כמי שאינה מחוברת לדת - אני משערת שתמורת אהבה הייתי מוכנה ללכת רחוק".

איך נראית השבת שלך?
"מוזרה. אקלקטית. מאד משתנה. תלוי אם אברם נמצא בארץ או לא, אבל באופן עקרוני השבת היא שבת של ארבעה אנשים. זה חוק שלא משתנה - אנחנו בשבתות יחד, ארבעתנו, רובצים, מטיילים, רואים סרטים, מה שלא יהיה. ה'ביחד' זו השבת שלנו".

מתי השתנו לך החיים?
"הרבה פעמים. בפעם הראשונה בגיל חמש וחצי כשהורי התגרשו ועברתי לגור עם סבתא שלי. פעם נוספת בגיל 29 כשנולד בני הבכור דניאל והפכתי לאם. היו כמובן שינויים נוספים - לידת בתי השפיעה ושינתה שוב דברים בחיי, אבל המעבר לאמהות היה מאד משמעותי ומהותי".

את אדם רוחני?
"הרבה פחות ממה שהייתי רוצה להיות. אני כמהה לזה ומשתדלת, ויש לי דרך ארוכה מאד. אני מוכנה לומר שזה הדבר היחידי שאני מאמינה בו - שרוחניות היא הדרך היחידה להישרדות".

מה אומרת לך המילה "רוח"?
"רוח האדם. הדבר בעל תעצומות כוח והנפש הגדולות ביותר עלי אדמות. הייתי בערב של 'אתגרים' וראיתי ילדה קטנה חולה בשיתוק מוחין, עומדת על במה מול 2500 איש ושרה - רק כוח רצון ואמונה ורוח האדם מובילים לכך. רוח האדם זה הכוח הכי מסיבי שיש, כוח שיכול להזיז הרים ועולמות".

משפחת גרנט במצעד החיים 1 1.5 (צילום: רויטרס)
משפחת גרנט. עושים שבת ביחד | צילום: רויטרס
מי המורה הרוחני שלך?
"יש לי כמה. דני דותן הוא סוג של מורה דרך, מורה לעולם של עשייה ואמנות ותובנות לאנרכיזם, לא לפחד לפרוץ גבולות, תובנות של ערך עצמי. איתן ירדני - המורה שלי לקבלה לימד אותי שפה שאין לי אחרת ממנה. הדוד שלי, דני דנון, הוא מורה רוחני שלי מגיל 6 - איש של חמלה ואהבת אדם והתמסרות ללא גבולות. ויש עוד הרבה אנשים טובים בחיי".

מי האיש שהכי השפיע עליך?
"הדוד שלי, דני דנון. וגם דני דותן. והפסיכולוגית שלי דניאלה אוראל. ובני דניאל".

בכולם כלולות האותיות ד' נ' ו-י' והשם 'דני'
"נכון. זה מדהים. ועד עכשיו לא שמתי לב לכך. גם בשמו של איתן ירדני כלול השם דני. זה באמת מדהים".

מהי התכונה הכי רוחנית של בעלך?
"נדיבות אין סופית ויכולת קבלת האחר".

מי האדם הכי לא רוחני שאת מכירה?
"היטלר. סטלין. ברוך גולדשטיין. יגאל עמיר. עמיר הוא דוגמה לאדם דתי, מאמין באלוהים, שעשה את כל מה שהפוך ומנוגד לאמונה ודת וחמלה. ברוך גולדשטיין אותו הדבר. ורוצחי הנער אסף שטריימן, ורוצחים בדם קר של מי שלא עשו כל רע. המון אנשים".

