לילה בכיף (תמונת AVI: mako)
יובל כספין. הרוח נושבת בגבו | תמונת AVI: mako
איזה כוח על טבעי היית רוצה שיהיה לך?
"לא יודע אם הייתי רוצה. הייתי שמח להעמיק את הידע והיכולות שלי באסטרולוגיה, אבל לא הייתי רוצה שיהיו לי כוחות שהם מעל למה נתן לי הטבע".

יש אלוהים?
"בטח, איזו שאלה? אני יהודי מאמין שמניח תפילין כל בוקר ומאמין באלוהים ללא ספקות".

איך נראית השבת שלך?
"השבת שלי היא עונג שבת לכל דבר. אני לא עובד בשבת וזה גם חתום בחוזים שלי, כולל החוזים שאני עושה עם התיאטרון - וזה אינו דבר של מה בכך. לקראת שבת אני מבשל ומנקה ומכין את הבית. אני מדליק נרות בכניסת השבת ומארח המון כמעט בכל שבת. מעבר לכך - אני מקדיש את הזמן למנוחה, לבטלה ולקריאה מרובה. עונג שבת כולל אפשרויות מרובות, גם אהבה".

תמורת איזה סכום תסכים להמיר את דתך?
"אני יכול להגיד שתמורת מיליון דולר, ולמראית עין הייתי כביכול עושה זאת - מתנצר ועונד צלב, אבל כמו אנוסי ספרד - הכל רק לכאורה. כי בסתר הרי הייתי ממשיך להאמין בדת היהודית ולהניח תפילין בלי שאיש ידע, כך שבעצם לא באמת הייתי ממיר את דתי".

מתי השתנו לך החיים?
"קודם כל בגיל 17, כשהתחלתי להבין את הזהות המינית שלי. המהפכה השנייה הייתה כשהחלטתי לעבור לחיות בניו יורק בגיל 26, היה לי מה להפסיד ובכל זאת עשיתי את הצעד כי הרגשתי שאני חייב. המהפכה השלישית היתה בגיל 40, כי נהייתי בן 40 וזה היה משמעותי - עברתי לביתי החדש, נפרדתי מאהבת חיי והיה לי בלגן גדול והשתמשתי בכל מיני חומרים כימיים שלא אחזור עליהם לעולם. גם יום הולדתי ה-50 היה משמעותי - לא כי היה איזה מהפך, אבל היו כל כך הרבה הפתעות באותו היום והריגוש שגרמו לי חבריי ואוהביי היה כל כך גבוה שפחדתי שלא אעמוד בזה".

מי האיש שהכי השפיע עליך?
"בילדותי זו הייתה אמי, ובבגרותי סבתי מרים, שהייתה עבורי מודל ליהודיה חדשה, ציונית ומאמינה. היא לימדה אותי והבהירה לי שאפשר להאמין באלוהים בלי סממנים חיצוניים של כיפה או כובע או מלבושים כאלה ואחרים. הרבה מאד ממי שאני ומה שאני בא ממנה. וגם צדי צרפתי, שבפסיעותיי הראשונות במקצוע היה האדם שהעמיד אותי על הרגליים. יש עוד אדם, שאולי לא פופולרי להזכיר את שמו היום, ובכל זאת השפיע עלי רבות - הרב מרדכי גפני. לימים הוא עזב את הארץ לאחר שסופר כי נהג לשגול שיגולים שונים ואסורים ובכל זאת, בזמנו, המפגש שלי איתו היה מרתק ומקרב".

אילו תכונות היית רוצה לשנות בעצמך?
"הייתי רוצה לדעת לספור עד שלוש כשצריך. אני קצת חמום מוח והייתי שמח להיות הרבה פחות. אני עובד על זה".

יובל כספין בהופעה של אמיר פיי גוטמן (צילום: 1אור קפלן)
כספין. מת על לארח | צילום: 1אור קפלן
יש לך קמע או אמונה טפלה?
"המהות כבר טמונה בתוך השאלה - זה תפל. עם השנים הבנתי שאין טעם לדפוק על עץ או לפחד מחתול שחור. מצד שני - אני כן קורא תהילים וכן עונד על צווארי דבר מה שעבורי הוא קמע, ושומר בקופסה מיוחדת את התפילין של אבי ושל סבי, כך שכנראה כן - יש לי את מה שאני מאמין ששומר ומגן עלי, למרות שאיני מאמין באמונות טפלות".