יש לך קמע או אמונה הטפלה?
"כן, הרבה. אני מאד מאמינה בתפילה ובכוונון לתדרים. אני יכולה למצוא את עצמי פתאום במסע לקברי צדיקים, לבד, פשוט כדי למצוא דרך. אני תמיד מסתובבת עם ספר פנחס, ספר הזוהר. כל הבית שלי מלא בספרי זוהר וגם אמונות טפלות יש לי: חתול שחור - אם לא אספיק לעצור והוא חוצה את דרכי אז אחזור אחורה שלוש פעמים, מעל פסי רכבת אני תמיד מרימה רגליים, אני לא נותנת לעץ חי להפריד ביני לבין אנשים, לא אכנס לבמה מתחת לסולם, במשחק כדורגל אני תמיד יושבת בשיכול רגליים כשהרגל העליונה היא תמיד תמיד בצד של השער שלי. יש עוד המון שטויות".

איזה תכונות היית רוצה לשנות בעצמך?
"עצלות ומצבי רוח. אני חושבת שאני לא מספיק חרוצה, והייתי רוצה להיות יותר אמביציוזית ולעשות מה שאני חושבת שאני יכולה וצריכה לעשות. אני גם מאוד מושפעת ממצבי רוח והייתי רוצה להיות פחות מושפעת".

צופית גרנט, אירוע יערות הכרמל (צילום: שוקה)
גרנט. לא תשב לידכם אם יש עץ באמצע | צילום: שוקה
מתי את מאבדת אמונה?
"לא במקומות הצפויים כמו בבני אדם ששיקרו אותי או רימו אותי - אני לא שופטת אנשים שמשקרים. אני כן מאבדת אמונה כשאני נתקפת בפחד, כשאני לא מקשיבה לקולי הפנימי. אני מאבדת אמונה בעצמי כשאני מנסה ורוצה לרצות אחרים בניגוד למה אני באמת רוצה מעצמי".

מאה מיליון דולר ולא לראות את המשפחה שלך 5 שנים - לוקחת?
אין אפילו דיון, זה לא שווה את זה. מי יחזיר לי את החמש שנים האלו? מי יחזיר להם את החסך והחוסר שיעברו בחמש השנים האלו? כן הייתי מוכנה לעשות זאת, במיליון אחד ולא חמישה, תמורת הצלת חיים של מישהו מהם, אם היו אומרים שלי כשאסתלק ואעלם חייו של מי שיקר לי יינצלו. אני מדברת, כמובן, על אהובי הקרובים. אני לא האפיפיור, אחרי הכל".

איזו יצירה מעוררת בך השראה?
"הספרים 'החיים כמשל' של פנחס שדה שהיה סמן דרך בחיי, 'מאה שנים של בדידות' שהשאיר בי חותם גדול ו'המינוטאור' של בנימין תמוז. סרטים - 'בחירתה של סופי' שהיה סרט משתק, 'סינמה פרדיסו' וגם 'בירדי' שהיה עבורי סימן דרך".

מה היית בגלגול הקודם?
"אני יודעת על שני דברים: באחד הייתי בשואה, ובשני הייתי אחות רחמנייה. זה הגלגול בו פגשתי את אברם בפעם הראשונה. הוא היה פצוע מלחמה ואני טיפלתי בו. תשאלי אותי מה אהיה בגלגול הבא.

מה תהיי בגלגול הבא?
"רופאה. כנראה נוירו כירורגית".


צופית גרנט היא שחקנית יוצרת, בוגרת בית הספר למשחק בית צבי, שהופיעה בהצגות תיאטרון רבות ("חלום ליל קיץ", "הזוג המוזר"), בסרט "הבשורה על פי אלוהים" ובתכניות טלוויזיה רבות כמו "מילקשיק", "מי מפחד מצופית גרנט?", "כתב פלילי", "שעות אמיתיות" ועוד, לאחרונה השתתפה בטלנובלות "האלופה" ו"חשופים" ששודרו בכבלים. צופית נשואה למאמן הכדורגל אברם גרנט ולזוג שני ילדים, דניאל ורומי.

אשת תעשייה שמסננת בשיטתיות ואמן גס רוח במיוחד. כך נראית התעשייה מבפנים

מיקה קרני ומיקי שביב עושים רוח ביחד. שאלון זוגי ומיוחד