אתה אדם רוחני?
"אני חושב שכן. יש כאלה שיגידו שלא מספיק, ואני גם מתעסק המון בדברים שהם לא רוחניים כלל וכלל אבל בכל זאת - הרוח נושבת מאד בגבי".

מה אומרת לך המילה "רוח"?
"בעיקר סטייט אוף מיינד. רוח זה באמת אוסף של דברים בלתי נתפסים גשמית, אבל הם בהחלט מצב שלוקח אותך קדימה. תלוי כמובן במשב הרוח ובמצב הרוח".

איפה אתה מרגיש בבית?
"בבית המקסים שלי בנחלת בנימין בתל אביב. קודם כל כי הבית הוא לופט, 'וואן אופן ספייס', אני יכול לראות בו הכל מכל פינה ואני מרגיש טוב ונכון עם זה. רק אחרי שקניתי אותו התברר לי שמשנות השלושים עד שנות השישים הבית שימש כאולמות שמחה ומקום של שמחות ואירוח וחגיגות ואני, שהאירוח הוא בדמי ואחת מאהבותי הגדולות, קניתי את הבית בלי לדעת את העובדה הזו. אז אני ממשיך את המנהג והמסורת של הבית, שממשיך את הקארמה שלו".

מאה מיליון דולר ולא לראות את המשפחה שלך 5 שנים. לוקח?
"אני מודה שהסכום הזה מפתה. אני מניח שמי שיש לו ילדים, בת זוג או בן זוג נמצא יותר בדילמה. לי אין ילדים, ככה שנראה לי שזה לא בלתי אפשרי".

איזו יצירה הכי מעוררת בך השראה?
"הספרים "האוהל האדום" ו"גיא אוני" של שולמית לפיד. את "גיא אוני" קראתי פעם ראשונה בניו יורק והוא גרם לי לגעגועים עצומים לארץ. פעם שניה קראתי אותו בארץ, וכשראיתי שנותרו לי עוד 100 עמודים - לקחתי את הספר, נסעתי לראש פינה, שכרתי חדר וסיימתי אותו שם, במקום שעליו נכתב. הדיסק הישראלי הכי משמעותי מבחינתי הוא "נערת הרוק" של ריקי גל, שהיא חברה טובה ויקרה והביצועים שלה למוזיקה של מתי כספי הם הדבר הכי אותנטי שיש. יש גם את כל המוסיקה השחורה של הדיוות האמריקאיות השחורות שלמדתי להכיר בשהותי בניו יורק, והן משפיעות עלי ונותנות לי השראה כל הזמן".

אם היית יכול לבקש בקשה אחת מאלוהים, מה היא הייתה?
"אני נין לחסיד בלס שתמיד היה אומר שהוא מבקש במילה אחת "גפן"- ג' בשביל גזונט (בריאות), פ' בשביל פרנסה ונ'- בשביל נחת, וזה אומר הכל. אם יש עוד מקום, אני מבקש עוד משהו מאלוהים - שייקח אותי לפני שאהיה תלותי חלילה".

מה היית בגלגול הקודם?
"מעולם לא בדקתי, למרות שנפגשתי לא מעט עם ידעונים כאלה ואחרים, והיו לי לא מעט שיחות עם מרים בנימיני. מאז שהייתי בן 9 תמיד אמרתי ואני עדיין אומר שאני גלגול של השואה, וזה כביכול מוזר כי בביתי ובמשפחתי השואה לא נגעה ולא פגעה. ולפני כן הייתי כנראה עבד כושי או כושית בשדות הכותנה, ועכשיו אני גלגול של איזה הומו. אני עובר גלגולים של מיעוטים מדוכאים".


יובל כספין הוא מעצב אופנה ישראלי שעיצב בגדים להצגות רבות, ביניהן "מרי לו", "גריז", "אדיפוס" ו"יוסף וכתונת הפסים" (בה השתתף בתפקיד פרעה בנוסח אלביס). בנוסף הוא גם שר ומופיע בליווי נגנים וזמרות ליווי עם המופע "נוסע בעקבות האהבה". כספין כתב והנחה בעבר את התוכנית "המסיבה" בערוץ 10, תוכנית סגנון חיים שהייתה מועמדות לפרס מסך הזהב. בנוסף לשלל עיסוקיו הוא מלמד מזה עשרים שנה באקדמיה לעיצוב בחיפה.

דעה - ילדים בטוחים ש'הומו' זו קללה וח"כים מסיתים נגד ציבור שלם: המאבק ההומו-לסבי רחוק מלהסתיים

ראיון עם יובל עובדיה שעזב את הוליווד, חזר בתשובה ויוצר כעת סרטוני יהדות